Wojenny 1967

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 57 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Wojenny z 1967 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Serial filmowy o bohaterskich przygodach wojennych oficera polskiego wywiadu, działającego pod kryptonimem J-23. Przystojny Polak wygrywa II wojnę światową, wykrada najgłębsze tajemnice Rzeszy, kpi z wysiłków niemieckiego kontrwywiadu, ośmiesza gestapo. W trudnej, niebezpiecznej służbie posługuje się przebiegłością, wdziękiem wobec dam, czujnym okiem, mocnymi pięściami i ciętym słowem. Wkrótce awansuje do stopnia kapitana, a nawet odznaczony zostaje niemieckim Żelaznym Krzyżem.
Trwa II wojna światowa. Wysoko w górach znajduje się zamek baronowej, w którym oprócz wiekowej już baronowej, mieszka także jej siostrzenica Marika z bratem Krzysiem, guwernantka Róża, służący Józef, kucharz Szymon i służka Czesia. Pewnego dnia niespodziewanie do bram zamku stukają uciekający przed Niemcami partyzanci: Polak Franek, Węgier Janos i Słowak Stanko. Dzielni mieszkańcy zamku udzielają im schronienia i przystępują do akcji…
Major, który popada w konflikty z przełożonymi, otrzymuje nowe zadanie: wytrenowania dwunastu mężczyzn, którzy wywodzą się ze skazańców, aby wysłać ich na tyły wroga do zamku zaadaptowanego przez nazistów jako główna kwatera radiostacji frontowej w celu zniszczenia centrum dowodzenia i przekazywania informacji. Reisman nie tylko musi ich wyszkolić, ale stworzyć z nich zgrany oddział. Pułkownik, któremu podlega major i który zwykle stwarzał mu najwięcej problemów, donosi dowództwu, że majorowi nie udało się wykonać zadania. Major odpowiada, aby wysłać jego jednostkę do walki, a wówczas w prawdziwym boju będzie można stwierdzić, czy wybrańcy podołają. A jeśli im się nie uda, będzie można odesłać ich z powrotem do więzienia.


Ostatni dzień sierpnia 1939 roku. Pogoda cudowna, delikatna bryza wieje od morza, ale żołnierze polskiej placówki na Westerplatte nie zauważają tego. Bardziej obchodzi ich nadchodzący kolejny dzień. Co im przyniesie, spokój czy udrękę? O świcie 1 września otrzymują odpowiedź. Działa okrętu szkolnego Schlezwig-Holstein zalewają polskie pozycje gradem pocisków. Hitlerowscy marynarze i piechota nacierają na obrońców. Wojska hitlerowskie, wspierane z morza i powietrza, przez siedem dni nie potrafią przełamać polskiej obrony. Obrony, która miała trwać zaledwie dwanaście godzin.
Historia rozgrywa się podczas II wojny światowej. Pluton brytyjskich żołnierzy pod wodzą gamoniowatego podporucznika Ernesta Goodbody przeżywa co chwila ciężkie chwile na polach bitew. Jego bezsensowne decyzje próbuje naprawiać sierżant Transom, ale w końcu on, jak i reszta plutonu marzą tylko o jednym, żeby Niemcy skutecznie trafili ich dowódcę...
Historia ekstrawaganckiego dowódcy armii USA George'a Armstronga Custera (Robert Shaw), bohatera wojny secesyjnej, który walczył i poległ wraz z 270 żołnierzami w bitwie pod Little Big Horn w dniu 25 czerwca 1876 roku, wojując z Indianami z plemienia Siouxów i Cheyenne'ów.
Historia kilkudziesięcioosobowego oddziału węgierskich żołnierzy, którzy po I wojnie światowej walczyli w Rosji po stronie czerwonoarmistów. Bohaterowie, przekonani o swoich racjach, godzą się czasem na tortury i śmierć, nierzadko decydują się na samobójcze konfrontacje z wrogiem. Jancsó w zasadzie nie opowiada tu o ideologii, a bardziej o naiwności i okrucieństwie. Opisuje bohaterów pozbawionych nazwisk i przekształconych w figury ofiar wielkiej historii. Dużą część filmu poświęca scenom rozgrywającym się w szpitalu polowym, do którego trafiają ranni z obu stron frontu. Opiekująca się żołnierzami pielęgniarka zostaje zgwałcona i porzucona nad pobliskim jeziorem.
Historia rozpoczyna się kilkanaście lat po zakończeniu II wojny światowej. Francuski policjant, inspektor Morand, wznawia dochodzenie w sprawie zabójstwa popełnionego w Paryżu w 1942 roku. Kojarzy je z bardzo podobnym morderstwem, jakiego dokonano w tym czasie w Warszawie. Ofiarą była wówczas prostytutka, jak się później okazało - hitlerowska agentka. Naoczny świadek widział generalski lampas na spodniach wychodzącego od kobiety mężczyzny. Prowadzący wtedy śledztwo major Wehrmachtu Grau podejrzewał, że sprawcą jest któryś z urzędujących w Warszawie hitlerowskich generałów: Tanz, Seidlitz-Gabler lub Kahlenberge. Niestety był zbyt gorliwy i został przeniesiony na front. Po dwóch latach ponownie spotkał tych trzech generałów w Paryżu. I tam też zamordowano prostytutkę.
Rok 1943, tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia. W prowincjonalnym miasteczku gdzieś na wschodzie Polski ślusarz ZYGMUNT KORSAK (Józef Duriasz), lokator kamienicy należącej do rodziny Piekarczyków, ukrywa w tajemnicy przed sąsiadami Żyda, który uciekł z getta. Korsak współpracuje z partyzantami działającymi w okolicy. Ma im dostarczyć broń. Tymczasem Niemcy ogłaszają w miasteczku stan wyjątkowy, tzw. szperę. Kordon niemieckiej żandarmerii otacza miejscowość… Żandarmi zamykają drogi i zaczynają przeszukiwać kolejne zabudowania. Nikomu nie wolno opuścić domu. Osobom, które udzielają schronienia Żydom lub dostarczają im jedzenie, grozi śmierć. Wtedy właśnie mieszkańcy kamienicy Piekarczyków dowiadują się nieoczekiwanie o ukrywanym Żydzie. Rozumieją, że jeżeli Niemcy znajdą go w ich domu, rozstrzelają wszystkich. Właścicielka kamienicy Piekarczykowa, jej wchodząca w dorosłe życie córka Marta, młoda mężatka Katarzyna, której mąż siedzi w niemieckim więzieniu, oraz jej szwagier Józef Katjan stają przed dylematem: wydać Żyda i ocalić siebie czy też milczeć i narażać się na niechybną śmierć. Strach, który pada na lokatorów kamienicy, obnaża cechy charakteru, które w normalnych warunkach zapewne by się nie ujawniły. Katjan grozi Korsakowi, że wyda Niemcom uciekiniera z getta.
W pociągu sanitarnym wiozącym rannych z frontów wojny domowej pracuje pielęgniarka Tania Temkina. Młoda, nieśmiała, brzydka dziewczyna, ale za to szczerze oddana swojej pracy. Ona nie jest jeszcze świadoma wszystkiego, co się dzieje wokół niej, że uczestniczy w rewolucji...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…