Lekcja białoruskiego Mirosława Dembińskiego nagrodzona na IDFA 0

Dokument Lekcja białoruskiego w reżyserii Mirosława Dembińskiego otrzymał nagrodę The Moviesquad DocU na International Documentary Film Festival Amsterdam 2006. Film powstał przy finansowym wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

IDFA jest największym na świecie i najbardziej prestiżowym festiwalem filmów dokumentalnych. Spośród ponad 2500 nadesłanych filmów, wybrano 172, które wzięły udział w festiwalu. W ciągu 10 dni obejrzało je 125 000 widzów. Wśród najważniejszych dokumentów 2006 roku były filmy takich wybitnych reżyserów jak Spike Lee, Michael Apted czy Nick Broomfield. Nagrodzono tylko 6 filmów, wśród nich Lekcję białoruskiego.

Mirosław Dembiński / www.horyamesto.skMirosław Dembiński / www.horyamesto.sk

Nie jest to pierwsza nagroda dla tego filmu. W ciągu ostatniego miesiąca został wyróżniony nagrodą MDR dla najlepszego filmu z Europy Wschodniej na DOK Leipzig 2006, a także wyróżnieniem jury na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu oraz dwiema nagrodami na przeglądzie NURT w Kielcach.

Film Lekcja białoruskiego opowiada o dramatycznych wydarzeniach związanych z wyborami prezydenckimi na Białorusi. Przedstawia walkę młodych Białorusinów przeciwko reżimowi Łukaszenki. Konspiracyjne akcje, demonstracje, brutalna pacyfikacja społecznego protestu pokazane są od środka, z punktu widzenia młodych opozycjonistów. Dzięki temu powstał bardzo emocjonalny obraz politycznej sytuacji w ostatnim totalitarnym państwie w Europie.

Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a jego producentami są Studio Filmowe Everest oraz TVP.

pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…