Konkurs dla wilków morskich - ZAKOŃCZONY! 0

Zakończyliśmy konkurs dla wilków morskich. Prezentujemy zwycięzców i zapraszamy do kina na film Patrol.

Kadr z filmu Patrol 2006Kadr z filmu Patrol 2006

Nagrody otrzymują:

1. IKa
2. Cezarek_XXL
3. APe
4. majron
5. Lolko
6. sl3py
7. bateman
8. coyote6
9. cicha
10. Kwiecio

Prawidłowa odpowiedź: d – Wodny świat.

- Tak wyglądał konkurs -

Dzisiaj w naszych kinach debiutuje Patrol. W związku z premierą mamy dla was 10 kompletów ciekawych nagród.

W filmie Patrol zobaczymy największe gwiazdy kina. W rolach głównych występują Kevin Costner oraz Ashton Kutcher. Ben Randall, zasłużony ratownik Straży Przybrzeżnej, ceniony i szanowany, myśli o zakończeniu służby. Podczas jednej z ostatnich akcji stracił bowiem całą załogę. Czuje się winny, wydaje mu się, że najwyższy czas odejść. Tymczasem szkoli godnych siebie następców w elitarnej jednostce ratownictwa. Jego uwagę przyciąga Jake Fischer, młody, arogancki mistrz pływacki, przekonany o swej wyższości nad innymi. Czy Jake zrozumie, jak wiele może nauczyć się od doświadczonego starszego kolegi? Sprawdzian nastąpi w niezwykle dramatycznych okolicznościach.

Dekalog ratownika

To romantyczne i bardzo niebezpieczne zajęcie. Jeśli twoje dzieci i twoja żona zaginą na morzu, ci ludzie zrobią wszystko, by wrócili do domu – tak mówił gwiazdor Kevin Costner o Straży Przybrzeżnej. Straż, powołana do życia w 1984 roku, ratuje ponad 5 tysięcy ludzi rocznie. Dzięki niej każdego roku udaje się ocalić majątek wartości dwóch i pół biliona dolarów. Podczas huraganu Katrina Straż uratowała ponad 33,5 tysiąca ofiar katastrofy.

Zdaniem twórców „Patrolu, jądrem filmu jest relacja pomiędzy mistrzem i uczniem. Obaj muszą pokonać własne ograniczenia, przezwyciężyć niechęci i uprzedzenia, by służyć tej samej sprawie. Tak naprawdę, jedyne, co może zrobić starszy mężczyzna dla młodszego, to przekazać mu nagromadzoną przez lata mądrość i doświadczenie. A młodszy musi zdecydować, czy jest mu to do czegoś przydatne czy też nie – komentował Costner.

W filmie znalazło się wiele widowiskowych scen akcji. Poznajemy techniki ratownicze, często ryzykowne i wielce niebezpieczne, obserwujemy skoki z helikopterów, jesteśmy świadkami akcji na Morzu Beringa, przeprowadzonej w ekstremalnych warunkach. Ale zdaniem reżysera Andrew Davisa i wspomagającej go ekipy, film miał stać się nie tylko emocjonującym widowiskiem, ale i opowieścią o poświęceniu ludzi, którzy pełnią niezwykle trudną służbę. Powstało tylko kilka dobrych filmów o mężczyznach, którzy ratują życie, a nie je odbierają – tłumaczył reżyser. – Mamy nadzieję dołączyć do tej grupy. Zawsze unikałem gloryfikowania tych, co zabijają. Dlatego ucieszyłem się, gdy zaproponowano mi pracę nad tym filmem.

Scenarzysta Ron Brinkerhoff tak tłumaczył swoje zamiary: Mieliśmy mnóstwo filmów o wojskowych, ostatnio też wiele o strażakach. Natomiast Straż Przybrzeżna jest stosunkowo mało znana. Chciałem nie tylko wiernie przedstawić sposób jej działania, ale także niejako zdekonstruować tradycyjnego już bohatera kina akcji. Nie odzierać go z heroizmu, ale sprowadzić na ziemię. Moi ratownicy przeżywają prawdziwe wahania i kłopoty i nie są nieśmiertelni.

