Trójwymiarowy Bieg Tomasza Bagińskiego! 0

Jak sprawić, żeby widz poczuł się jak maratończyk, który przemierza właśnie swoją życiową ścieżkę walcząc z przeciwnościami losu? Jak spowodować, żeby przeżył szok wchodząc w skórę głównego bohatera? Odpowiedzi na te pytania zna Tomek Bagiński – autor nominowanej do Oscara Katedry oraz Sztuki spadania. Reżyser zakończył właśnie prace nad swoją pierwszą, w pełni trójwymiarową animacją. Jej tytuł to „Bieg”.

Bieg

Wyjątkowy projekt filmowy powstał w innowacyjnej technologii stereoskopowej – tej samej w której James Cameron stworzył swój najnowszy film Avatar. Film można już oglądać na stronie 3D www.lech.pl . Później Bieg, którego producentem jest studio Platige Image wejdzie na ekrany kin w całym kraju.

To może być prawdziwa rewolucja, podobnie jak wprowadzenie koloru w filmie. Niby nic się nie zmienia, a tymczasem nagle wprowadzamy głębię w obrazie i otrzymujemy rzeczywisty efekt do którego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Uświadamiamy sobie, że to obraz kinowy jest sztuczny, a trójwymiarowy prawdziwy” – mówi o swoim najnowszym trójwymiarowym filmie „Bieg” – mówi Tomasz Bagiński

Trzydzieści osób pracujących codziennie nad jednym krótkometrażowym filmem składającym się z 85 ujęć. Głównych bohater przemierza w swojej podróży dziewięć światów, a scenografia do choreografii aktorów powstała w komputerze, a nie w tradycyjny sposób z wykorzystaniem rzeczywistej scenografii. Wykwalifikowani kaskaderzy poruszający się z czujnikami podłączonych do ciała. Kamery rejestrujące ich ruch w podczerwieni jak noktowizory wykorzystywane przez wojsko do tropienia wroga. To tylko niektóre szczegóły kulisów pracy podczas sesji motion capture nad filmem "Bieg" które odbyła się w studiu Metricminds we Frankfurcie. "Chyba tylko muzyka powstawała normalnie." – śmieje się Bagiński opowiadając o filmie.

„Bieg” przedstawia etapy ludzkiego życia: od dzieciństwa aż po dorosłość. Zdaniem reżysera obraz ma być metaforą ludzkiego życia. Poszczególne wątki zostały ujęte w dynamiczny sposób przez rzeczywisty bieg głównego bohatera filmu. Dzięki rewolucyjnej technice montion capture stosowanej m.in. w grach komputerowych, ruchy aktorów (kaskaderów) w animacji wyglądają naturalnie
i realistycznie pogłębiając efekt trójwymiarowości. Dzieje się tak poprzez wykorzystanie m.in. czujników, które umocowywane są do ciała aktorów i pozwalają odtworzyć w komputerze prawdziwy ruch postaci.

Technologia 3D daje możliwość rozwarstwienia sceny w przestrzeni oglądania. To efekt pośredni pomiędzy teatrem a kinem. Dzięki niej możemy zobaczyć na ekranie rzeczywistą przestrzeń w której dzieje się akcja – wyjaśnia pojęcie trójwymiaru Bagiński.

„Bieg” to stereoskopowy obraz 3D stworzony w technologii dającej w pełni efekt trójwymiarowy. Wykonane w tej samej technologii np. gry komputerowe na monitorze komputera nie są już płaskie, lecz wyświetlają efekt głębi, dzięki temu gracz czuje się, jakby w nich uczestniczył.

Specjalnie na potrzeby tego projektu LECH Premium, który jest sponsorem filmu „Bieg”, stworzył innowacyjny serwis internetowy www.lech.pl. Serwis – podobnie jak film Bagińskiego – powstał także z wykorzystaniem technologii 3D. Internauci będą mogli cieszyć się pełnią głębi trzeciego wymiaru dzięki okularom, które dystrybuowanych są przez markę.

LECH Premium cały czas chce dostarczać konsumentom nowych doznań i wrażeń. Szukając kolejnych, zaskakujących i innowacyjnych pomysłów, zdecydowaliśmy się na wykorzystanie możliwości jakie niesie za sobą technologia stereoskopowa 3D. Wykorzystaliśmy ją przy tworzeniu nowej, innowacyjnej witryny internetowej www.lech.pl. Do współpracy zaprosiliśmy Tomasza Bagińskiego, który specjalnie dla nas stworzył film w technice 3D. Zależy nam, aby w profesjonalny
i przekonywujący sposób odpowiadać na trendy panujące obecnie na rynku innowacji. – komentuje współpracę z reżyserem „Katedry” Tomasz Kanton, brand PR manager w Kompanii Piwowarskiej.

Stereoskopia nie jest niczym nowym. Narodziła się w XIX wieku w fotografii. W 1838 roku Charles Wheatsone w oparciu o pochodzące z epoki renesansu teorie perspektywy skonstruował pierwszą przeglądarkę stereoskopową złożoną z wielu ustawionych pod kątem luster. Widz oglądał dwa obrazki z punktu widzenia lewego i prawego oka. Gdy oglądało się oba rysunki w tym samym powstał trójwymiarowy obraz.

W XX wieku stereoskopia zainteresowała filmowców. Skonstruowano specjalną kamerę, w której używane były dwie taśmy filmowe z dwoma różnymi obrazami jednocześnie. Dla uniknięcia wrażenia podwójnego widzenia podczas projekcji stworzono również specjalne okulary, których szkła filtrowały przeciwne obrazy, które potem mózg łączył je w jedno. Okulary funkcjonują do dzisiaj. Widzowie, który będą chcieli zanurzyć się w trzeci wymiar filmu „Bieg” zostaną poproszeni o ich założenie.

Film „Bieg” będzie można oglądać (podobnie jak stronę) w trójwymiarze w specjalnych okularach dołączonych do 4 i 6-packów piwa LECH Premium. Film i strona będą również dostępne w wersji 2D. Po premierze internetowej film zobaczą widzowie sieci Multikino w całym kraju.

Więcej już wkrótce na www.lech.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…