Rafi (Uma Thurman) spotyka Davida, który okazuje się dla niej mężczyzną na miarę ideału - przystojny, inteligentny i po uszy w niej zakochany. Na dodatek młodszy o 10 lat. Rafi przeżywa szok, gdy na jaw wychodzi, że matką Davida jest jej psychoterapeutka (Meryl Streep). Jak spojrzeć matce chłopaka w oczy, jeżeli nasłuchała się tak wielu pikantnych szczegółów?

Produkcja

Prace nad scenariuszem filmu "Serce nie sługa" zajęły reżyserowi Benowi Youngerowi 8 lat. Znany z błyskotliwego debiutu - Ryzyko (2000), twórca poświęcił tym razem więcej uwagi postaciom, które w znacznym stopniu decydują o sukcesie przedsięwzięcia. "Opowiadamy o tym, jak osoby niewidzące poza sobą świata zaczynają rozumieć, że wspólne życie nie jest jednak takie proste - tłumaczy Younger. - To także wyjątkowa historia 50-letniej kobiety, która nie potrafi doradzić synowi tego samego, co na co dzień zaleca swojej pacjentce".

Producentka Jennifer Todd przyznaje, że w scenariuszu "Serce nie sługa" urzekła ją wnikliwość, z jaką autor opisał kobiecą psychikę. Na szczególną pochwałę zasługuje jej zdaniem portret 37-letniej bohaterki, która niedawno rozstała się z mężem. "Wiele filmów ukazuje kobiety na tym etapie życia jako desperatki. Marzą tylko o bogatym mężu i dziecku. Benowi Youngerowi udało się uczynić z Rafi postać wrażliwą i złożoną, i to bez cienia politowania" – tłumaczy Jennifer Todd.

Younger cytuje inne pytania, które zadaje sobie bohaterka jego filmu: "Czy chcę być kochaną i mieć partnera? Czy chcę mieć dzieci? Czy muszę wychodzić za mąż? Może wystarczy sam ojciec?". Reżyser uważa, że z tymi kwestiami nie borykały się poprzednie pokolenia. "Wybór macierzyństwa przestał być tak oczywisty, jak to miało kiedyś miejsce" - podsumowuje twórca.

O problemach, z jakimi boryka się Rafi, sama Uma Thurman mówi: "Martwi się, czy zdoła poznać kogoś, zanim nie będzie zbyt późno. Nie może sobie też poradzić z uczuciem zawodu i niepewności w tym momencie swojego życia". Ben Younger zaznacza, że aktorka otrzymała od niego propozycję zagrania w "Serce nie sługa" w idealnym momencie: "Zagrała Rafi dokładnie tak jak to sobie wyobrażałem, pisząc scenariusz. Patrząc na nią czuję radość Rafi ze spotkania z Davem. Rozumiem jej ból, ale także triumf, jakich doznaje w trakcie terapii."

Szokująca i zarazem rozbrajająca wiadomość o tym, że David jest synem Lisy, wyprowadza większość bohaterów z równowagi. "Lisa nie może się pogodzić z tym, że dziewczyna jego syna nie jest Żydówką - tłumaczy reżyser. - Jest typowo nadopiekuńcza i chce kontrolować życie Davida. Jednocześnie musi służyć Rafi obiektywnymi radami, z kim ma się umawiać i jak żyć. Bardzo spodobała mi się ta sprzeczność". Streep dodaje, że obawy, jakie żywi jej bohaterka w filmie, są uzasadnione: "Wie, że David komplikuje sobie i tak niełatwe życie. Każdy rodzic chce usunąć wszelkie przeszkody na drodze do szczęścia jego dziecka. Dlatego niektóre matki bywają zaborcze."

Rafi i David przechodzą w trakcie filmu szereg zmian. "David staje się wreszcie dojrzałym mężczyzną", twierdzi Greenberg. "Przekonuje się, czego naprawdę chce i nabiera odwagi, aby to zrealizować. Rafi brakuje wewnętrznej siły, a dzięki temu związkowi odzyskuje wiarę w siebie".

