"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

AFI podsumowuje rok 2009 0

Amerykański Instytut Filmowy (AFI), jak co roku przedstawia listę najważniejszych wydarzeń minionego roku dla całego telewizyjno- kinowego show-biznesu. W tym roku doceniono przede wszystkim wydarzenia związane z rozwojem nowoczesnych technologii w tym zakończenie przekazu analogowego na terenie USA.

Zapraszamy do zapoznania się z 8 najważniejszymi wydarzeniami show-biznesu w USA.

Kadr z filmu AvatarKadr z filmu Avatar

Premiera Avatara

AFI uznało, iż film Jamesa Camerona to prawdziwy fundament umożliwiający rozwój nowoczesnych technologii dzięki, którym animacja komputerowa w produkcjach filmowych wkroczyła w XXI wiek. Avatar wyznacza zupełnie nowe granicę, które dotychczas były uznawane za nieprzekraczalne. Co więcej AFI uznało, iż Avatar może mieć taki wpływ na rozwój kina trójwymiarowego jak Terminator 2 w rozwój efektów specjalnych.

Twitter – jako narzędzie komunikacji

AFI uznało, iż Twitter zrewolucjonizował sposób komunikacji pomiędzy fanami a twórcami filmowymi. Ma to związek z tym, iż na sukces filmu składa się przede wszystkim opinia widzów. Twitter całkowicie zrewolucjonizował sposób oceniania filmów: opinie o filmach są krótkie i bardziej jednoznaczne. Co więcej to właśnie dzięki mikroblogom doszło do sukcesu produkcji Paranormal Activity i Glee.

The Jay Leno Show

Pojawienie się w stacji NBC programu Jaya Leno AFI uznało za ważne wydarzenie. Stacja próbowała wprowadzić show w tradycyjnym serialowym czasie antenowym (o godzinie 22), co uznano za rewolucję. Niestety dla producentów próba zmiany przyzwyczajenia widzów nie do końca okazało się udane. Co prawda program zdobył fanów, ale nie tak dużo jak początkowo sądzono.

Przełamywanie barier w reality-show

Za jedno z istotnych wydarzeń dla roku 2009 AFI uznało przełamywanie kolejnych barier w programach typu reality-show. To sprawia, iż część widzów nie do końca potrafi odnaleźć się w swoim życiu. Szczególnie zwrócono tutaj uwagę na negatywne przykłady Octomum (kobiecie, która stała się sławna rodząc kolejne dzieci i upodabniając się do Angeliny Jolie) oraz rodzinie chłopca, który rzekomo miał odlecieć balonem (co okazało się kłamstwem). Obydwa przypadki były motywowane chęcią zdobycia sławy.

Koniec telewizji analogowej

To chyba najważniejsze wydarzenie w show-biznesie amerykańskim. W czerwcu br. zakończono nadawanie sposobem analogowym. Nie dziwi, więc, iż AFI uznało to za tegoroczne przełomowe wydarzenie.

Kadr z filmu 9Kadr z filmu 9

Rok animacji

AFI uznało, iż rok 2009 to rok animacji. Coraz więcej produkcji filmowych i telewizyjnych jest realizowana jako animacje komputerowe. Ich różnorodność i coraz lepsza jakość sprawiają, iż nie traktuje się już ich jak produkcji skierowanych przede wszystkim dla dzieci. Główne przykłady to Odlot i 9.

Śmierć Michaela Jacksona

Tutaj również bez zaskoczenia. AFI uznało, iż w dniu 25 czerwca (dzień śmierci Jacksona) zmienił się amerykański show-biznes. Umarł król popu, który mimo swoich kontrowersji wciąż był kochany przez miliony. Za kulminacyjny moment związany ze śmiercią artysty uznano wejście do kin dokumentu This Is It.

Kadr z filmu This Is ItKadr z filmu This Is It

Kino – ucieczka od recesji

AFI doceniło przeciętnych widzów, którzy uznali, iż najlepszym sposobem zapomnienia o recesji i amerykańskim spowolnieniu gospodarczym będzie pójście do kina. Rok 2009 jest rekordowym rokiem, jeśli chodzi o wpływy z biletów.

Źrodło: www.hollywoodreporter.com

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Jana

Przeczytałam podsumowanie roku AFI i nasunęło mi się kilka refleksji… tymczasem nt. Przełamywanie barier w reality-show
Programy tego typu zawsze były i będą w mniejszym lub większym stopniu oszustwem, a dla sławy i pieniędzy ludzie są w stanie zrobić… prawie wszystko – przynajmniej niektórzy:)! Narażają zdrowie i życie… dobra to oczywiste, więc nie będę się rozpisywać…
Manipulowanie informacjami w TV istnieje na całym świecie, ale to nie jest „najgorsze kłamstwo” z jakim mamy do czynienia. Znacznie bardziej niebezpieczne jest pozbawianie widza wrażliwości! Dlaczego? Siedzisz wygodnie w fotelu, popijasz herbatkę i oglądasz katastroficzne wiadomości z całego świata: pożar, wybuch gazu, podłożenie bomby, powódź… Po setnym takim przekazie nie robi to na tobie żadnego wrażenia, bo nie jesteś w centrum wydarzeń, nie czujesz zapachu spalenizny, wstrząsu wybuchu, nie straciłeś nikogo bliskiego… Czujesz się bezpiecznie w wygodnym fotelu i… nawet nie stać cię na współczucie – to jest KŁAMSTWO telewizji, a nie manipulacja informacjami!
Tymczasem tyle! cdn. nie wiem kiedy, ale będzie:)!

Proszę czekać…