na fdb.pl od jakiegoś czasu, w miarę czasu i możliwości staram się weryfikować.

Polak zwycięzcą najważniejszego festiwalu animacji komputerowej 0

Arka w reżyserii Grzegorza Jonkajtysa otrzymała Grand Prix na festiwalu SIGGRAPH w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Film animowany Arka, do którego napisał scenariusz i którego reżyserem jest Grzegorz Jonkajtys, otrzymał główną nagrodę na festiwalu SIGGRAPH w kategorii krótkometrażowy film animowany.

Niemalże wszelkie siedliska ludności są skażone, więc garstka ocalałych rusza tankowcami w poszukiwaniu regionów nie dotkniętych straszliwą zarazą. Przewodniczący im mężczyzna, chorobliwie pragnący uratowania ocalałych, sam jest nosicielem śmiertelnego wirusa. Nie jest świadom jakie mogą być tego konsekwencje.

Szef festiwalu, Paul Debevec, powiedział, że poziom produkcji jest zdumiewający. W maju zostanie zaprezentowany w Cannes, gdzie weźmie udział w konkursie filmów krótkometrażowych. O pierwsze miejsce będzie się ubiegał także w Krakowskim Festiwalu Filmowym, a już wkrótce będzie można zobaczyć obraz w kinach

Innymi nagrodzonymi są: Leszek Plichta (Instytut Animacji, Efektów Specjalnych i Cyfrowej Koprodukcji w Niemczech; nagroda honorowa) oraz Francois-Xavier Goby, Edouard Jouret i Matthieu Landour (za film En Tus Brazos, nagroda za perfekcję). Do konkursu zgłoszono 905 prac, a finał 34. edycji festiwalu odbędzie się w dniach 5-9 sierpnia w San Diego.

To nie pierwsza wygrana Polaka w tej artystycznej imprezie. W 2002 roku film Katedra w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Zaraz potem została uhonorowana nominacją do Oscara. Niewątpliwie festiwal jest więc niesamowitą szansą dla laureatów, by w przyszłości mogli kręcić filmy długometrażowe. Doskonałym przykładem jest tutaj Shane Acker.

Kadr z filmu ArkaKadr z filmu Arka

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Trikster

powinnismy sie cieszyc z tego sukcesu…

Proszę czekać…