Pochodzący z zamożnej rodziny Christopher McCandless ma 22 lata i właśnie z wyróżnieniem ukończył studia. Wszyscy wróżą mu świetlaną przyszłość. On jednak nie chce korzystać z wygodnego życia, marzy o przygodach i bliskim kontakcie z naturą. Postanawia przejechać kontynent autostopem i przemierzyć samotnie dziką przestrzeń Alaski. W czasie swojej podróży poznaje ludzi, którzy mają wpływ na jego dalsze życie. On sam nabiera pewności, że nigdy nie będzie potrafił wrócić do cywilizacji. McCandless to postać autentyczna. Jego dramatyczne losy zafascynowały Seana Penna. Twórca szuka w swoim filmie odpowiedzi na pytanie, kim naprawdę był Christopher – bohaterskim łowcą przygód czy może naiwnym marzycielem. Deszcz nagród – m.in. na festiwalach filmowych w Rzymie, São Paulo i Palm Springs.

Droga na ekran

Opublikowana po raz pierwszy w 1998 roku powieść Krakauera stała się we współczesnym, zurbanizowanym świecie prawdziwym zjawiskiem, z miejsca zyskując sobie status klasyki powieści bezdroży. Z miejsca też przykuła uwagę czytelników, i to nie tylko tych z zapałem do dalekich, dzikich wędrówek, swoim przesłaniem poszukiwania prawdziwego sensu życia. Czytelników zafascynowały życie i śmierć 24-letniego Christophera McCandlessa, pochodzącego z zamożnej rodziny chłopaka, który zrezygnował z wygodnego życia i podjął próbę odnalezienia prawdziwego znaczenia wolności i dzikiej, nieposkromionej natury. Droga ta, niejednokrotnie trudna i wyboista zaprowadziła go w tereny, z których jak się okazało miał nigdy nie wrócić. Szczegóły tego kim tak naprawdę był McCandless, gdzie podróżował i w jaki sposób spędził niewiarygodne 113 dni, w oddalonych od wszelkiej cywilizacji ostępach Alaski, mając ze sobą jedynie podstawowe zapasy stała się kanwą głęboko zapadającej w pamięć powieści Jona Krakauera.

W rezultacie powstał bestseller, wykraczający daleko poza typowe powieści opowiadające o zetknięciu człowieka z dziką przyrodą, a dotykający jednocześnie spraw głęboko ludzkich – kwestii rodziny, tęsknoty, dążenia do realizacji swoich ukrytych pragnień i wielu innych istotnych kwestii dotyczących współczesnego życia.

Książka Krakauera nie pozostawiła obojętnym również przyszłego reżysera filmu. Kiedy Sean Penn zobaczył ją w oknie sklepowym, towarzyszyło mu nie do końca jasne, instynktowne przeświadczenie, że oto ma przed sobą coś absolutnie wyjątkowego. Jak wspomina: „Przeczytałem ją od razu od deski do deski, a potem kolejny raz, zanim mogłem położyć się spać. Następnego dnia wstałem z przekonaniem, że muszę zdobyć prawa do przeniesienia jej na ekran. Wiedziałem od samego początku, że to materiał niezwykle bogaty, o wielkim potencjale ekranowym, nie tylko ze względu na tło wydarzeń i fascynującą przyrodę, ale przede wszystkim postać głównego bohatera i jego przesłanie” Koniec końców, Penn zdobył prawa do ekranizacji powieści, ale zajęło mu to prawie dziesięć lat. Początkowo problemem było odwlekanie decyzji ze strony rodziny McCandless, nadal pogrążonej w bólu i przeżywającej głęboko stratę jedynego syna. Rodzina chłopca nie była jeszcze po prostu na to gotowa, choć Sean pozostawał z nimi w kontakcie i zjednał ich w końcu swoim zaangażowaniem i pasją.

W końcu mógł też powstać ostateczny scenariusz adaptacji, który Penn, jak sam przyznaje, nosił w sobie od wielu lat. Tekst zyskał sobie aprobatę Jona Krakauera, który sam przyznaje, że był pełen obaw jeśli chodzi o filmowa wersję powieści. Ostatecznie jednak, jak sam mówi: “Sean nakręcił film, który nie pozostawi nikogo obojętnym, a jego wrażenie utrzymuje się przez bardzo długi czas. To kino naładowane emocjami, które sprawia, że ludzie zaczynają myśleć i stawiać sobie pytania.”

