Filmy ZSRR

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju ZSRR. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Krokodyl Gena ma urodziny. Z tej okazji serdeczne życzenia składa mu Czeburaszka i obdarowuje go prezentem. Następnie przyjaciele próbują zbudować ogródek jordanowski i pomagają pionierom zbierać złom.

Potop

7,6
Andrzej Kmicic przypadkowo podsłuchuje rozmowę szwedzkich dowódców i dowiaduje się, że kolejnym celem ich ataku jest jasnogórski klasztor i jego skarby.
Biograficzna opowieść pokazująca duchowy świat średniowiecznego ormiańskiego poety Sajat-Nowu, który pisał także w języku gruzińskim i azerbejdżańskim. Ukazano historię jego miłości, stosunek poety do religii, władzy świeckiej i ludzi.


Polska, burzliwy XVII wieku. Pułkownik Michał Wołodyjowski, znany jako pierwsza szabla Rzeczypospolitej, fortelem wydobyty zostaje przez przyjaciela zza furty klasztornej. Z rozkazu hetmańskiego rusza ku Dzikim Polom, by strzec granic ojczyzny. Dowodzi polsko-tatarską załogą chrepitowskiej stanicy. Wiedzie życie żołnierza, pełne niebezpieczeństw i grozy, zbliża się bowiem inwazja turecka. Podczas szturmu Turków na Kamieniec Podolski dowodzi obroną twierdzy. Dochowuje złożonej przysięgi – nie poddaje się.
Nastolatka z pogranicznej, nadmorskiej osady Romka Marczenko, jako dobrego pływaka, zaprosili do grania dublera wykonawcy głównej roli w filmie. Pierwszego dnia zdjęciowego, zauważywszy na plaży ślad naruszenia granicy, Romek powiadomił o tym strażnicę...
Na pewnym odcinku frontu zorganizowano fałszywe lotnisko, które ma na celu zmylenie Niemców i zmuszanie ich do wyrzucania bomb na nieistniejące cele. Zadanie takiego lotniska - to danie nieprzyjacielowi pełnego złudzenia ruchem i światłami na lotnisku, że jest to rzeczywiście ważny obiekt wojskowy. Na lotnisko przybywa bohaterka naszego filmu, Tonia, która jest starszym strzelcem. Jednocześnie z nią melduje się dowódcy fałszywego lotniska strzelec Ogórcow, cichy i spokojny chłopiec, nie odznaczający się zbytnią odwagą. Tonia kocha się w bohaterskim lotniku radzieckim, którego zna tylko z fotografii. Dziwnym trafem ten właśnie lotnik wraz ze swoim dywizjonem i oddziałem lotników francuskich stacjonuje na sąsiednim, prawdziwym lotnisku. Ogórcow pod wpływem dziewczyny, w której się kocha, nabiera odwagi i inicjatywy. Jego pomysłem jest udoskonalenie urządzeń na fałszywym lotnisku, jego nieśmiałość niknie, wykazuje on prawdziwą pogardę śmierci, pozostając jednocześnie skromnym i uczuciowym chłopcem. W tym samym czasie dowództwo zauważa fałszywego artylerzystę, oczywistego szpiega niemieckiego i przy pomocy Toni osacza go. Tonia, która poznała się z asem lotnictwa radzieckiego i lotnikiem francuskim, Jeanem, waha się pewien czas, lecz w końcu miłość Ogórcowa zwycięża. Szpieg, dzięki Toni zostaje ujęty, a ukoronowaniem odwagi Ogórcowa jest wzięcie do niewoli sztabu niemieckiego, za co zostaje on wyróżniony przez dowódcę i przez... Tonię.
Film Elema Klimowa w scenerii Alesja Adamowicza z 1985 roku, jest chyba jednym z najbardziej przerażających filmów o wojnie. Nie tylko wojnie 1941-1945, ale o wojnie jako destrukcyjnej sile, burzącej naturalny porządek. Film oparty jest na faktach i odwołuje się do „Chatyńskiej opowieści” Adamowicza. Autorzy wybrali właśnie to miejsce i te wydarzenia, które stały się symbolem biedy i cierpienia narodu. Bohaterem filmu jest szesnastoletni Flora, który wyruszył do lasu, żeby pomagać partyzanom. Na początku filmu jest niemal dzieckiem. Na końcu, po przerażających doświadczeniach wojennych, staje się dorosłym, a wręcz starym człowiekiem. Wojna zniekształciła jego delikatne, dziecięce rysy i zmieniła je w bruzdy starca. Zmieniona twarz Flory staje się twarzą wojny...
Pancernik Potiomkin jest sztandarowym przykładem filmu propagandowego. Wyreżyserowany przez Sergeia Eisensteina obraz, opowiada historię załogi pancernika Potiomkin, która buntuje się przeciwko przełożonym. Kiedy w trakcie walki, ginie jeden z marynarzy, koledzy poprzysięgają zemstę. Wieść szybko dostaje się na ląd i ludność miast zaczyna popierać walczących marynarzy.
Pewnego dnia Adaś Niezgódka trafia do Akademii Pana Kleksa. Podczas swojego pobytu w tym miejscu poznaje zaczarowany świat bajek. Stara się rozwiązać tajemnicę Szpaka Mateusza oraz ma do czynienia ze złym Golarzem Filipem. Wszystko to odbywa się pod czujnym i opiekuńczym okiem Profesora Ambrożego Kleksa.
Film stanowi opowieść o pokoleniu, którego młodość przypadła na okres okrutnych lat wojny i trudnych powojennych czasów stalinowskich represji. Reżyser poświęcił ten obraz matce, która samotnie wychowała dwoje dzieci. W fabule filmu przeplatają się epizody z różnych okresów życia bohatera – od wczesnego dzieciństwa, przez dojrzewanie, aż po dojrzałość. Ze względu na kalejdoskopowy styl opowieści krytycy często określali ten film jako „odłam potłuczonego lustra”.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…