Dzisiaj rusza 7. EDYCJI MFF ERA NOWE HORYZONTY 0

Ponad 350 filmów długo- i krótkometrażowych, ponad 100 tytułów premierowych, około 600 seansów w 13 salach kinowych

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ERA NOWE HORYZONTY potrwa we Wrocławiu od 19 do 29 lipca 2007. Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach organizatorzy wybrali kierując się własnym gustem – te, które za sprawą swojej niezwykłej formy i siły ekspresji, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Wszędzie budzą skrajne reakcje i emocje, rodzą polemiki i dyskusje, wywołują zachwyty i protesty. Ale to właśnie takie filmy najczęściej wyznaczają najnowsze trendy w światowym kinie.

Plakat Era NOWE HORYZONTYPlakat Era NOWE HORYZONTY

ERA NOWE HORYZONTY jest festiwalem wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem – pisze dyrektor festiwalu Roman Gutek.

Najważniejszą częścią festiwalu będzie Konkurs Nowe Horyzonty obejmujący 18 nieprezentowanych dotąd w Polsce filmów. Jeden z nich otrzyma GRAND PRIX – nagrodę główną festiwalu, przyznawaną na podstawie ocen publiczności.

Organizowany już po raz drugi Konkurs Nowe Filmy Polskie prezentuje premierowe pełnometrażowe filmy polskie, zarówno fabularne, jak i dokumentalne. Międzynarodowe jury przyzna zwycięzcy Wrocławską Nagrodę Filmową ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia w wysokości 100 tys. zł (60 tys. dla reżysera, 40 tys. dla producenta).

Konkurs polskich filmów krótkometrażowych pozwala festiwalowej publiczności na bieżąco śledzić polską produkcję krótko- i średniometrażową. W tej edycji do selekcji filmów dokumentalnych i animowanych dołączą również krótkometrażowe fabuły. Projekt, jak co roku, organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.

Panorama kina współczesnego: mistrzowie i odkrycia to selekcja filmów nagradzanych na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych. Panorama podzielona jest na dwie części. W części mistrzowie pokazywane są filmy zrealizowane przez uznanych twórców. Z kolei w części odkrycia będzie można odnaleźć nowe talenty. Ważnym elementem tej sekcji będą również pokazy specjalne – najbardziej interesujące zjawiska tego sezonu.

Nowość tej edycji – pokazy na Rynku – to możliwość obcowania ze sztuką filmową w malowniczej scenerii centrum miasta nie tylko uczestnikom festiwalu, ale również mieszkańcom Wrocławia.

Dokumenty / eseje to selekcja filmów, w których twórcy opowiadają o otaczającej ich rzeczywistości własnym niepowtarzalnym językiem. Pokaźną cześć tej sekcji stanowić będą dokumenty muzyczne.

Nocne szaleństwo to filmy zrobione „z przymrużeniem oka, bawiące się konwencjami. Ważną częścią tej sekcji będą, jak co roku, najciekawsze przejawy azjatyckiej kultury popularnej.

Film sezonu to wybór najciekawszych tytułów prezentowanych na ekranach polskich kin w sezonie 2006/2007.

Filmy krótkie to przegląd europejskich filmów krótkometrażowych pokazujący najciekawsze tendencje panujące w ostatnich latach wśród twórców tej formy filmowej.

Kino tańca – sekcja zorganizowana we współpracy z Teatrem Tańca Arka, Jackiem Gęburą oraz Fundacją Kino Tańca – to selekcja najciekawszych filmów tańca z całego świata: etiudy, fabuły i dokumenty nagradzane na najważniejszych festiwalach nurtu dance film i dance video.

Filmy dla dzieci i młodzieży to starannie wyselekcjonowane filmowe propozycje dla najmłodszych wzbogacone o spotkania z twórcami oraz warsztaty artystyczne.

Na podstawie: 7ff.eranowehoryzonty.pl. Pełny program festiwalu w formacie PDF: tutaj.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Hsi_Nao

a ja właśnie wybieram się na imprezę towarzyszącą ENH – koncert Marianne Faithfull :-)

Proszę czekać…