Pomnik Pawlaka i Kargula?? 0

Ale się w Polsce porobiło! Kargul i Pawlak mają pomnik – mówił satyryk Jan Pietrzak, który odsłaniał rzeźbę. Pomnik bohaterów filmowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego – 'Sami swoi', 'Nie ma mocnych' i 'Kochaj albo rzuć' – odsłonięto przed multipleksem w Toruniu…..

Ale się w Polsce porobiło! Kargul i Pawlak mają pomnik – mówił satyryk Jan Pietrzak, który odsłaniał rzeźbę. Pomnik bohaterów filmowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego – 'Sami swoi', 'Nie ma mocnych' i 'Kochaj albo rzuć' – odsłonięto przed multipleksem w Toruniu.

Dwie postacie z brązu naturalnej wielkości ukazane są w scenie z filmu 'Kochaj albo rzuć', w której ze zdumieniem przyglądają się amerykańskiej rzeczywistości.

W Toruniu patrzą w ten sposób na neon multipleksu, przed którym stoją. Autor rzeźby Zbigniew Mikielewicz na twarzy Kargula uwiecznił 'nieufność i obrzydzenie'. Pawlak ma minę 'naiwną'. Elementem kompozycji jest teczka, która w filmie zawierała wódkę, kiełbasę, kryształ i krem Nivea. Te atrybuty ówczesnej polskości zabrali za ocean bohaterowie Chęcińskiego.

Jan Pietrzak zagrał w 'Kochaj albo rzuć' epizodyczną rolę radiowca z polonijnej rozgłośni. Stąd też jego zaproszenie do odsłonięcia pomnika.- Jestem wzruszony, bo z Władysławem Hańczą i Wacławem Kowalskim, odtwórcami Kargula i Pawlaka, współpracowałem wielokrotnie. A scenę z moim udziałem kręciliśmy w warszawskim studio radiowym, a nie w Chicago jak wielu ludzi myślało – powiedział Pietrzak.Rzeźbę ufundowała warszawska firma reprezentująca właścicieli toruńskiego multipleksu. Początkowo miała to być scena z filmu 'Rejs'. Na jej postawienie przed multipleksem nie zgodziło się toruńskie Stowarzyszenie Komitetu 'Rejs', które chce, aby kultowy film Marka Piwowskiego upamiętnić na nadwiślańskim bulwarze.

Pomnik Kargula i Pawlaka odsłonięto, przecinając sierpami opasujące go wstęgi. Natychmiast tłumy torunian zaczęły robić sobie pamiątkowe zdjęcia z tymi postaciami. Z powodu choroby na uroczystość nie dotarł reżyser filmu, Sylwester Chęciński.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…