Historyczny 1969

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 50 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Historyczny z 1969 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Polska, burzliwy XVII wieku. Pułkownik Michał Wołodyjowski, znany jako pierwsza szabla Rzeczypospolitej, fortelem wydobyty zostaje przez przyjaciela zza furty klasztornej. Z rozkazu hetmańskiego rusza ku Dzikim Polom, by strzec granic ojczyzny. Dowodzi polsko-tatarską załogą chrepitowskiej stanicy. Wiedzie życie żołnierza, pełne niebezpieczeństw i grozy, zbliża się bowiem inwazja turecka. Podczas szturmu Turków na Kamieniec Podolski dowodzi obroną twierdzy. Dochowuje złożonej przysięgi – nie poddaje się.
Trzynastoodcinkowy serial telewizyjny, którego scenariusz opiera się na trzeciej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Wyreżyserowany przez Pawła Komorowskiego serial różni się nieco obsadą niektórych ról w stosunku do powstałej w tym samym roku produkcji Jerzego Hoffmana pt. Pan Wołodyjowski. I tak w roli stolnikowej Makowieckiej zobaczymy Barbarę Krafftównę (zamiast Hanki Bielickiej), Ludwika Benoita w roli Luśni (miast Gustawa Lutkiewicza) i przede wszystkim Andrzeja Łapickiego grającego Hasslinga-Ketlinga of Elgin (u Hoffmana rolę tę powierzono Janowi Nowickiemu). Pułkownika Michała Wołodyjowskiego poznajemy w chwili, gdy po śmierci ukochanej zaszywa się on w klasztorze, gdzie planuje na medytacjach spędzić resztę życia. Ale Rzeczypospolita potrzebuje swojej „pierwszej szabli”, wierni przyjaciele, Ketling i Zagłoba postanawiają go stamtąd wydostać. Jak twierdzi sam hetman Sobieski, „bardziej Ojczyźnie jego szabla niż jego modły potrzebne”. Po przekonaniu „małego rycerza” do swoich racji hetman wysyła go do stanicy na kresach Rzeczypospolitej, zbliża się bowiem od strony dzikich pól turecka nawałnica…
Film, poprzez pryzmat losów siedmiu braci Basistów walczących o wolność, opowiada o zakończonym klęską powstaniu śląskim z 1920 roku. Kutz pokazuje plebejski charakter powstańczego zrywu oraz takież cechy górnośląskiej kultury (bracia idą do powstania, jakby szli na szychtę w kopalni). Tragizm miesza się w filmie z elementami komediowymi i szczególnym, regionalnym humorem.


Niepokonany, turecki wojownik Tarkan zobowiązuje się odnaleźć dla Attyli legendarny miecz Marsa, który według podań zapewni swojemu posiadaczowi panowanie nad światem. Tarkan wyrusza więc w pełną niebezpieczeństw misję, staczając liczne pojedynki z rzymianami i hunami chcącymi zdobyć magiczną broń.

Z

Francuski reżyser greckiego pochodzenia, Constantin Costa-Gavras demaskuje zbrodnię polityczną. W 1963 roku w Grecji policja prowadziła śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci lewicowego polityka. Okazało się, że w zbrodni miały udział osoby z najwyższych kręgów władzy.
Wysłannik Sir William Walker namawia niewolników do buntu na karaibskiej wyspie Queimadi. Rewolta ta pomoże poprawić handel brytyjski. Wiele lat później powraca tam ponownie, aby pertraktować z tymi samymi rebeliantami, ponieważ ich siły tak się wzmocniły, że obecnie Brytyjczycy obawiają się o swoje interesy....
Opowieść o wolnym człowieku Gabrielu, estońskim Robin Hoodzie i bratanicy przeoryszy klasztoru żeńskiego - młodej Agnies, którą ciotka chce wydać za mąż za syna starego rycerza Risbitiera. Ale przypadek miesza plany staruszków - Agnies spotyka w lesie Gabriela...

Medea

6,5
Jazon (Giuseppe Gentile) został niesprawiedliwie odsunięty od władzy przez Peliasa (Paul Jabara). Prosi Péliasa o zwrócenie jemu królestwa. Pelias zgadza się pod jednym warunkiem: że Jazon, aby pokazać swoją odwagę i męstwo, przywiezie Złote Runo z odległej Kolchidy. W dążeniu do odzyskania legendarnego Złotego Runa, Jazon i Argonauci przybywają do odległej barbarzyńskiej krainy, gdzie tubylcy czczą święty artefakt, aby chronić uprawy. Medea (Maria Callas) - piękna, wysoka kapłanka i potężna czarodziejka tego kraju - zdradza swoje przekonania, chce pójść za Jazonem do Grecji, ale czeka ją okrutny los.
Tadżykistan, lata trzydzieste ubiegłego wieku. Uczestnik wojny domowej Gusiew dowiaduje się, że na miasto zamierza napaść banda, przekonana, że w starym meczecie znajduje się złoto, niegdyś schowane przez emira. Gusiew zbiera nieduży oddział i postanawia rozprawić się z bandytami...
Historia związku Henryka VIII z Anną Boleyn. Miłość ta miała wpływ na losy całej historii. Henryk do tego stopnia kochał swą wybrankę, że aby ją pojąć za żonę, zerwał całkowicie kontakty z Papieżem oraz całym Kościołem, co w tamtych czasach było rzeczą nie do pomyślenia. Wydawał wyroki śmierci na tysiące niewinnych ludzi, aby tylko jej zaimponować. Z tego związku narodziła się córka o imieniu Elżbieta.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…