Filadelfia 1993

Philadelphia

Andrew, chory na AIDS prawnik homoseksualista, zostaje zwolniony z pracy pod błahym pretekstem. Według niego padł ofiarą dyskryminacji. Andrew wnosi sprawę do sądu.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

W telewizji

Cinemax 2, 25 maj 2019, sobota 22:05 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zdjęcia Zobacz wszystkie 34 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Tom Hanks
jako Andrew Beckett
Denzel Washington
jako Joe Miller
Jason Robards
jako Charles Wheeler
Mary Steenburgen
jako Belinda Conine
Antonio Banderas
jako Miguel Alvarez
Joanne Woodward
jako Sarah Beckett
Charles Napier
jako Sędzia Garnett
Roberta Maxwell
jako Sędzina Tate
Buzz Kilman
jako Crutches
Karen Finley
jako Dr Gillman
Jeffrey Williamson
jako Tyrone
Charles Glenn
jako Kenneth Killcoyne

Fabuła

Andrew, chory na AIDS prawnik homoseksualista, zostaje zwolniony z pracy pod błahym pretekstem. Według niego padł ofiarą dyskryminacji. Andrew wnosi sprawę do sądu. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Obyczajowy
Słowa kluczowe
szpital, biuro, aids, lekarz zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1994-04-29 (kino), 1993-12-23 (świat), 2005-02-09 (dvd)
Dystrybutor
Syrena Films
Wytwórnia
TriStar Pictures
Clinica Estetico
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
At Risk (USA) (tytuł roboczy)
People Like Us (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
125 minut
Budżet
26 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Filadelifa to jeden z najlepszych filmów świata - tworzy bardzo interesujący klimat... 10
  • 2012-10-17
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Filadelfia to zdecydowanie nietypowa produkcja. Nie ma za wielu filmów dotyczących jednocześnie homoseksualistów, wirusa HIV oraz dyskryminacji osób nim zarażonych. Bez żadnego zaskoczenia, stwierdzam, że wiele osób nie sięgnęłoby po to dzieło, mimo tego, że jest to jeden z najlepszych obrazów w historii kina. W głównej roli możemy oglądać młodziutkiego Toma Hanksa, który został nagrodzony za tę rolę, wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Oscarem 1994.

O czym jest Filadelfia? Andrew Beckett (Tom Hanks) to homoseksualista, jak również młody, świeżo upieczony, znakomity adwokat, pracujący w bardzo prestiżowej kancelarii. Pewnego dnia dochodzi do stosunku pomiędzy nim, a innym całkiem nieznanym mężczyzną. Po wszystkim Andrew zaczyna podupadać na zdrowiu. Dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Kiedy wiadomość wychodzi na jaw, zostaje zwolniony z pracy oraz traci kolegów. Beckett postanawia wytoczyć proces kancelarii. Mimo wcześniejszych protestów, adwokatem mężczyzny zostaje czarnoskóry Joe Miller Denzel Washington.

Na ogół film wydaje się ciężki, gdyż taki jest, nie mniej jednak porusza temat bardzo ważny w dzisiejszym świecie. W produkcji tej możemy zobaczyć, jak trudno żyć osobie, która jest zarażona wirusem HIV. Teoretycznie starają się żyć jak inni, jednak nie zawsze się im to udaje. Filadelfia jest dla mnie wyjątkowym filmem nie tylko dlatego, że ma taką a nie inną tematykę. Utrzymuje klimat, dosyć ponury klimat. Nie można wykluczyć również kilku rewelacyjnych elementów.

Fenomen aktorstwa - Tom Hanks stworzył brawurową postać Andrew Beckett'a. Najlepsza rola w jego całej, dosyć długiej karierze. Młodego adwokata ukazał w świetle buntowniczym, jak również wrażliwym. Nie można wykluczyć, że Tom Hanks zagrał bardzo dobrze postać homoseksualisty, poprzez fenomenalne pokazanie uczuć jednego mężczyzny do drugiego. Jeżeli chodzi o scenariusz w tym filmie. Zdecydowanie na plus. Dzięki niemu, Filadelfia nie nudzi, a wręcz przeciwnie ciekawi i trzyma w napięciu co stanie się w kolejnej scenie. Również, jak już wcześniej wspomniałem, porusza bardzo ważny temat - HIV. Reżyseria w filmie jest na bardzo wysokim poziomie. Nie jest to jedyny świetny film Jonathana Demme. Reżyser Milczenia owiec, czy Rachel wychodzi za mąż, jako bardzo doświadczony w swoim fachu, nakręcił jeden z najlepszych obrazów, nie tyko w 1993 roku, nawet w całych latach 90. Jednym z największych plusów filmu jest muzyka, jak również piosenka Bruce'a Springsteen'a pt. "Streets of Philadelphia" (utwór został nagrodzony Oscarem). Nie można zapomnieć również o genialnej scenografii. Na marginesie... Jedyną rzeczą, która u tego filmu zawodzi, jest plakat. Prosty i nie za bardzo ciekawy, pociągający.

Na koniec dodam, że ten film nie jest dla każdego, nie mniej jednak gorąco go polecam, gdyż każdy powinien przeżyć takie filmowe widowisko na miarę, nawet Titanica.

1 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Tom Hanks do roli w filmie schudł 13 kilogramów. zobacz więcej

Komentarze 6

Marac 2018-05-22 1

Emocjonalna pornografia [1/10] |||

W skrócie. Nie cierpię:
1. taniego sentymentalizmu;
2. szantażu emocjonalnego i moralnego;
3. egzaltacji;
4. klasycznego śpiewu operowego / opery klasycznej.

W tym filmie te cztery elementy zostały wymieszane w dużej ilości w niestrawną papkę i solidnie podsypane drożdżami aż spuchły tak bardzo, że to wszystko eksplodowało mi w twarz niczym grubas z "The Meaning of Life".

"Philadelphia" mogłaby śmiało stanąć na jednej półce z socrealistycznymi produkcyjniakami, bo tyle samo w niej artyzmu.

PS.
Z tą operą to oczywiście tylko szczegół, podobnie jak opłatek z "Sensu życia": https://youtu.be/lhbHTjMLN5c?t=1m23s

rast26 2010-10-23 10

10/10 – Film Swietny Tom Hanks na ajwyzszym poziomie naprawde polecam i dodam ze ksiązka jeszcze lepsza od filmu

TCksp 2009-12-22 8

8/10 – Bardzo dobry film, poruszający ciekawy temat tolerancji dla osób zarażonych AIDS.Trzeba zobaczyć!

Edith 2009-07-21 8

8/10 – Świetne aktorstwo – szczególnie Tom Hanks. Ciekawa, przejmująca historia i ważki temat. Polecam naprawdę warto zobaczyć

proffi 2008-09-29

9’10 – super polecam

Współtworzą