Historyczny 2004

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 48 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Historyczny z 2004 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Pasja

7,3
Jeden z niewielu filmów, który zanim wszedł na ekrany kin już wzbudził ogromne emocje i kontrowersje. Protestowali m.in. Żydzi, którzy stwierdzili że obraz ten ukazuje ich jako oprawców Jezusa. Film opowiada ostatnie godziny życia Jezusa z Nazaretu, który dla jednych był Mesjaszem, dla innych heretykiem, i oszustem. Trzeba zaznaczyć iż film jest przeznaczony wyłacznie dla dorosłych (i to dla takich o mocnych nerwach). Film wręcz "ocieka" krwią - sceny zarówno biczowania, jak i samej śmierci Jezusa na krzyżu, są ukazane bardzo realistycznie. Gibson doskonale ukazał klimat tamtych czasów (m.in. dlatego iż postacie mówią językami biblijnymi), i to może przemawiać za tym filmem. Sama jednak przemoc wobec Chrystusa, i zachowanie Jego oprawców, sprawia że widz zamiast skupić sie na "doznaniach duchowych" (większość filmów poświęconych Mesjaszowi, właśnie ku temu skłania), myśli jedynie o tym jak jest możliwe by człowiek coś takiego (mowa o biczowaniu) przeżył. Obraz zamiast ukazać "cierpienie duchowe" Jezusa, ukazuje Go jako okropnie cierpiącego (fizycznie) człowieka - to właśnie zadecydowało o tym, iż film ma tak wielu przeciwników.
Aleksander jest filmem opartym na prawdzie historycznej o największym władcy w historii – człowieku, który zdołał opanować prawie cały współczesny mu świat w wieku 27 lat. W tym czasie armia Aleksandra, składająca się głównie z Greków i Macedończyków, przebyła 22 000 mil w zaledwie 8 lat.
Opowieść o towarzyskich i finansowych powiązaniach najbardziej wpływowych ludzi świata, o ich tajemnicach skrzętnie ukrywanych przed opinią publiczną. To film jednocześnie przerażający i zdumiewająco zabawny. Reżyser z błyskotliwą ironią ujawnia i zestawia ze sobą fakty tak szokujące, że zrobiono wiele, aby nie dopuścić do dystrybucji tego filmu. Nie udało się.


Troja

7,2
Film nakręcony na podstawie poematu Homera pt. „Iliada”. Stworzona z rozmachem opowieść o porwaniu przez Parysa pięknej Heleny i trwającym dziesięć lat oblężeniu miasta, w którym skryli się niezwyciężeni dotąd Trojanie.
Akcja dzieje się w czasie okrutnych walk międzyplemiennych (Tutsi przeciw Hutu) w stolicy Rwandy, Kigali, w 1993 roku. Jednym z bohaterów jest właściciel tytułowego hotelu Paul Rusesabagina, który dał schronienie tysiącom bezbronnych Rwandyjczyków.
Film opiera się na legendzie o Królu Arturze, Merlinie i rycerzach Okrągłego Stołu. Jednak w przeciwieństwie do wcześniejszych ekranizacji, skupia się głównie na historycznym tle epoki, ukazując silną rolę polityczną Króla Artura...
Pierwsza część trylogii opowiadającej o losach Greków między 1919 rokiem a początkiem XXI wieku. Akcja filmu rozpoczyna się tuż po zakończeniu I wojny światowej, gdy w okolice Salonik przybywają greccy imigranci z Odessy. Grupie wygnańców przewodzi charyzmatyczny Spyros, który zakłada w delcie jednej z rzek nową osadę. Najmłodsze pokolenie przybyszów reprezentuje syn Spyrosa, Aleksis, i przygarnięta jeszcze w Odessie sierota, Eleni. Między nastolatkami pojawia się gwałtowne, niemal kazirodcze, uczucie, którego owocem są bliźnięta oddane do zastępczej rodziny. Na drodze miłości staje również Spyros, zdecydowany wziąć przybraną córkę za żonę. Eleni i Aleksis postanawiają więc uciec z wioski, odtąd, prześladowani przez ojca, prowadząc żywot wygnańców. Chłopak, utalentowany akordeonista, przystaje do grupki muzyków planujących wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Tymczasem dziewczyna odzyskuje prawa do opieki nad bliźniętami. Bohaterowie czują się szczęśliwi, choć w codziennym życiu nie pomaga im bieda, ciągłe podróże, a zwłaszcza polityczne konflikty. Angelopoulos, podobnie jak w poprzednich filmach, przygląda się ofierze cywilów skonfrontowanych najpierw z robotniczymi demonstracjami w 1935 roku, potem rządami prawicowej junty Metaksasa i przymusową emigracją do Ameryki, a w końcu - wojny domowej w latach 1944-1949. Wówczas coraz bardziej pokrzywdzona Eleni najsilniej odczuwa ból rozstania i śmierć najbliższych członków rodziny.
Ostatnie miesiące II wojny światowej, północne Niemcy, Kolonia. Grupa nastoletnich antyfaszystów pod nazwą EDELWEISS PIRATES intensyfikuje swoje działania na rzecz walki z upadającą III Rzeszą. W miarę swoich możliwości koncentrują się przede wszystkim na pomocy zbiegłym więźniom, ludności cywilnej a także walce z Hitlerjugend.
Akcja filmu dzieje się w 1581 r. Po tym jak umiera matka królowej Szkotów, Maria Stuart (Clemence Poesy) wraca z wygnania z Francji do Szkocji. W jej rodzinnym kraju obecnie są zamieszki religijne. Powodują one rozdarcie narodu na dwie odrębne grupy. Przywódcą protestantów staje się lord James Stuart (Robert Carlyle), jej przyrodni brat. Obiecuje on pomóc Marii w zaprowadzeniu porządku w Szkocji. Jednak nowa królowa Szkotów szuka pomocy u swoich współwyznawców katolicyzmu. Stuart powoli zdobywa uznanie wśród mieszkańców jej rodzinnego kraju. Królowa Elżbieta I (Catherine McCormack) musi szukać nowego sposobu na pokonanie Marii, swojej kuzynki.
Jest połowa XVIII wieku. Toczy się wojna francusko-brytyjska o rządy w Nowej Francji, czyli późniejszej Kanadzie. W pewną ciemną, tajemniczą noc France Carignan składa wizytę umierającemu księdzu - Cure Blondeau (Gerard Depardieu). Tak zaczyna się skomplikowana, miłosna historia czasów wojny. Od Blondeau France dowiaduje się, że kiedy jej matka – Marie Loup - była młoda, miała dwóch adoratorów. Bogatego i przystojnego kawalera z wyższych sfer - Francois Le Gardeur, oraz... samego Blondeau, który kochał ją zakazaną miłością.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…