widoczny tu i tam. hasam.

16 premier na Toffi Festival 0

Do nagrody Złotego Anioła w Konkursie Krókometrażowych Filmów Fabularnych nominowano 28 obrazów z 13 krajów [Dania, Hiszpania, Singapur, Włochy, Słowenia, Niemcy, Wielka Brytania, Australia, Ukraina, Czechy, Chile, Polska i USA]. Wszystkie zagraniczne filmy są polskimi premierami. 16 filmów krótkometrażowych zostanie po raz pierwszy pokazanych w Polsce.

Filmy w konkursie krótkometrażowym oceni trzyosobowe jury, w którego skład wejdą: dziennikarz filmowy i muzyczny, redaktor naczelny miesięcznika AKTIVIST – Łukasz Figielski; nominowany do Oscara i Felixa, zdobywca dwóch Złotych Kijanek Camerimage – operator Bogumił Godfrejow; założyciel najmłodszej, polskiej firmy dystrybucyjnej Vivarto – Mirosław Trębowicz. W konkursie pojawia się dwa filmy z Singapuru. Dzięki temu w Toruniu będziemy mieli szansę zetknąć się z praktycznie niepokazywanymi w Polce filmami najbardziej dynamicznego, azjatyckiego środowiska niezależnego. Produkcje singpurskie są cenione i nagradzane na całym świecie. Filmy z konkursu TOFFi dostrzeżono już w Azji. „Di” [Little brother] Michaela Kam otrzymał Silver Screen Award na 19th Singapore International Film Festival w 2006 r.], a „Become to Roystone” Nicholasa Chee to laureat nagród jury i publiczności na “Fly-by-Night” FF w Singapurze.

Ciekawym wydarzeniem, także dla wielbicieli sztuki współczesnej będzie pokaz filmu Włocha – Werthera Germondari. Jego produkcje widziały już widownie festiwali w Cannes and Venice, Rotterdam, a sam Germondari doczekał się przeglądów retrospektywnych i benefisów na festiwalach w Sienie, Amsterdamie i Rotterdamie. Oprócz filmu jest też uznanych twórca performance i fotografikiem.

Z kolei duński twórca Jens Christian Borner ma na koncie współpracę z takimi reżyserami jak Agnes Varda i Michaelem Hanneke, a w swoim filmie „Höfmann Und Söhne“ opowie o wielkiej próbie jak stanie na drodze rodzącej sie męskiej przyjaźni miedzy dwoma młodymi chłopakami.

Na wielu światowych festiwalach dostrzeżono już “El Descampado” Pedro Toucedy [wybrane nagrody Best Short Award, Leicester IFF,Best Short International Award, 4th Hull IFF, The Best International Shorts of the Year w telewizji hiszpańskiej, Grand Prix Short Film Festival w Los Angeles, najlepszy reżyser XXV Festival Internacional de San Roque]. Opowieść o powrocie do mrocznej przeszłości z dzieciństwa pokazany będzie na TOFFI po raz pierwszy w Polsce.

Rzadko mamy okazję oglądać dobre krótkie metraże z Chile. Całą kolekcją nagród zdobytych na świecie pochwalić może się José Luis Torres Leiva. M.in. dlaNajlepszego reżysera na Santiago Documentaries Festival, czy Grand Prix IFF in Drama w Grecji, hiszpańskim Bilbao w USA. Film nawiązuj w tytule do legendarnych prac braci Lumiere „Obreras saliende de la fabrica” znaczy po prostu „Wyjście robotnic z fabryki” i opowiada o nietypowym pikniku jaki zrociły sobie cztery chilijskie robotnice.

Bardzo silna będzie polska reprezentacja w konkursie. Wielokrotnie nagradzana „Pętla” Macieja Majchrzaka [nagroda Kodak Showcase dla Nowego Talentu] Festiwalu „Łodzią po Wiśle”, czy też nagrodzona w Łodzi Srebrną Kijanką Camerimage 2003. Film opowiada o przedziwnym miejscu, opuszczonej stacji benzynowej na której… czas ulega zakrzywieniu i mamy szanse znowu stać się młodzi. Ale czy chcemy? został zauważona na takich imprezach jak Cannes Film Festival

Znakomicie poprowadzona została przewrotna historia z „Kochajmy się” Karola Wasilki. W filmie zobaczymy też „inną twarz” Borysa Szyca. Warto skupić się także na „Landryneczce” Barbary Białowąs, filmie który może wstrząsnać niejednym związkiem kobiety i mężczyzny. Na TOFFI

będzie też zwycięzca 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w sekcji niezależnych, pochodzący z rodzinnego dla TOFFI – Torunia, Rafała Kapeliński i jego „Emilka płacze”.

Wielokrotnie nagradzany Wojciech Kasperski pokaże w konkursie „Miasto ucieczki”, rekonstruujące tragiczne wydarzenia z zamieszek sprowokowanych w maju 2004 przez łódzkich kibiców, zakończone strzelaniną z policją, a wyprodukowane przez bydgoską fundację Art House. To nie jedyny film Kasperskiego na TOFFI. W bloku „rosyjskim” prezentującym spojrzenie polskich filmowców na Rosję [Polska – Rosja nowe spojrzenie] pokażemy jego utytułowane „Nasiona” [nagrody: Grand Prix Illinois FF, Perm FF, Krakowski FF, Waszyngton FF, AFI Discovery FF]

Hiszpanie pokaża w Toruniu aż cztery filmy w konkursie krótkometrażowym. W tym „Amar” Estebana Crespo Fiorella Fantoyano [zdobywczyni nagrody krytyki hiszpańskiej CEC Award]. Nostalgiczny „El chupinazo” Evy Fernandez pojawi się w towarzystwie poruszającej opowieści o matce-narkomance, walczącej o dziecko – „Luminaria” Alvaro Giomeneza Sarmiento. nagradzany w 2005 roku na festiwalu w Porto i w Barcelonie [Curt Ficcions]. W filmie pojawia się jedna z najbardziej utytułowanych aktorek hiszpańskich

Będą też antypody. Australijczyk Trewor Owen swoim „Wobbegong” zdobył Australian Film Award oraz nagrodę krytyków australijskich. Poetycka opowieść o samotnym chłopcu mieszkającym na plaży urzekł też jurorów innych festiwali.

Na koniec akcencik „festiwalowy”! Piesek grający w niemieckim filmie „Kopfsache” Dorona Wistozky’ego, nosi dźwięczne imię „Toffi”!!!

Logo Festiwalu Toffi /festivaltoffi.plLogo Festiwalu Toffi /festivaltoffi.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…