Zobacz zwiastun Coriolanusa

Coriolanus

Pojawił się pierwszy zwiastun thrillera Ralpha Fiennesa (debiut reżyserski) pt. Coriolanus, który oparty jest na sztuce Williama Szekspira.

Rozgrywająca się współcześnie wariacja na temat "Koriolana" Williama Szekspira. W obsadzie są: Gerard Butler, Ralph Fiennes, William Hurt, Eddie Marsan, Jessica Chastain, Brian Cox oraz Vanessa Redgrave.

Fabuła oryginalnej tragedii Szekspira:

Koriolan jest jedną z mniej znanych tragedii Szekspira. Opowiada o rzymskim wodzu Kajusie Marcjuszu, który odnosi wielkie zasługi dla Rzymu w wojnie z Wolskami. Wdziera się do ich miasta- Korioli i walczy samotnie przeciw mieszkańcom. Za swoją odwagę otrzymuje przydomek Koriolan. Na wojnie spotyka też swojego największego wroga, wodza Wolsków- Tyllusa Aufidiusza, lecz nie udaje mu się go zabić. Po powrocie do Rzymu ma zostać konsulem, przezwycięża nawet własną pychę i idzie do ludu prosić o głosy (taki jest zwyczaj). Jednak para trybunów- Sycyniusz Velutus i Juniusz Brutus podżegają obywateli, aby nie zgadzali się na otrzymanie przez Koriolana godności. Nie trudno jest przekonać lud, który zdaje sobie sprawę z tego, że tytułowy bohater nigdy nie darzył plebsu sympatią i życzliwością. Ponadto trybunowie, wykorzystując wybuch Kajusa Marcjusza, oskarżają go o zdradę i doprowadzaja do tego, że zostaje on wygnany z miasta, choć próbują go bronić przyjaciel Koriolana- Meneniusz Agryppa, Kominiusz (jeden z dowódców w wojnie z Wolskami) i inni zwolennicy. Główny bohater żegna się z matką Wolumnią i żoną Wirgilią. Wkrótce przybywa do Ancjum, do domu Aufidiusza i przekonuje go, aby zapomniał o tym, że byli wrogami. Obiecuje pomóc mu w czasie wojny z Rzymem. Razem ruszają na ojczyznę Koriolana, jaki zdobywa po kolei wszystkie miasta. Kiedy Rzymianie orientują sie w sytuacji, zaczynają sie niepokoić. Lud nie utrzymuje już, że Koriolan jest ich wrogiem. Kominiusz i Meneniusz zostają wysłani, aby nakłonić Marcjusza do zaprzestania tego pochodu. Jednak żaden z nich nic nie osiaga. Dopiero prośby matki, żony, przyjaciółki żony i syna Koriolana odnoszą skutek. Mężczyzna zgadza się na pokój z Rzymem. Sam jednak wraca do Korioli. Tam Aufidiusz oskarża go o zdradę z powodu decyzji o zaprzestaniu wojny. Bohater zostaje zabity przez stronników Aufidiusza, zanim inni (senatorowie) mogą temu zapobiec.

Premiera 2 grudnia.