Obyczajowy 1993

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 14 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Obyczajowy z 1993 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

W kasynie w Las Vegas amerykański milioner John Gage (Robert Redford) poznaje Dianę (Demi Moore) i jej męża Davida (Woody Harrelson), młodego architekta. Gage oferuje Davidowi milion dolarów za noc z Dianą. Zrozpaczeni oboje zgadzają się na tę transakcję, gdyż David jest bez pracy i małżeństwo znajduje się w finansowych tarapatach. Następnego ranka stosunki między Davidem i Dianą nie są już takie jak przedtem. Ta noc stanęła między nimi, choć oboje o tym nie mówią. Rozdzielają się. Dianę ciągnie ku Gage'owi, podczas gdy jej mąż zdaje się zatracać w swej samoofierze. W końcu małżeństwo schodzi się na nowo. Gage, który kocha Dianę, wycofuje się dla dobra małżonków.
Rok 1930. Polskie miasteczko nad Wisłą, pełne małych i dużych nieszczęść, ukrytych ludzkich pragnień, zyskuje szczególne znaczenie - staje się obrazem "całego świata". Oto "miejscowi" i "letnicy", ludzie z różnych grup społecznych: zubożała inteligencja, artyści, mieszczanie o różnym stopniu zamożności, biedota szanująca każdy grosz i każdą pracę, i nędza ostateczna - ale bez utraty godności. Każdy z nich nosi w sobie obraz Boga i każdy, niezależnie od tego, czy jest artystą czy kupcem, szuka sensu istnienia.
Doskonale zapowiadający się młody prawnik Andrew Beckett (Tom Hanks) właśnie został wyrzucony z pracy w prestiżowej firmie prawniczej. Pracodawca twierdzi, że się nie sprawdził. On jednak wie, że prawdziwym powodem jest jego choroba - AIDS. Zmuszony do obrony swej zawodowej reputacji, Andrew wynajmuje zaangażowanego, niezwykle błyskotliwego adwokata Joe Millera (Denzel Washington), by pozwać swych byłych pracodawców za nieuzasadnione zwolnienie. Joe początkowo niechętnie podchodzi do propozycji zajęcia się tą sprawą. Z własnego doświadczenia wiedział, jak krzywdzące są ludzkie uprzedzenia i nietolerancja, nigdy jednak nie miał okazji skonfrontować swych własnych uprzedzeń z problemem homoseksualizmu i AIDS do czasu...


Oszpecony w wypadku emerytowany nauczyciel udziela korepetycji chłopcu z sąsiedztwa. Ponieważ obaj są dziwakami, nawiązuje się pomiędzy nimi prawdziwa przyjaźń.
Maria i Wiktor, małżeństwo z kilkunastoletnim stażem i trojgiem dzieci, przeżywa niełatwy okres. Maria, kobieta wykształcona, władająca czterema językami, ma dość domowej harówki, wymagającego męża i nieznośnych pociech. Gdy więc Wiktor niespodziewanie zaprasza gości do domu na przyjęcie, a sam zamiast pomóc w przygotowaniach spędza czas w towarzystwie kolegi i jego uroczych przyjaciółek, Maria buntuje się, opuszcza dom, wyjeżdża do Warszawy. Okradziona w pociągu przez Cyganki, nie ma również początkowo szczęścia w stolicy, gdyż przyjaciele, których zamierzała odwiedzić, wyjechali za granicę. Nie rozpacza jednak, otuchy dodaje jej poznany na dworcu kloszard Remek, z zawodu doktor filozofii. Maria szybko zatrudnia się we włoskiej instytucji, a nawet dostaje tam zaliczkę na poczet przyszłych poborów. Po wizycie u fryzjera i kosmetyczki, w nowym stroju, wkracza w wielki świat. Tymczasem pozostawiony z dziećmi Wiktor nie może dać sobie rady z domem.
Serial obyczajowy, którego akcja rozgrywa się w 2–ej połowie XIX wieku. Bohaterką jest młoda lekarka z Bostonu Michaela "Mike" Quinn, która po śmierci swego ojca wyrusza na Dziki Zachód do Colorado Springs, aby przejąć po nim praktykę lekarską. Miejscowa społeczność jest zaskoczona faktem, że lekarzem jest kobieta. Dr Quinn musi przełamywać uprzedzenia środowiska i borykać się z trudnościami, których los jej nie szczędzi. Swoją pełną poświęcenia postawą i umiejętnościami zdobywa zaufanie mieszkańców.
Profesor wyższej uczelni prowadzi samotne i smutne życie emeryta. Często chadza na spacery na cmentarz. Pewnego dnia spotyka tam Anię, córkę swego przyjaciela Andrzeja, który zginął tragicznie w górach. Dziewczyna mieszka wraz z dziećmi w domu akademickim, żyjąc niezwykle skromnie. Mąż przed kilku laty wyjechał "na saksy" za granicę. Ania została w kraju, chcąc dokończyć studia. Spotkanie z dziewczyną radykalnie zmienia jałową egzystencję profesora. Mimo zaawansowanego wieku i braku doświadczenia podejmuje się zaopiekować dziećmi, by umożliwić Ani wyjazd na kurs menedżerów do Anglii.

Samowolka

7,2
Lata dziewięćdziesiąte. Obraz powszechnego zjawiska tzw. “fali” w zasadniczej służbie wojskowej. Poborowy Robert Kowalski (Robert Gonera) wrażliwy i romantyczny młody człowiek próbuje przeciwstawić się szykanom starszych żołnierzy, co jeszcze bardziej prowokuje i rozzuchwala prześladowców. W sadystycznym znęcaniu się szczególnie wyróżnia się Tygrys (Mariusz Jakus) – były kryminalista, który podporządkował sobie całą kompanię. Okrucieństwo wobec dwóch poborowych przybiera na sile, kiedy rezerwiści dowiadują się o „samowolce” „kotów”, którzy wymknęli się z koszar na spotkanie z dziewczynami…
Katarzyna Sosnowska, dziennikarka telewizyjna, kiedyś piła przez siedem lat. Od roku jest abstynentką. Chodzi na spotkania Klubu Anonimowych Alkoholików. Mimo że porzuciła nałóg, wciąż nie może ułożyć sobie życia osobistego. Namawia swego partnera Tomka na wspólne mieszkanie. Mężczyzna jednak zbywa ją wykrętem. Na domiar złego w pracy czuje się ciągle na cenzurowanym, udaje silną i przebojową, lecz coraz częściej myśli o butelce koniaku, zamkniętej w szafie. Tymczasem w Klubie pojawia się nowa alkoholiczka, młoda kobieta imieniem Bożena, matka dwojga dzieci, głęboko sfrustrowana domowymi obowiązkami. Katarzyna jako ta, która zwyciężyła nałóg, dostaje zadanie opieki nad nowicjuszką.
Główne bohaterki to siostry Wiśniewskie: studentka Ewa i dziennikarka Magda. Różnią się nie tylko wiekiem, Ewa jest bogobojna i uczciwa, a starsza Magda nie ma żadnych oporów, by dla kariery popełnić przewinienie. Ewa jest gimnastyczką i razem z zespołem ma wyjechać do USA, Magda chce jechać razem z nią do byłego narzeczonego. Ale jest mały problem – obie nie mają dolarów na wyjazd, więc Magda wymyśla genialny sposób na ich zdobycie...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…