na fdb.pl od jakiegoś czasu, w miarę czasu i możliwości staram się weryfikować.

Czternaście nowych dłoni na Bursztynowej Promenadzie 0

Na 12. Festiwalu Gwiazd swą dłoń odcisnął także Przyjaciel Polski – David Lynch.

David LynchDavid Lynch

To już 12. edycja Festiwalu Gwiazd, który po raz drugi odbył się w Gdańsku. Czwartek był dniem polskiej premiery Inland Empire reżyserii Davida Lyncha. To produkcja polsko-francusko-amerykańska traktująca o zdradzie, miłości i zemście. W głównych rolach: Laura Dern, Jeremy Irons, Karolina Gruszka i Peter Lucas.

Inauguracją imprezy było piątkowe odciskanie dłoni na Bursztynowej Promenadzie Gwiazd, znajdującej się na gdańskiej wyspie Ołowiance. Swą dłoń odcisnęli:

Maciej Stuhr – z wykształcenia także psycholog, aktor, śpiewa, gra na fortepianie, a także tworzy teksty kabaretowe. Nieraz uznawany za jednego z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia. Debiutował jako nastolatek rolą Piotrka w Dekalogu X Kieślowskiego.

Karolina Gruszka – ukończyła warszawską Akademię Teatralną, współpracowała z wieloma reżyserami, w tym ostatnio z Davidem Lynchem. Na FPFF zdobyła nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą w Kochankach z Marony.

Krytyk literacki, pisarz, publicysta, ilustrator, grafik – Stefan Chwin. Twórca powieści: Ester czy Żona Prezydenta.

Czwartym artystą odsłaniającym odlew swojej dłoni był Jan Kanty Pawluśkiewicz, który słynie przede wszystkim jako kompozytor muzyki filmowej. Współpracował m.in. z K. Kieślowskim czy A. Holland.

Kolejny był Krzysztof Krauze, którego nie sposób nie znać chociażby za Dług, Mojego Nikifora czy Plac Zbawiciela, który jest tegorocznym kandydatem do Grand Prix festiwalu w Karlowych Warach.

Agnieszka Grochowska – ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie. Zagrała m.in. w Pręgach, Zaginionej czy Wszyscy jesteśmy Chrystusami.

Andrzej Bartkowiak – reżyser i scenarzysta. Zdjęcia do Adwokata Diabła czy Gatunku są jego dziełem. Jego debiutem reżyserskim był obraz Romeo musi umrzeć.

Mirosław Baka – znany jako Szajba z Fali Zbrodni zadebiutował w filmie Daleki dystans w 1985 roku. Wcześniej bardzo dobrze znany z ról teatralnych.

Grzegorz Turnau także doczekał się miejsca na Promenadzie. Znany z poezji śpiewanej, ale także z własnych utworów, które sam komponuje i do których pisze teksty.

Piotr Ukraiński – scenarzysta, reżyser, artysta plastyk. Daniel Olbrychski zniszczył jego wystawę Naziści, gdyż znalazł się na jednym z portretów.

Borys Szyc – kolejny aktor młodego pokolenia, któremu wróży się świetlaną aktorską przyszłość. Słynie z ciętego żartu, ale potrafi również śmiać się z siebie. Vinci, Oficerowie, czy Testosteron, to tylko niektóre z filmów, w których można go zobaczyć.

Trzynasta, wcale nie pechowa, była Marta Meszaros – reżyserka i autorka scenariuszy. Jej Dziewczyna zdobyła nagrodę na festiwalu w Valladolid.

Czternastkę Gwiazd zamyka David Lynch, nazywany ostatnio Przyjacielem Polski. Serial Miasteczko Twin Peaks, filmy Blue Velvet czy Diuna to tylko mała część jego dzieł. Krytycy uważają go za jednego z najoryginalniejszych twórców w historii kina.

Całą imprezę zakończył koncert Promenada Gwiazd, który miał miejsce w Filharomonii Bałtyckiej. Jan Kanty Pawluśkiewicz (także odsłonił swą odlaną dłoń) jest kompozytorem tego przedsięwzięcia, a Michał Nesterowicz ów koncert poprowadził.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…