Unica 2009 - laureaci 0

Na zakończonym w sobotę, tj. 12-września, Światowym Festiwalu Filmów Niezależnych UNICA 2009, wręczono aż cztery złote, osiem srebrnych oraz liczne brązowe medale. Złote medale – na zakończonej właśnie 71. edycji Światowego Festiwalu Filmów Niezależnych UNICA 2009, złotymi medalami nagrodzono cztery filmy: Argentyński El Empleo (Praca), angielski Rent-a-mate (Wypożycz przyjaciela), francuski Quand Paola part (Gdy Paola odchodzi) i koreański Your World (Twój świat).

Unica 2009

Dzięki silnej reprezentacji polskich twórców nie zabrakło też rodzimych akcentów – film Pomiędzy w reż. Michala Stenzela i Ani Kasperskiej zdobył srebrny medal, jeden z ośmiu przyznanych w trakcie festiwalu. Obraz ten zdobył również nagrodę specjalną UNESCO. Doceniona została także animacja Arkadiusza Zuba Mieszkańcy – którą jury uhonorowało brązowy medal. Polska selekcja wykazała się drugim – po Francji – najciekawszym programem narodowym.

Oprócz głównego konkursu, w ramach festiwalu UNICA 2009 odbywał się także konkurs filmów jednominutowych – Word Minute Movie Cup, który wygrał słowacki Folk Healer, zaś 16-letnia Agnieszka Konarska otrzymała trzecią nagrodę za film W tłumie.

Festiwal, na którym – w ciągu dziewięciu dni zaprezentowano w sumie 140 filmów – odbywał się w dniach 4-12 września w Gdańsku. Jego organizacja przypadła Polsce w udziale już po raz czwarty: wcześniej w 1975 roku festiwal odbywał się w Toruniu, a w 1997 i 2003 roku w Warszawie..

Organizatorem tegorocznej edycji Festiwalu UNICA była, już po raz kolejny, Federacja Niezależnych Twórców Filmowych – niepaństwowe stowarzyszenie twórców i realizatorów filmów powstających w celach niekomercyjnych. Została ona stworzona w 1956 roku i do dziś aktywnie działa na rzecz promowania kina niezależnego. Do wielu osiągnięć tego zespołu należy przygotowanie i realizacja trzech światowych festiwali filmowych UNICA, które odbyły się w Toruniu w 1975 roku oraz w Warszawie w latach 1997 i 2003. Ponadto ten sam zespół realizuje takie wydarzenia jak: OFF/ON Warszawa, Europejski Tydzień Filmowy, Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich OKFA w Koninie, Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Dozwolone do 21" oraz Młode Kadry – Światowy Festiwal Filmów Studenckich oraz Grand OFF, Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych.

Festiwal został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańsk oraz Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…