Biograficzny 2010

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 134 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 2010 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Biograficzna opowieść o Betty Ann Waters (Hilary Swank) - bezrobotnej, samotnej matce dwójki dzieci, która nie skończyła szkoły średniej. Przekonana o niewinności swojego brata, który w 1983 roku został skazany za morderstwo wraz z włamaniem, postanawia walczyć o jego wolność. Kończy szkołę, rozpoczyna studia prawnicze i po dwunastu latach nauki odwołuje się w sprawie swojego brata. W marcu 2001 roku Kenneth Waters zostaje uniewinniony.
Historia założenia jednego z najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Student Harvardu, Mark Zuckerberg zakłada w 2004 roku stronę thefacebook.com, która staje się szybko fenomenem.

Ip Man 2

7,2
Druga część biograficznego filmu o legendarnym chińskim mistrzu kung fu. Akcja filmu koncentruje się na okresie, kiedy Ip Man wyjechał do Hong Kongu w 1949 roku, by propagować uprawianą przez siebie sztukę Wing Chun.


Albert (Colin Firth) jest jednym z potomków Króla Jerzego V (Michael Gambon). Jego problem, którym jest jąkanie się, sprawia mu ogromny kłopot w sprawowaniu władzy. We wszystkim pomaga mu jego wspaniała żona, Królowa Elżbieta (Helena Bonham Carter). Kobieta wszędzie szuka pomocy. Po przeszukaniu wszystkich logopedów zostaje jej jeden, Lionel Logue (Geoffrey Rush), Australijczyk, którego kontrowersyjne metody przynoszą rezultaty jakich nikt się nie spodziewał. Pomiędzy księciem, a logopedą nawiązują się relacje, które bez wahania można nazwać przyjaźnią. Po tym jak Król Edward VIII (Guy Pearce), starszy brat Alberta, rezygnuje z tronu, mężczyzna zostaje zmuszony do objęcia władzy w państwie. Król Jerzy VI musi stanąć na czele kraju, aby z podwojoną siłą sprzeciwić się hitlerowskim Niemcom i poprowadzić swoich rodaków do walki.

Fighter

7,3
Micky "Irish" Ward (Mark Wahlberg) to bokser wagi półśredniej, który usilnie stara się zdobyć tytuł mistrzowski. W drodze na szczyt pomaga mu jego przyrodni brat, Dicky Eklund (Christian Bale), który w przeszłości sam był bokserem niestety wpadł w nałóg narkotykowy i miał poważne problemy z prawem. Teraz jako trener próbuje skończyć ze swoją kryminalną przeszłością.
Fantastyczna i zabawna historia Serga Gainsbourga. Film w którym, mały żydowski chłopczyk przechadza się po okupowanym przez nazistów Paryżu i w którym nieśmiały młody poeta próbuje oczarować swingujące kabarety lat sześćdziesiątych. Na ekranie twory jego umysłu ucieleśniają się, a jego natchnienie idzie w parze z wywołującymi skandale historiami miłosnymi. Wszystko to złożyło się na wywrotowy film, którego główny obywatel wprawił w drżenie całą planetę.
Prawdziwa historia rockowej grupy The Runaways działającej w latach 1975 – 1977. Dwie nastoletnie przyjaciółki z Kalifornii, Joan Jett (Kristen Stewart) i Cherie Currie (Dakota Fanning), postanawiają założyć zespół. Wkrótce dostają się pod opiekę agenta Kima Fowley’a (Michael Shannon), który od razu wyczuwa, że młode seksowne dziewczyny ubrane w bieliznę i skórę, wykonujące z towarzyszeniem gitar ciężkie rockowe kawałki, to znakomity pomysł. I rzeczywiście, ostra brunetka i seksowny blond kociak szybko odnoszą spektakularny sukces. Niestety, wkrótce sława i pieniądze za bardzo uderzają im do głowy. Dziewczyny zaczynają poznawać ciemną stronę sukcesu, usłaną narkotykami i alkoholem.

Senna

7,7
Film dokumentalny o brazylijskim kierowcy formuły pierwszej, Ayrtonie Sennie da Silvie, który trzykrotnie zdobywał mistrzostwo świata F1. Zginał na torze wyścigowym Imola, podczas Grand Prix San Marino w wieku 34 lat.
Zdobywcy Emmy Claire Danes, Julia Ormond i David Strathairn oraz nominowana do tej nagrody Catherine O'Hara (Best in Show) w filmie, który został uhonorowany nagrodą Emmy. Temple Grandin to obraz determinacji i wytrwałości młodej kobiety zmagającej się z izolującym ją od świata autyzmem w czasach, kiedy choroba ta nie była jeszcze tak znana.

Carlos

6,3
Zrealizowana z rozmachem, ponad pięciogodzinna filmowa biografia słynnego wenezuelskiego terrorysty, Ilicha Ramíreza Sáncheza, znanego lepiej jako Carlos lub Szakal. Film Assayasa przyjmuje perspektywę samego Carlosa. Śledzimy jego krwawą karierę od skromnych początków w palestyńskim ruchu oporu we wczesnych latach 70., przez zamachy bombowe w Europie Zachodniej finansowane przez Syrię czy NRD, po aresztowanie przez francuskie służby specjalne w 1994 roku. Jak mówi sam reżyser, nie jest to film polityczny, ale próba konfrontacji z mitem Szakala jako rewolucyjnego idealisty. Nasuwają się porównania z Che Stevena Soderbergha, jednak film Assayasa jest nie tylko bardziej dynamiczny i lepiej zrealizowany, ale też bliższy faktom – unika gloryfikowania głównego bohatera. Carlos, świetnie zagrany przez charyzmatycznego Édgara Ramíreza, jest fascynujący i uwodzicielski, ale również próżny i dziecięco naiwny. Widzimy, jak łatwo idealizm zamienia się w fanatyzm, a działanie "na rzecz ludzi" łączy się z zupełnym brakiem poszanowania ludzkiego życia.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…