Kadr z filmu Patrol 2006Kadr z filmu Patrol 2006

Pierwszym krokiem, który uczynili producenci filmu, było uzyskanie wsparcia dla projektu ze strony Straży Przybrzeżnej. Stało się to jeszcze zanim wsparcia finansowego udzieliła im potężna wytwórnia Disneya. Brinkerhoff udał się do szkoły ratowników, gdzie poznał dokładnie tajniki szkolenia. Gościł też w bazie Kodiak na Alasce. Tam obserwował codzienną pracę ratowników oraz pilnie spisywał ich wspomnienia i opowieści. Twierdził, że wiele z tych przejmujących częstokroć relacji wykorzystał w swym scenariuszu. Jednocześnie, w zamiarze twórców film nie miał być tylko realistycznym kinem akcji. Ujęła mnie romantyczna, nawet mistyczna aura tego projektu – tłumaczył Costner. – Żyjemy w czasach, kiedy mity się demaskuje i obala. Niewiele ich pozostało, a są nam bardzo potrzebne. Myśl o tym, żeby dążyć z pomocą, nieść ją za wszelką cenę ludziom zgubionym gdzieś na morzu, ma niezwykły wymiar. „Patrol to oczywiście komercyjny film, dobra rozrywka, ale jestem przekonany, że także coś więcej.

Reżyser wyznał, że temat był mu osobiście bliski. Podczas studiów startowałem w drużynie pływackiej YMCA z Południowego Chicago, w college'u byłem ratownikiem, a obecnie mam łódź. Chętnie i często żegluję – wspominał. – Można więc powiedzieć, że przez całe życie byłem blisko wody. Nieraz myślałem o tym, co by było, gdybym zgubił się podczas sztormu. Realizator ściśle współpracował z trzema konsultantami ze Straży Przybrzeżnej. Byli to: ekspert od survivalu i ceniony instruktor Robert Watson, John Hall, który planował i dowodził wieloma akcjami po ataku huraganu Katrina oraz jeden z najczęściej odznaczanych za waleczność ratowników, Joseph „Butch Flythe, jeden z pięciu ludzi, którzy brali udział w oryginalnym programie zatwierdzonym ponad dwadzieścia lat temu przez Kongres. Naprawdę chcieli nakręcić ten film jak najbardziej wiarygodnie – wspominał Watson. – Zasypywali nas, zwłaszcza Davis, mnóstwem szczegółowych pytań na temat akcji ratunkowych, opisanych w scenariuszu. Odpowiadaliśmy na nie, albo wręcz demonstrowaliśmy dokładnie, jak wyglądałyby w prawdziwym życiu.

Davis, specjalista od dynamicznych widowisk („Liberator, „Ścigany) ma podobno w sobie wiele z wojskowego dowódcy podejmującego zdecydowanie błyskawiczne decyzje. Podobała mi się praca z nim. Przebiegała szybko i bezproblemowo. Wiedział, że jestem typem aktora, który nie lubi długich analiz, lecz woli działanie – komentował Costner. Z kolei Davis przyznał, że dał sporą swobodę swoim gwiazdom w nadawaniu ostatecznego kształtu postaciom i dialogom. Kevin i Ashton spędzili wiele czasu przy stoliku, dyskutując nad charakterem relacji pomiędzy Benem i Jake'm. Kevin ma doświadczenie reżyserskie. To sprawia, iż doskonale wyczuwa, kiedy dialog brzmi naturalnie, a kiedy papierowo. Wie także, jak zmieścić maksimum informacji i emocji w ramach danej sceny. Wiele jego pomysłów akceptowałem. Ashton ma zaś dar przemyślanej improwizacji w ścisłej współpracy z partnerem – opowiadał realizator.