To się mogło wydarzyć tylko w Nowym Jorku

Nowy Jork często służy za scenerię historii miłosnych. Widzowie filmów takich jak Niezapomniany romans czy Wpływ księżyca zakochiwali się zarówno w bohaterach tych klasycznych opowieści, jak i w mieście, w którym dochodziło do szczęśliwych spotkań. Manhattan był idealnym tłem dla filmu "Serce nie sługa", jak zapewnia reżyser. "Inspirowało mnie bogactwo kulturowe i etniczne, jakie można tu znaleźć", mówi Ben Younger.

Przypadkowe spotkania, różnice kultur i nerwowość bohaterów to kolejne elementy typowych nowojorskich romansów. "To jedno z najlepszych miejsc do kręcenia filmów" - mówi reżyser, który urodził się i wychował na Brooklynie. "Wcześniej walczyłem także o możliwość nakręcenia Ryzyka w Nowym Jorku. Nie inaczej było z tym filmem. To tutaj pisałem jego scenariusz i tutaj miała rozgrywać się jego akcja", podkreśla Younger.

William Rexer, autor zdjęć do "Serce nie sługa" podkreśla, że zależało mu na użyciu prawdziwych plenerów, gdyż sam z łatwością rozpoznaje, gdy filmowcy próbują kręcić filmy o Nowym Jorku w zupełnie innych miejscach. "Architektura, wielkość ulic, nasłonecznienie jesienią, a nawet wygląd statystów stanowią o wyjątkowości tego miasta" - zaznacza Ben Younger.

Wybór planu zdjęciowego wiązał się nie tylko z podwyższeniem autentyzmu filmu. Nowy Jork rzucił szereg wyzwań producentom "Serce nie sługa". Dom, w którym Rafi wynajmuje mieszkanie, miał służyć za symbol budowania jej związku z Davidem. Romantyczne założenia twórców napotkały na szereg przeszkód. Producentka Jennifer Todd wspomina: "Trudno było poradzić sobie z hałasem z ulicy i placu budowy. Nowojorczycy często wydzierali się na nas, a taksówkarze trąbili na sam widok kamery. Do tego dochodziły problemy logistyczne, związane z obsługą wind, urządzeń mechanicznych i bezustannym deszczem. Teraz widzę, że było warto".

Chcąc wiarygodnie ukazać środowisko, w jakim poruszają się bohaterowie "Serce nie sługa", Younger obsadził w drugoplanowych rolach jedynie aktorów pochodzących z Nowego Jorku. Grającej najlepszą przyjaciółkę Rafi – Katherine - Annie Parisse spodobała się więź, jaka łączy te dwie postaci: "Katherine bardzo troszczy się o Rafi. Cały czas zastanawia się: ‘Zaraz. Co ty wyrabiasz? Kto to w ogóle jest? Czy on będzie dla ciebie dobry?’". Innym nowojorskim ekscentrykiem jest Morris, który ma przykry zwyczaj obrzucania tortem każdą kobietę, która go odtrąca. Jon Abrahams tak tłumaczy zachowanie swojej postaci: "Nie ma trudności ze znalezieniem towarzystwa, ale już na pierwszej randce robi coś tak okropnego, że żadna kobieta nie chce z nim mieć więcej do czynienia. Z odrzuceniem potrafi sobie radzić tylko wpychając dziewczynie tort prosto w twarz". David niechętnie uczestniczy w tych eskapadach Morrisa robiąc za szofera.

Ben Younger oczekuje, że widzowie komedii "Serce nie sługa" znajdą w niej zarówno rozrywkę jak i ciekawą tematykę. "Będę bardzo zadowolony, jeśli po obejrzeniu mojego filmu widzowie wyzbędą się uprzedzeń do związków ludzi z odmiennych środowisk. Ten temat niektórych poruszy, inni będą się po prostu śmiali. Część uroni łzę na końcu. Jeśli te reakcje nie będą w żaden sposób wymuszone, uznam, że odniosłem sukces".

U progu wieku męskiego

"Pamiętaj, nie zaczynaj zdań od : 'Moja matka...'" - Rafi do Davida.