O filmie

Wkrótce po skończeniu studiów świetnie zapowiadający się 22-letni Christopher McCandless (Emile Hirsch) decyduje się zerwać z dotychczasowym wygodnymi i dostatnim życiem. Marzy mu się podróż w nieznane, w poszukiwaniu przygód i swojego prawdziwego ja. To, z czym się zetknął w czasie wędrówki i czego doświadczył zmieniło go dogłębnie. Dla wielu ludzi historia jego ‘włóczęgi’ stała się symbolem wytrwałości i niezłomności ludzkiego charakteru. Kim był Christopher McCandless? Heroicznym podróżnikiem, naiwnym idealistą, buntownikiem, który przeciwstawił się swojej zamożnej rodzinie, synem marnotrawnym, czy też nie znającym strachu ryzykantem – postacią tragiczną zmagającą się z odwiecznym pytaniem o miejsce człowieka w przyrodzie? Każde z tych pytań znajduje po części swoją odpowiedź w dokonanej przez Seana Penna filmowej adaptacji bestsellerowej powieści Jon Krakauera Into The Wild, w której na szali uczuć głównego bohatera po jednej stronie mamy niesłabnące poczucie przynależności do rodziny, pragnienie posiadania domu i bliskich, na drugiej zaś chęć znalezienia prawdy i osobistego szczęścia.

Droga McCandlessa wiodła poprzez pola uprawne Południowej Dakoty, bezdroża Kolorado i nonkonformistyczne Slab City w Kalifornii, aż po dzikie ostępy Alaski. Na swojej drodze chłopak spotkał wiele kolorowych postaci, ludzi funkcjonujących na marginesie amerykańskiego społeczeństwa, którzy kształtowali jego postrzeganie świata i spojrzenie na życie, a z drugiej strony sami pozostawali pod jego wielkim wrażeniem. Na koniec trafia do dzikiej głuszy na północy kraju, gdzie wszystko, czego się nauczył, co widział i poczuł do tej pory zaczyna mu się układać w głowie w sposób, którego nigdy wcześniej nie oczekiwał.

Paramount Vantage i River Road Entertainment mają przyjemnośc zaprezentować Państwu swoją najnowszą produkcję WSZYSTKO ZA ŻYCIE /Into The Wild/, wyreżyserowaną przez Seana Penna na podstawie własnego scenariusza („Indiański biegacz” /The Indian Runner/, „Obsesja” /The Crossing Guard/, „Obietnica” /The Pledge/). W roli producentów filmu wystąpili Penn, Art Linson (“Fight Club”, “Nietykalni” /The Untouchables/) i Bill Pohlad (“Tajemnica Brokeback Mountain” /Brokeback Mountain/). W grupie producentów wykonawczych znaleźli się John J. Kelly, Frank Hildebrand i David Blocker. Ekipa pracująca przy filmie to: autor zdjęć Eric Gautier (“Dzienniki motocyklowe” /The Motorcyle Diaries/), scenograf Derek R. Hill („Obsesja” /The Crossing Guard/), autorka kostiumów Mary Claire Hannan („Harmider” /Hurlyburly/), montażysta Jay Cassidy (wieloletni współpracownik Penna) oraz kompozytorzy muzyki Michael Brook, Kaki King i Eddie Vedder.

W filmie obok wykonawcy głównej roli Emila Hirscha (“Królowie Dogtown” /Lords Of Dogtown/, “Alpha Dog”) zagrali laureaci Oscara® Marcia Gay Harden (“Rzeka tajemnic” /Mystic River/, “Pollock”) i William Hurt (I) (“Historia przemocy” /A History Of Violence/, “Pocałunek kobiety kota” /Kiss Of The Spider Woman/), laureat nagród Tony i Emmy Hal Holbrook (“Wall Street”), nominowana do Nagrody Akademii® Catherine Keener (“Capote”) oraz Jena Malone (“Duma i uprzedzenie” /Pride & Prejudice/, “Wszyscy święci” /Saved!/), Kristen Stewart (“W świecie kobiet” /In The Land Of Women/, “Azyl” /Panic Room/), Vince Vaughn (“Sztuka zrywania” /The Breakup/, “Polowanie na druhny” /Wedding Crashers/) i Brian H. Dierker.

Więcej informacji

Proszę czekać…