Obyczajowy 1938

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 11 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Obyczajowy z 1938 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Film opowiada o tym, jak duże konsekwencje mogą mieć na życie dzieci uczynki rodziców. Inż. Jan Leszczyc obdarzył uczuciem Amelię Holską i uzyskał wzajemność. Niestety, przeszłość ojca dziewczyny bardzo mocno utrudniają wspólne plany. Czas pokaże, że rodzic wciąż jest aktywny, a jego postępki ściągną tylko kłopoty na córkę i jej ukochanego.
Adaptacja komedii teatralnej autorstwa Majera Schwarza zrealizowana w języku jidysz. Chewcie Samed po śmierci matki podejmuję się utrzymania rodziny. Ojciec marzyciel nie ułatwia jej zadania, a piątka dzieci to nie lada wyzwanie. Pomaga znaleźć pracę bratu, zastępuje matkę najmłodszemu, kolejnemu pomaga przy zorganizowaniu małżeństwa i dwóch sióstr też nie pozostawia samym sobie.
Małżeństwo Nałęczów od dawna zmierz ku rozwodowi, jedyne co ich łączy to szesnastoletnia córka Stasia.


Powikłane losy dwóch kobiet, które muszą walczyć przeciwnościami rzucanymi im przez los. Teresa i Linka występują razem w kabarecie, gdy ten upada, muszą szukać pracy w prowincjonalnym miasteczku. Tam nie zagrzewają długo miejsca, ponieważ teatrzyk nie wytrzymuje próby czasu, a Linka nie występuje z powodu ciąży. Zastanawia się nad jej przerwaniem, jednocześnie planując powrót do Warszawy, gdzie pozostał ojciec dziecka.
W filmie przedstawiony jest problem kobiet zmuszanych do nierządu za granicą. Marysia Żurkówna szuka lepszego życia, wierzy, że wyjeżdżając, trafi do lepszego świata. Czeka ją potworne rozczarowanie. Osoby „życzliwe”, które zorganizowały jej wyjazd, przygotowały dla niej okrutną niespodziankę – ma zostać prostytutką. Co może zrobić samotna dziewczyna w obcym kraju w takiej sytuacji?
Nauczycielka Maria (Stanisława Angel-Engelówna) przeżywa burzliwy romans ze spotkanym na wczasach lekarzem Wiesławem (Kazimierz Wilamowski).
Drobny złodziejaszek Aleksy (Jerzy Pichelski) chce kupić barkę, aby zaimponować swojej narzeczonej Annie (Ina Benita).

Wrzos

7,7
Andrzej Sanicki jest młodym, dobrze rokującym, ale też prowadzącym hulaszczy tryb życia, kawalerem. Pod naciskiem ojca oświadcza się Kazi Szpanowskiej. Szybko ustalają, że żadne z nich nie żywi do drugiego głębszego uczucia. On kocha się w baronowej Celinie, a w niej odżywa uczucie do dawnego narzeczonego, który był uważany za zmarłego, ale się odnalazł. Z biegiem czasu Andrzej odkrywa coraz więcej zalet żony i jego myśli, uczucia zaczynają biec w zgoła nieoczekiwanym dla niego kierunku.
Dalsze losy prof. Wilczura, który po odzyskaniu pamięci powraca do swojej dawnej pracy. Nie wszyscy są jednak z tego zadowoleni – Dobraniecki, były zastępca profesora, doprowadza go do takiego stanu, że tylko wyjazd wydaje się rozsądnym wyjściem. Wilczur wraca na prowincję, ale i tam nie zaznaje spokoju. Odnajdują go kłopoty jego córki z natarczywym adoratorem.
Mania cieszy się dużym powodzeniem u mężczyzn. O jej względy bardzo intensywnie zabiegają Antek, Kantek i były sekretarz gminy, pan Majcherek. Żadnemu z nich nie będzie dane doczekać nagrody, gdyż dziewczyna wybiera hrabiego Zygmunta, który para się malarstwem. Mężczyzna odwzajemnia jej uczucie, ale cóż z tego, skoro ten związek nie w smak jest mecenasowi hrabiego, Złotogórskiemu, a i adoratorzy Mani zamierzają wtrącić swoje trzy grosze.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…