Prawdziwe życie dogania film

Scenariusz „Patrolu powstał kilka lat temu. Film miał być kręcony głównie w Nowym Orleanie. Plany te zmienił oczywiście wielki kataklizm – huragan Katrina. Zdaniem Davisa i producentów filmu, ratownicy doskonale zdali egzamin w tamtej tragicznej sytuacji. A doniesienia telewizyjne uświadomiły szerokiej widowni, jak ważną i skłonną do poświęceń grupę stanowią ci ludzie.

Kadr z filmu Patrol 2006Kadr z filmu Patrol 2006

By uczynić swe postaci jak najbardziej wiarygodnymi, Costner i Kutcher przeszli skrócony, ale ostry kurs szkolenia w prawdziwym ośrodku Straży Przybrzeżnej w Elizabeth Town w Północnej Karolinie, zwanym po prostu „Szkołą A. Wraz z nimi ćwiczyło dwudziestu dwóch innych członków ekipy: byli to aktorzy, sportowcy i ratownicy ze Straży Przybrzeżnej, którzy mieli wystąpić w filmie. Davis tak tłumaczył tę decyzję: Okazało się, że był to dobry pomysł. Powstał duch rywalizacji i wszyscy uczyli się od siebie nawzajem. Takie specjalne kursy mają bardzo wysoki poziom trudności. Zatwierdziły je do realizacji władze federalne w 1984 roku. Ostra selekcja powoduje, że z reguły kończy je mniej niż pięćdziesiąt procent przyjętych. Przybysze z Hollywood poprosili, by wykładowcy ich nie oszczędzali, a ci to żądanie potraktowali jako coś oczywistego. Zwłaszcza ostro traktowali podobno Kutchera, który szczerze przyznał, że przed podpisaniem kontraktu na rolę pływał dość kiepsko, dopiero później wziął się do intensywnych ćwiczeń. Nie było lekko – wspominał aktor. – Oczywiście, nigdy nie dorównam prawdziwym ratownikom w pływaniu i kondycji fizycznej. Muszę powiedzieć, że była to najbardziej wymagająca pod względem fizycznym rola w mojej karierze. Mam nadzieję, że choć trochę zbliżyłem się do poziomu członków Straży. Byłem zdania, że moim obowiązkiem jest to, by nikt mnie nie zastępował w wymagających ryzyka i sprawności scenach. Szkolenie było naprawdę ciężkie. Nikt mnie nie oszczędzał i nigdy w życiu nikt tak często i tak głośno na mnie nie krzyczał. Ale nikogo – oprócz moich rodziców – nie szanowałem tak jak ludzi, którzy dali mi ten wycisk. Tu nikt nikogo nie pyta, czy wykona to, co ma zrobić, na przykład pięćdziesiąt pompek. Robisz to i już. A instruktorzy robią to samo.

Davis był pod wrażeniem wysiłków Kutchera. Przybyło mu chyba z piętnaście funtów wskutek treningu i była to głównie masa mięśni. Naprawdę potraktował to poważnie. To dobrze, bo widz musi uwierzyć, że Fischer to naprawdę świetny, niezwykle wytrzymały pływak – komentował reżyser.

Jeśli chodzi o mnie, nie musiałem brać tych wszystkich zimnych pryszniców, jakimi częstowano bezustannie Ashtona – śmiał się Costner. – Ostatecznie gram oficera, który nie aż tak często uczestniczy w bezpośredniej akcji. Ale też mnóstwo pływałem i biegałem i naprawdę nikt mnie nie oszczędzał. Można się było nawet nabawić kompleksów. Trenowali nas pływacy z doświadczeniami olimpijskimi. Nie mogliśmy od nich zbytnio odstawać, bo też występowali w filmie. Biegaliśmy po cztery mile, a zaraz potem jeszcze trzeba było pływać. Nie przychodziło to zbyt lekko.

