widoczny tu i tam. hasam.

Portrecista zwycięża Żydowskie Motywy 0

Dokumentalny obraz Portrecista w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego zdobył główną nagrodę, czyli Złotego Feniksa i 25 000 złotych w III Festiwalu Żydowskich motywów.

Portrecista to przejmująca historia fotografa Wilhelma Brasse, jednego z więźniów Auschwitz wykonującego w fotografie do dokumentacji obozowej. W filmie bohater opowiada o kilku, wybranych zdjęciach i opisuje związane z nimi historie.

http://www.warsawjff.ant.pl/http://www.warsawjff.ant.pl/

Drugą nagrodę otrzymało aż 3 twórców. Każdy z nich otrzymał Srebrnego Feniksa i po 15 000 złotych. Pierwszym jest Peter Mostovoy’a pochodzący z Izraela z film Scena, kolejnym Radu Mihaileanu, którego filmu Żyj i stań się został już wcześniej doceniony m.in. Cesarem za najlepszy scenariusz. Na 3 miejscu uplasowało się także troje twórców, którzy otrzymali Brązowego Feniksa i po 5 000 zł, byli to: Marc Isaacs za Filip i jego siedem żon, Danae Elon i jego Inna droga do domu, a także Richard Goldgewicht ze swoim Tel Aviv. A Nagrodę Specjalną dla najlepszego polskiego filmu im. Antoniego Marianowicza ufundowana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS Warszawski Fenik i 15 000 złotych otrzymał obraz Małgorzaty Imielskiej Powiedz mi dlaczego.

Był to już III festiwal Motywów Żydowskich, którego celem jest uświadomienie ludziom istnienie wielowiekowej kultury żydowskiej. W tym roku oprócz oglądania filmów można było się spotkać ze słynnym reżyserem znanego w Polsce obrazu Piano Bar – Claude Lelouch. Festiwal ten nie odbywa się tylko w naszym kraju, ale na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych, aż po kraje Europejskie. Wstęp na wszystkie projekcje był darmowy.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…