Wojenny 1948

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 21 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Wojenny z 1948 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Film według powieści Aleksandra Fadiejewa pod tym samym tytułem. Lipiec 1942 roku. Oddziały Armii Czerwonej opuszczają górnicze miasto Krasnodar, które dostaje się pod okupację wojsk niemieckich. W odpowiedzi na faszystowskie zbrodnie niedawna „trudna młodzież” tworzy nielegalną organizację „Młodą Gwardię”, która prowadzi z okupantem cichą wojnę. Jej uczestnicy rozdają antyniemieckie ulotki, wyzwalają grupę żołnierzy Armii Czerwonej, podpalają niemiecką giełdę. W rocznicę rewolucji 1917 rozwieszają w mieście czerwone flagi.
Typowa polska ulica czasów wojny. W jednej z kamienic mieszkają Polacy, Kuśmierkowie, i Żydzi, Libermanowie. Gdy wybuchnie wojna, Polacy podpisują folkslistę i podejmują współpracę z Niemcami, a Libermanowie lądują w getcie. Kuśmierkowie zajmują pożydowskie mieszkanie…
Trwa druga wojna światowa. Na Śląsku polscy górnicy i hutnicy walczą jak tylko potrafią z okupantem. W jednej ze śląskich hut dokonują sabotażu. Niweczą w ten sposób produkcję niemieckich płyt pancernych. Zbliża się front, Niemcy szykują się do wysadzenia kopalni i huty, ale polscy dywersanci zaciekle ich bronią, oczekując na zbliżającą się, wyzwoleńczą Armię Radziecką.


Berlin, lato po kapitulacji Niemiec, rodzina Köhlerów zmuszona jest dzielić zbyt małe mieszkanie z czterema innymi lokatorami. Mieszka tu chory wdowiec pan Köhler z trójką dzieci. Jego córka Eva w dzień opiekuje się domem, a nocami bywa w barach. Pierwszy syn, Karl-Heinz, były żołnierz Wehrmachtu, ukrywa się w mieszkaniu, bojąc się pójść do więzienia. Najmłodszy, dwunastoletni Edmund, mierzy się z trudną rzeczywistością życia. Stara się pomóc swojej rodzinie przetrwać. Po otruciu ojca, za namową swojego byłego nazistowskiego nauczyciela, rzuca się ze szczytu budynku.
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o radzieckim pilocie myśliwców, który odnosi rany w efekcie zestrzelenia jego samolotu, w wyniku których traci obie nogi od kolan w dół. Jednak niezwykły hart ducha tego człowieka sprawia, że mimo niepełnosprawności nauczył się nie tylko spacerować, ale także tańczyć, a nawet ponownie pilotować samolot.
Rok 1935. Małe sycylijskie miasteczko. Aldo Piscitello, urzędnik komunalny, pod groźbą utraty pracy wstępuje do partii faszystowskiej. Bez wielkiego entuzjazmu uczestniczy w zebraniach, bez dumy nosi partyjną odznakę. Po napadzie na Abisynię wybucha wojna w Hiszpanii, wkrótce potem II wojna światowa. Najstarszy syn Piscitella - Giovanni jest powoływany do wojska. W czasie przerwy między jedną i drugą kampanią żeni się i znajduje pracę. Ale wkrótce znowu przywdziewa szarozielony mundur i zostaje wysłany do Afryki, a stamtąd na front wschodni. Gdy Giovanni walczy na odległych ziemiach, ojciec wraz z resztą rodziny przeżywają w kraju bombardowania, ewakuacje, oblężenia...
W 1939 r., w przededniu II wojny światowej, francuski naukowiec Frédéric Joliot-Curie interweniował u ministra uzbrojenia Raoula Dautry, aby Francja zapewniła wraz z Norwegią wyłączne dostawy ciężkiej wody potrzebnej do kontynuowania badań nad rozszczepianiem atomu. Norwegia zgadza się scedować na rząd francuski swoje zapasy ciężkiej wody, których właśnie odmówiła Niemcom. Wybucha wojna, napad na Francję, ciężka woda zostanie przetransportowana do Wielkiej Brytanii. Z kolei Norwegia jest okupowana przez wojska niemieckie i to właśnie laboratoria Rzeszy dysponują cenną ciężką wodą destylowaną przez zakład Norsk Hydro. W 1943 r. aliancki sztab generalny podjął decyzję o sabotażu fabryki. Grupa czterech Norwegów zeskoczyła na spadochronie w góry Telemark, aby przygotować się do interwencji brytyjskiego komandosa powietrznodesantowego...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…