Kadr z filmu Patrol 2006Kadr z filmu Patrol 2006

Brian Geraghty, który odtwarza w filmie rolę instruktora Hodge'a, jest doświadczonym surferem. Surfuję od wielu lat i nie boję się wody, ale to, co tu przeszliśmy, to naprawdę było bardzo ciężkie doświadczenie fizyczne i psychiczne – wspominał. Butch Flyte, jeden z głównych konsultantów, przyznał, że aktorów wyłączono z najbardziej intensywnego programu szkolenia zwanego Rescue Swimmer Lite. Zresztą w okrojonym czasie nie byłoby ono możliwe, a ryzyko urazów byłoby zbyt duże. Ale i tak harowali z całych sił i nikt im nie pobłażał – komentował. Drugi z konsultantów, Robert Watson, szczerze przyznał, że wskutek obcowania z ekipą zmienił zdanie o Hollywood. W naszym środowisku ma się ich za mięczaków. Ale Ashton i Kevin pokazali, że są ludźmi honoru, od niczego się nie wymigiwali. To zawodowcy, którzy chcą za wszelką cenę jak najlepiej wykonać swoje zadanie.

Costner komentował: Ostatnio nie pracowałem zbyt wiele. Gdy zdarzają mi się takie przerwy, myślę: czy jeszcze potrafię to robić? Tu poczułem przypływ energii, paliwo zaczęło działać. Trzeba być dobrze przygotowanym, bo nieraz w mojej karierze rozważałem, czy zrobiłem, to, co miałem zrobić, najlepiej jak mogłem. W tym przypadku w solidny trening włożyłem wiele wysiłku. W pewnym sensie koresponduje to z moim życiem osobistym. Odważyłem się na ponowne małżeństwo. Szczerze mówiąc, byłem przekonany, że małżeństwo nie będzie już częścią mojego życia. Mimo to, zdecydowałem się powiedzieć „tak. Zawsze mówię dzieciom, że trzeba mieć odwagę popełniania błędów. Tak jest i z aktorstwem.

KONKURS FILMOWY

Poniżej prezentujemy kadr z 4 filmów, których akcja związana jest z wodą. Wystarczy odpowiedzieć na jedno prosty pytanie. Który z kadrów przedstawia film w którym wystąpił Kevin Costner. W odpowiedzi Proszę podać również tytuł filmu.

Regulamin konkursu.

1. Odpowiedzi należy wysyłać na adres e-mailowy: konkurs@fdb.pl.

2. W zgłoszeniu należy wysłać:

- login na fdb.pl (konkurs dla zarejestrowanych użytkowników),

- w temacie wpisać Konkurs dla wilków morskich!,

- w treści podać imię i nazwisko, adres oraz telefon kontaktowy,

- prawidłowe odpowiedzi.

Brak jednej z powyższych danych czyni zgłoszenie nieważnym.

3. Każdy użytkownik może wysłać tylko jedno zgłoszenie do udziału w konkursie. Kolejne zgłoszenie nie będą brane pod uwagę.

4. Na odpowiedzi czekamy do 5.12.2006 do godz. 16.00.

5. Wyniki podamy 6.12.2006 po godzinie 12.00 na stronie głównej fdb.pl.

6. Nagrody zostaną wysłane pocztą.

Wśród osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytanie rozlosujemy jeden z 10 zestawów nagród ufundowanych przez Forum Film.

10 x (zegarek+plecak+czapka)

a?a? b?b? c?c? d?d? ZegarekZegarek PlecakPlecak CzapkaCzapka Kadr z filmu Patrol 2006Kadr z filmu Patrol 2006 Kadr z filmu Patrol 2006Kadr z filmu Patrol 2006

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 13

sl3py

ło :) pierwszy raz w zyciu wygralem jakis konkurs :D ;)

Trophy

Gratki dla zwycięzców:D

majron

hyhy :) yarl szczury ladowe! szorowac poklad! :P

Jeee wygrałem !! Jestem teraz prawdziwym wilkiem morskim ;))

Hsi_Nao

Gratulacje zwycięzcom :-)

Proszę czekać…