widoczny tu i tam. hasam.

Polskie Filmy w Chicago 0

Aż trzy polskie filmy znalazły się w konkursie najstarszego i największego Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci w Ameryce Północnej – Chicago International Children’s Film Festival. Festiwal potrwa do 29 października.

W sekcji fikcja odbędzie się międzynarodowa premiera najnowszego odcinka serii TVP1 Magiczne drzewo Andrzeja Maleszki – Pożeracze książek, a w sekcji krótkometrażowe filmy animowane zaprezentowane zostaną dwie części cyklu Bajki polskie: O królewnie zaklętej w żabę Roberta Turło oraz Zaczarowane pantofelki Anieli Lubienieckiej. Pożeracze książek to opowieść o czarodziejskiej szafie kuchennej, która zamienia książki w szkolnej bibliotece na liczne bogato zdobione i apetyczne ciasta. Po zjedzeniu danego ciastka zapamiętuje się cała wiedzę, zawartą w książce, z której zostało zrobione.

O królewnie zaklętej w żabę Roberta Turło, nagrodzone już w tym roku na festiwalu w Kairze, to historia, oparta na motywach bajki Anotniego J. Glińskiego. W pewnym królestwie, Król Sędziwy postanawia oddać koronę jednemu z trzech synów. Nie może się zdecydować któremu, pyta więc o radę senatorów. Ci wpadają na pomysł, aby królewiczów ożenić i przekazać koronę temu, którego żona będzie najlepsza. Oczywiście każdy z senatorów, ma na myśli swoją córkę. Wybucha kłótnia. Król prosi o radę Astrologa. Ten każe Królewiczom strzelać z łuku i poszukać żony tam, gdzie upadnie strzała. Strzała Królewicza Młodego upada na bagnach obok Żaby. Ku zdziwieniu Królewicza, Żaba oświadcza, że jest zaklętą królewną.

Zaczarowane pantofelki Anieli Lubienieckiej zostały zrealizowane na motywach bajki Narcyzy Żmichowskiej pt. Zła córka. W małym mieście mieszka Mela, córka ubogiego szewca. Codziennie zachwyca się czerwonymi pantofelkami w witrynie sklepu naprzeciwko, aż w końcu żąda od ojca, aby jej te pantofelki kupił. Nie chce słuchać, gdy ojciec tłumaczy, że nie ma pieniędzy. W nocy, szewc postanawia zrobić Meli takie same buty, jak te na wystawie. Widzi to Księżyc i nadaje bucikom czarodziejską moc. Nazajutrz rano, Mela przymierza buty, i choć jej się podobają, odkłada je ze złością twierdząc, że te w sklepie są ładniejsze.

Podczas dziesięciu dni festiwalu zostanie pokazanych ponad 200 filmów z 44 krajów świata.

<a href=pisf.pl title=pisf.pl>pisf.pl

Bilet upoważniający do wstępu na impreze /cicffBilet upoważniający do wstępu na impreze /cicff

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…