Familijny 1942

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 51 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Familijny z 1942 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Bambi

7,3
Bambi to wspaniała, pełna humoru i wzruszeń przygoda oraz uwielbiani na całym świecie bohaterowie: nieco naiwny jelonek Bambi, psotny królik Tuptuś, uroczy skunks Kwiatek oraz mądry Pan Sowa. Mistrzowsko zrealizowana, piękna animacja i nagrodzona dwoma Oscarami muzyka (Najlepsza ścieżka dźwiękowa w komedii lub dramacie, Najlepsza piosenka "Miłość to pieśń, co wiecznie trwa", 1942) są tłem historii, której kolejne rozdziały rozpoczynają się wraz ze zmieniającymi się porami roku. Młody książę lasu dostaje cenne lekcje o przyjaźni, miłości i cudzie, jakim jest życie.
Po tym jak Anglia i Hiszpania zawierają pokój, sławny pirat Henry Morgan postanawia się zmienić. W nagrodę za służbę dla Anglii król mianuje go gubernatorem Jamajki. Król nakazuje mu pozbyć się wszystkich piratów grasujących po morzu karaibskim. Do tego zadania Morgan wyznacza swojego przyjaciela, również byłego pirata, kapitana Jamie'go Waringa.
Właścicielka Toma ma się zaopiekować kotką sąsiadów pod ich nieobecność. Gdy tylko Tom spotyka kocią piękność, zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, jednak ona nie jest nim zainteresowana. Tom próbuje przekonać do siebie ukochaną, wykorzystując do tego na różne sposoby mysz Jerry'ego. Zirytowany gryzoń musi przynosić kotce czekoladki i robić za żywy rekwizyt w sztuczkach Toma.


Kot Tom i mysz Jerry tym razem wybierają się do kręgielni. Oczywiście nie toczą między sobą normalnej gry, ale na wszelkie sposoby próbują zrobić drugiemu na złość - Jerry zrzuca Tomowi na stopę kulę, a on rewanżuje się wykorzystując gryzonia jako kręgiel.
Tom poluje na Jerry'ego w wiejskim gospodarstwie. Przebiegła mysz znajduje schronienie przed prześladowcą dosłownie pod opiekuńczymi skrzydłami pewnej kury. Tom w żaden sposób nie może przekonać rozwścieczonego ptaka, że Jerry nie jest jednym z jej kurcząt.
Narrator opowiada o historii sportowych dyscyplin olimpijskich, a Goofy pokazuje, jak powinny wyglądać.
Nastoletni Mowgli (Sabu), który został wychowany przez wilki, pojawia się w indyjskiej wsi i zostaje zaadoptowany przez Messua (Rosemary DeCamp). Chłopak uczy się szybko języka i ludzkich zwyczajów, chociaż pamięta o dżungli. Wpływowy handlowiec Buldeo (Joseph Calleia) jest fanatycznym przeciwnikiem zwierząt, w tym Mowgli, w przeciwieństwie do swojej pięknej córki, z którą Mowgli podejmuje się zwiedzić dżunglę...
Tom słucha w radio audycji o duchach. Jest przerażony opowiedzianą historią, co nie umyka uwadze Jerry'ego. Sprytna mysz za pomocą różnych sztuczek próbuje całkowicie przestraszyć kocura.
Donald zatrudnia się jako boy hotelowy. Jego kierownik poucza go, że niezależnie, co się dzieje, gość ma zawsze rację. Jednak nowy gość hotelu wystawia cierpliwość kaczora na próbę, robiąc mu kolejne psikusy.
Kaczor Donald ma koszmarny sen, że mieszka w Niemczech poddanych nazistowskiemu reżimowi. Od świtu ulice miasteczka udekorowanego drzewami w kształcie swastyk przemierza orkiestra wojskowa grająca głośno i z przytupem wojskowe marsze. Donald pragnie spać, ale nie dość, że przeszkadza mu donośne rzępolenie zbliżającego się zespołu, to jeszcze specjalny automat musztrujący wyrzuca go z łóżka. Otwiera oczy i co widzi? Na stoliku obok widzi portret Fuhrera oraz statuetkę salutującą w geście „sieg-hail”, następnie zegar z kukułką, która zamiast wyśpiewywać kuranty wyskakuje salutując na baczność, a na podwórku pręży się kogut w pozie oddającego honory wodzowi. Donald próbuje wrócić do łóżka, ale czujna maszyna nakierowuje go do garderoby, gdzie kaczor niechętnie zakłada czarny mundur z czerwoną opaską na przedramieniu, gdzie widnieje na białym tle znak III Rzeszy. Rzucając jednym okiem za okno, jak daleko znajduje się wojskowa czujka, Donald otwiera skrytkę za portretem wodza i wyjmuje amerykańską kawę oraz aromat jaj na bekonie w spray’u, którym spryskuje sobie podniebienie dla kurażu. Szybko umieszcza cenne przedmioty w schowku i mozolnie odpiłowuje kromkę z przydziałowego chleba, który próbuje jeść popijając kawą. Za chwilę automat przypomina o porannym czytaniu biblii, i „Mein Kampf” wjeżdża na stół przerywając kaczorowi konsumpcję. Następnie Donald jest odprowadzony pod eskortą do fabryki amunicji, gdzie obsługuje taśmę z nabojami, na której co jakiś czas pojawiają się portrety fuhrera, któremu musi salutować. W przerwie na ścianie za plecami kaczora pojawia się dekoracja z uroczym górskim widoczkiem. Teraz jest czas na gimnastykę polegającej na ćwiczeniu salutowania. Kaczor wraca do pracy, ale nie nadąża za taśmą, na której pojawiają się naboje coraz większego kalibru, i przeżywa załamanie nerwowe, w którym ma wizje pląsających i śpiewających pocisków. Donald budzi się we własnym łóżku, w piżamce w gwiazdki i paski z amerykańskiej flagi. Portret na stoliku obok przedstawia prezydenta USA, a statuetka prezentuje się w dumnym geście, symbolu amerykańskiej wolności i niepodległości.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…