Zapewniwszy sobie udział uznanych aktorek, reżyser i producenci rozpoczęli poszukiwania odtwórcy głównej roli męskiej. Zadanie nie należało do prostych. "Szukaliśmy kogoś z charyzmą i talentem, aktora, który nie pozostawałby w cieniu Umy Thurman i Meryl Streep" - wyjaśnia Jennifer Todd. Younger dodaje: " Z jednej strony David musi posiadać cechy dojrzałego mężczyzny, żeby zwrócić na siebie uwagę Rafi. Z drugiej, jego chłopięce zachowanie staje się źródłem konfliktów w tym związku".

Ben Younger nie spodziewał się, że wszystkie te kryteria spełni nieznany szerszej publiczności aktor Bryan Greenberg. Na pozór nie różnił się niczym od rzeszy młodych aktorów, marzących o karierze w Hollywood, a w swoim dorobku miał głównie udział w telewizyjnych serialach, takich jak Pogoda na miłość i wyprodukowanym przez George'a Clooneya i Stevena Soderbergha Unscripted. Reżyser przyznaje, że bardziej liczył na innych kandydatów: "Gdy jednak pojawił się obok Umy Thurman, wystarczył jeden rzut oka, aby się przekonać, że coś między nimi zaiskrzyło".

Już pierwsza lektura scenariusza "Serce nie sługa" przekonała Greenberga o podobieństwach między nim a postacią, którą miał zagrać. Sam wychowywał się w środowisku żydowskim, doskonale znał atmosferę Nowym Jorku, bo przez 5 lat studiował na tamtejszym uniwersytecie. Co ciekawe, jego rodzice są psychologami. Aktor wspomina rozmowę, którą odbył z matką tuż po informacji o otrzymaniu roli: "Powiedziałem jej, że mi się udało i że jej rolę zagra Meryl Streep. 'O – mój - Boże', odpowiedziała".

Sukces swojego debiutu na wielkim ekranie Greenberg przypisuje pomocy partnerek. "Wielkim zaszczytem była dla mnie praca z niezwykle cenionymi aktorkami. Uma Thurman wniosła do swojej roli wielki ładunek emocjonalny, którego nie znalazłem w scenariuszu. Obserwując ją, mogłem się wiele nauczyć o fachu aktora".

Wzorowa matka i terapeutka

"Sama widzisz... Nawet twoja terapeutka ma szurniętą rodzinkę". -Lisa.

Nic tak nie bawi widza jak stara, dobra wizyta u psychoterapeuty. Najzabawniejsze sceny "Serce nie sługa" rozgrywają się w trakcie rozmów Rafi z dr Metzger. "Wykorzystaliśmy maksymalnie potencjał naszych aktorek - przyznaje producentka Jennifer Todd. - Mogliśmy przecież nakręcić film kamerą 16-milimetrową z nieznanymi aktorami. Udało nam się stworzyć niezależne kino z gwiazdorską obsadą, a sceny z Umą Thurman i Meryl Streep są jego największą atrakcją.

Dla Streep rola w "Serce nie sługa" była długo wyczekiwaną okazją sprawdzenia się w repertuarze komediowym. W porozumieniu z reżyserem, postanowiła jednak nie szarżować, lecz skoncentrować się na pokazaniu konfliktu interesów, z jakim zmaga się Lisa: pomóc pacjentce czy dbać o dobro syna. Aktorka podkreśla, że jej postać wkłada wiele serca w swoją pracę i czuje się bardzo związana z Rafi. O obowiązkach dr Metzger jako matki mówi: "Pamiętamy nasze dzieci takimi, jakie były w wieku 15 lat, a nie takimi, jakie są teraz. Trudno jest wyzbyć się pokusy matkowania i narzucania im swoich decyzji".

Uma Thurman i Ben Younger nie szczędzą pochwał dla Streep. "Meryl jest przezabawna. Ma pełno błyskotliwych pomysłów i chętnie się nimi dzieli.", podkreśla odtwórczyni roli Rafi. Reżyser dodaje: "To najlepsza żyjąca aktorka – być może największa aktorka wszechczasów. Problem w tym, że wszystko, co odtąd nakręcę, pozostanie w cieniu 'Serce nie sługa'. Będę chyba musiał oferować jej role w każdym moim następnym filmie".

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…