http://vimeo.com/mironkundzicz

3 maja startuje nowy kanał TVP 0

W rocznicę uchwalenia Konstytucji rozpoczyna nadawanie nowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej – TVP Historia.

Odkrywanie mało znanych faktów, wypełnianie białych plam i docieranie do prawdy tak blisko, jak to tylko możliwe – to cele, jakie stawia sobie nowy kanał tematyczny telewizji publicznej TVP Historia. Kanał ruszy w czwartek, 3 Maja.

Rafał ZiemkiewiczRafał Ziemkiewicz

Pierwszym programem wyemitowanym w nim będzie debata z udziałem historyków na temat Konstytucji 3 Maja (godz. 18.30), natomiast o godz. 20 – premiera cyklu Kontrowersje, w którym goście publicysty Rafała Ziemkiewicza będą spierać się o ocenę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wieczorem planowana jest emisja dwóch seriali historycznych: Królowa Bona i Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy.

Koncepcja programu przewiduje wykorzystanie rozmaitych gatunków telewizyjnych: filmów dokumentalnych, materiałów archiwalnych (w tym publicystycznych, wywiadów, newsów i reportaży), filmów fabularnych, seriali, form teatralnych (teatr faktu) i magazynów informacyjno-publicystycznych.

Audycje emitowane w TVP Historia mają powstawać nie tylko w oparciu o zasoby archiwalne TVP, ale też o materiały zgromadzone m.in. w Instytucie Pamięci Narodowej i ośrodku Karta.

Wśród programów kanału znajdzie się m.in. pasmo Zakręty dziejów – przedstawiające najważniejsze, przełomowe wydarzenia, które zmieniły bieg historii. O historii najnowszej opowiadał będzie cykl Kulisy III RP, prowadzony przez historyka Antoniego Dudka, o. Maciej Zięba poprowadzi zaś cykl U źródeł cywilizacji, poświęcony historii chrześcijaństwa.

Ważną grupą widzów, do której ma kierować programy TVP Historia, jest młodzież. Dla nich przygotowano portal internetowy.

TVP Historia ma wciągać odbiorców do interaktywnego dialogu (SMS-y, Internet), przedstawiając do oceny różne historyczne zagadnienia, argumenty stron i odmienne interpretacje, np. zwolenników powstań i ich adwersarzy, oceny zamachu majowego czy Powstania Warszawskiego.

TVP Historia na razie nie będzie emitowała reklam.

Program TVP Historia będzie niekodowany i dostępny dla odbiorców programów z satelity ASTRA, wkrótce też TVP Historia ma się pojawić w sieciach kablowych, z którymi prowadzone są rozmowy o jego dystrybucji.

Oprócz TVP Historia, telewizja publiczna uruchomiła dotychczas dwa kanały tematyczne: kanał TVP Kultura i TVP Sport, otrzymała też koncesję na TVP Rozrywka jednak choć powinien – kanał wciąż nie został uruchomiony. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiedziała, że wezwie TVP do rozpoczęcia nadawania. Jeśli mimo to, TVP Rozrywka nie rozpocznie emisji, może to być podstawą do wszczęcia postępowania o cofnięcie koncesji.

wirtualnemedia.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…