Historyczny 2000

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 45 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Historyczny z 2000 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Gladiator

8,4
Rzymski generał, mający zasiąść na tronie po śmierci cesarza, zostaje skazany na śmierć przez żądnego władzy syna zmarłego monarchy.
Lata dziewięćdziesiąte XIX wieku w zaborze rosyjskim. W kieleckim gimnazjum rozpoczynają naukę Marcin Borowicz i Andrzej Radek. Marcin, syn szlachcica, boleśnie przeżywa rozstanie z domem rodzinnym, nieco zagubiony łatwo poddaje się szkolnemu rygorowi, co więcej - daje się wciągnąć w rusyfikacyjną "działalność naukową", popieraną przez dyrekcję. Dla Radka, dziecka z czworaków, gimnazjum jest jedyną szansą awansu - chociaż nie za wszelką cenę. Mimo wielu różnic, między chłopcami rodzi się przyjaźń. Dzięki tej przyjaźni i przybyłemu z Warszawy Bernardowi Zygierowi, Borowicz otrząsa się ze swego zniewolenia: kiełkują w nim uczucia patriotyczne. To miara dojrzałości, podobnie jak pierwsze uczucie do pięknej Biruty.

Nędznicy

7,3
Film opowiada o losach Jean Valjeana, skazańca, galernika i uciekiniera, który zmuszony jest zaopiekować się osieroconą dziewczyną. Akcja dramatu rozgrywa się w burzliwych czasach francuskiej rewolucji. W roli Jean Valjeana wystąpił Gerard Depardieu, a John Malkovich wcielił się w postać Javerta.


14-letni Ludwik XIV wie, że pewnego dnia obejmie rządy we Francji. Ale wie również, że wrogowie postarają się na wszelkie możliwe sposoby zagrodzić mu drogę do tronu. To go deprymuje. Jednakże poprzez taniec, w którym się wprawia, poprzez muzykę i choreografię, które tworzy dla niego Jean-Baptiste Lully postać Ludwika nabiera blasku i powoli przeobraża się w Króla Słońce. W baletowym klasycznym tańcu Ludwik zdaje się pokonywać prawa natury i ograniczenia własnego ciała, staje się idealnym wcieleniem samego siebie: Bogiem na Ziemi. Konsekwencją wzmocnienia pozycji króla jest transformacja państwa - ze słabego, rozbitego wewnętrznie, nękanego korupcją i intrygami politycznymi, w silne, nienaruszalne, rządzone silną ręką władcy absolutnego...
W Nowym Testamencie Maria Magdalena jest wspominana dwanaście razy przez wszystkich czterech ewangelistów. Według Encyklopedii Katolickiej była wdową lub niezamężną i prawdopodobnie bogatą kobietą. Pochodziła z Magdali i zaliczała się do kręgu pierwszych uczniów Jezusa. W czasie ukrzyżowania stała pod krzyżem, była świadkiem śmierci Chrystusa, zdjęcia z krzyża i złożenia do grobu.
Film opowiada o jednym z najbardziej dramatycznych okresów w historii świata: rozmieszczeniu radzieckich rakiet na Kubie w 1962 roku i związanym z tym kryzysem międzynarodowym, którego groźbą był wybuch konfliktu nuklearnego między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Tytułowe 13 dni były najdramatyczniejszym okresem dla administracji Kennedego. W gabinetach rządowych i prezydenckich rozgrywała się walka między doradcami prezydenta, Pentagonem, CIA. Kryzys oglądamy oczami specjalnego asystenta prezydenta Johna F. Kennedego – Kennego O’Dommell’a (K. Costner).
Reporter zostaje wciągnięty w najmroczniejsze strony powojennej Kopenhagi. Jego celem jest odkryć największy syndykat zbrodni.
Grudzień 1776 roku. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia armia generała George’a Washingtona (Jeff Daniels) jest o krok od porażki. Jej oddziały są przetrzebione, szerzy się dezercja. Żołnierze cierpią z powodu chorób i głodu. Washington nie poddaje się jednak i decyduje na ryzykowne posunięcie. Postanawia wziąć z zaskoczenia wojska brytyjskie i ich sprzymierzeńców w położonym w New Jersey Trenton.
Paragraf 175 to przepis karny Trzeciej Rzeszy wymierzony w homoseksualistów. W filmie swoje historie z więzień i obozów koncentracyjnych opowiadają ofiary prześladowań. Homoseksualiści nie byli nigdy oficjalnie uznani za ofiary nazizmu, nie przyznano im prawa do odszkodowań, są też najmniej znaną grupą spośród tych, w które wymierzony był hitlerowski terror.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…