AFI podsumowuje rok 2009

Amerykański Instytut Filmowy (AFI), jak co roku przedstawia listę najważniejszych wydarzeń minionego roku dla całego telewizyjno- kinowego show-biznesu. W tym roku doceniono przede wszystkim wydarzenia związane z rozwojem nowoczesnych technologii w tym zakończenie przekazu analogowego na terenie USA.

Zapraszamy do zapoznania się z 8 najważniejszymi wydarzeniami show-biznesu w USA.

Kadr z filmu AvatarKadr z filmu Avatar

Premiera Avatara

AFI uznało, iż film Jamesa Camerona to prawdziwy fundament umożliwiający rozwój nowoczesnych technologii dzięki, którym animacja komputerowa w produkcjach filmowych wkroczyła w XXI wiek. Avatar wyznacza zupełnie nowe granicę, które dotychczas były uznawane za nieprzekraczalne. Co więcej AFI uznało, iż Avatar może mieć taki wpływ na rozwój kina trójwymiarowego jak Terminator 2 w rozwój efektów specjalnych.

Twitter – jako narzędzie komunikacji

AFI uznało, iż Twitter zrewolucjonizował sposób komunikacji pomiędzy fanami a twórcami filmowymi. Ma to związek z tym, iż na sukces filmu składa się przede wszystkim opinia widzów. Twitter całkowicie zrewolucjonizował sposób oceniania filmów: opinie o filmach są krótkie i bardziej jednoznaczne. Co więcej to właśnie dzięki mikroblogom doszło do sukcesu produkcji Paranormal Activity i Glee.

The Jay Leno Show

Pojawienie się w stacji NBC programu Jaya Leno AFI uznało za ważne wydarzenie. Stacja próbowała wprowadzić show w tradycyjnym serialowym czasie antenowym (o godzinie 22), co uznano za rewolucję. Niestety dla producentów próba zmiany przyzwyczajenia widzów nie do końca okazało się udane. Co prawda program zdobył fanów, ale nie tak dużo jak początkowo sądzono.

Przełamywanie barier w reality-show

Za jedno z istotnych wydarzeń dla roku 2009 AFI uznało przełamywanie kolejnych barier w programach typu reality-show. To sprawia, iż część widzów nie do końca potrafi odnaleźć się w swoim życiu. Szczególnie zwrócono tutaj uwagę na negatywne przykłady Octomum (kobiecie, która stała się sławna rodząc kolejne dzieci i upodabniając się do Angeliny Jolie) oraz rodzinie chłopca, który rzekomo miał odlecieć balonem (co okazało się kłamstwem). Obydwa przypadki były motywowane chęcią zdobycia sławy.

Koniec telewizji analogowej

To chyba najważniejsze wydarzenie w show-biznesie amerykańskim. W czerwcu br. zakończono nadawanie sposobem analogowym. Nie dziwi, więc, iż AFI uznało to za tegoroczne przełomowe wydarzenie.

Kadr z filmu 9Kadr z filmu 9

Rok animacji

AFI uznało, iż rok 2009 to rok animacji. Coraz więcej produkcji filmowych i telewizyjnych jest realizowana jako animacje komputerowe. Ich różnorodność i coraz lepsza jakość sprawiają, iż nie traktuje się już ich jak produkcji skierowanych przede wszystkim dla dzieci. Główne przykłady to Odlot i 9.

Śmierć Michaela Jacksona

Tutaj również bez zaskoczenia. AFI uznało, iż w dniu 25 czerwca (dzień śmierci Jacksona) zmienił się amerykański show-biznes. Umarł król popu, który mimo swoich kontrowersji wciąż był kochany przez miliony. Za kulminacyjny moment związany ze śmiercią artysty uznano wejście do kin dokumentu This Is It.

Kadr z filmu This Is ItKadr z filmu This Is It

Kino – ucieczka od recesji

AFI doceniło przeciętnych widzów, którzy uznali, iż najlepszym sposobem zapomnienia o recesji i amerykańskim spowolnieniu gospodarczym będzie pójście do kina. Rok 2009 jest rekordowym rokiem, jeśli chodzi o wpływy z biletów.

Źrodło: www.hollywoodreporter.com


Michał
"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux