widoczny tu i tam. hasam.

Piotruś i wilk i Śniadanie w konkursie festiwalu w Annecy 0

Dwa polskie filmy: zrealizowany w Se-ma-forze w koprodukcji z brytyjską firmą BreakThru Films lalkowy film animowany Piotruś i wilk (wg. Prokofiewa) oraz Śniadanie w reżyserii Izabeli Plucińskiej zostały zakwalifikowane do konkursu w kategorii filmu krótkiego na najważniejszym na świecie festiwalu animacji w Annecy we Francji.

Wcześniej film Piotruś i wilk był nominowany do nagrody BAFTA w kategorii krótkiego filmu animowanego. Reżyserem jest Suzie Templeton, scenografem Marek Skrobecki – znany twórca filmów lalkowych. Zdjęcia – Hugh Gordon i Mikołaj Jaroszewicz. Główny animator to Adam Wyrwas, z którym współpracowali między innymi: Krzysztof Brzozowski i Tim Alen. Autor efektów cyfrowych to Kamil Polak (reżyser powstającej właśnie Świtezi). Producenci: Hugh Welchman, Alan Dewhurst i Zbigniew Żmudzki. Lalki, dekoracje, zdjęcia i większość prac postprodukcyjnych wykonano w Łodzi w Se-ma-forze. Znaczącą część zdjęć zrealizowano w największej hali Łódzkiego Centrum Filmowego.

W tym roku obchodzimy jubileusz 60-lecia animacji w Polsce i 60-lecia Se-ma-fora. W 1947 roku, na jesieni odbyła się premiera pierwszego filmu animowanego Za króla Krakusa (reż. Zenon Wasilewski). W tym roku obchodzimy też 95. rocznicę premiery pierwszego w świecie filmu z animacją lalkową Piękna Lukinada zrealizowanego przez naszego rodaka Władysława Starewicza. W ramach obchodów rocznicowych planowany jest uroczysty pokaz filmu Piotruś i wilk z udziałem orkiestry symfonicznej Łódzkiej Filharmonii im. A. Rubinsteina, grającej na żywo muzykę Prokofiewa, podczas festiwalu REANIMACJA w Łodzi (22 kwietnia 2007). Drugi koncert planowany jest 5 lipca 2007 r. na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Wtedy też odbędzie się premiera najnowszego filmu zrealizowanego w Se-ma-forze Świteź (reż. Kamil Polak). Podczas premiery ścieżka muzyczna będzie też wykonana przez orkiestrę symfoniczną i chór.

pisf.pl

Plakat filmu Piotrus i Wilk2006Plakat filmu Piotrus i Wilk2006

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…