widoczny tu i tam. hasam.

330 filmów w Zwierzyńcu 0

Aż 330 filmów z 5 kontynentów z 55 państw świata w ciągu 10 dni na 8 ekranach w Zwierzyńcu, Biłgoraju i Zamościu zobaczą uczestnicy 8. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Imprezę dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światła na Carlosa Saurę! Wielki hiszpański reżyser będzie miał podczas tegorocznej LAF swoją obszerną retrospektywę. Przez wiele lat polscy kinomani mieli szczęście przebywać blisko jego sztuki. Później zniknął nam na dłużej z pola widzenia. A przecież nie zaniechał aktywności twórczej, tyle, że jego kolejne dzieła nie trafiały już na nasze ekrany, a nowym ulubieńcem publiczności utożsamianym z hiszpańską kinematografią, także w Polsce, został Pedro Almodóvar. W Zwierzyńcu autora pamiętnych filmów Nakarmić kruki, czy Anna i wilki przedstawimy w blisko 20. odsłonach, a niemal połowę przeglądu wypełnią tytuły dotąd niepokazywane w naszych kinach.

W sierpniu na Roztoczu będziemy też delektować się Kinem w pięciu smakach. Pod tym tytułem kryją się produkcje kinematografii azjatyckich, przyciągających od lat uwagę bywalców festiwali filmowych: z Chin, Wietnamu, Korei. Wyborne filmowe dania przygotowali m.in. utytułowani mistrzowie: Zhang Yimou, Tran Anh Hung, Kim Ki-duk.

Uczestnicy Letniej Akademii Filmowej przeżyją też Filmową inwazję Hunów. Węgry zaatakują gości LAF znakomitymi filmami, jakich sporo powstało nad Dunajem w ostatnich dwóch sezonach. Obok utworów podpisanych przez uznanych twórców, jak Istv?n Szabó czy P?l Erd?ss, zobaczymy także filmy przedstawicieli młodej generacji węgierskich filmowców, którzy coraz częściej nadają ton tamtejszej kinematografii. Warto zwłaszcza zwrócić w tym gronie uwagę na Krisztinę Goda. To ona jest dziś autorką największych kinowych hitów (Seks i nic więcej, Wolność, miłość), jakie rok za rokiem przyciągają do kin tłumy węgierskich kinomanów.

Cykl From Praga with love przyniesie wizytówkę czeskiej kinematografii. Znajdzie się w nim miejsce na filmy z okresu słynnej czeskiej szkoły filmowej i tytuły współczesne. Fabułę i dokument. Filmy będące dziełem klasyków tej kinematografii i utwory reżyserów wchodzących w ostatnich latach do zawodu: od Menzla i Němeca, po Bohdana Sl?męi Alice Nellis.

Inne światy nie znajdują się bynajmniej na odległych planetach. Są w nas i obok nas. Nie zaludniają ich kosmici, ale ludzie, których los bądź natura naznaczyły odmiennością, nadwrażliwością, czasem piętnem. Żyją obok nas, w swoich odrębnych światach, do których nie mamy wstępu – najczęściej na własne życzenie. Filmy, które złożą się na ten przegląd, to próba położenia kładki pomiędzy światem odmieńców a tym ludzi normalnych.

Ponadto w programie tegorocznej LAF tradycyjne cykle: Filmy w sieci, Klubowy karnet, Festiwalowe remanenty, Kino nocne oraz imprezy towarzyszące. Swoje jubileusze na LAF obchodzić będą Studio Miniatur Filmowych oraz Studio Filmowe Kalejdoskop.

8. Letnia Akademia Filmowa odbędzie się w Zwierzyńcu w dniach 10-19 sierpnia 2007.

pisf.pl

Plakat festiwalu /Laf.art.plPlakat festiwalu /Laf.art.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…