Jacek Bławut w areszcie śledczym 0

Jacek Bławut, wybitny polski dokumentalista, pracuje nad debiutem fabularnym.

Film, o roboczym tytule Entree (początkowo Lili), niemal w całości realizowany był w Domu Aktora Weterana w Skolimowie. Ekipa następnie przeniosła się do Torunia, głównie do aresztu śledczego. Część ujęć powstanie też na Starym Mieście. Dziś zaplanowano zakończenie zdjęć.Entree to film o miłości, przemijaniu i aktorach – ich ekscentryczności, marzeniach zagrania jeszcze jednej, może już ostatniej, wielkiej roli. Grupa zaawansowanych wiekowo pensjonariuszy Domu Aktora Weterana, z jego codziennością trywialnych wydarzeń, postanawia wystawić Fausta J. W. Goethego. Tym pomysłem zaraża ich aktor po przejściach, który nagle pojawia się w ich spokojnym życiu (Jan Nowicki) oraz dwójka młodych ludzi (Sonia Bohosiewicz i Antoni Pawlicki).

W obsadzie znaleźli się ponadto: Beata Tyszkiewicz, Nina Andrycz, Danuta Szaflarska, Ewa Krasnodębska, Bożena Mrowińska, Grażyna Suchocka, Teresa Szmigielówna, Zofia Perczyńska, Zofia Wilczyńska, Irena Kwiatkowska, Roman Kłosowski, Stefan Burczyk, Wieńczysław Gliński, Lech Gwit, Fabian Kiebicz, ks. Kazimierz Orzechowski, Witold Gruca, a także Robert Jurczyga, bohater dokumentu Jacka Bławuta Born Dead. Niektórzy z artystów grają samych siebie.

Inspiracją dla obrazu była historia, którą Jacek Bławut poznał przy okazji produkcji filmu dokumentalnego o domach starości dla niemieckiej telewizji ARD, podczas wizyty w Domu Aktora w Weimarze. Reżyser uznał wtedy, że jest zbyt piękna by poruszać ją w dokumencie i postanowił zrealizować na jej podstawie film fabularny. Nie przypuszczał wtedy, że na realizację przyjdzie mu czekać aż 11 lat.

Autorem zdjęć do filmu jest Wojciech Staroń, operatorem kamery Radek Ładczuk, scenografię przygotował Jacek Turewicz, a kostiumy Justyna Pytko.

Premiera przewidziana jest najwcześniej jesienią przyszłego roku.

Jacek Bławut jest autorem dokumentów Nienormalni, Born Dead, Szczur w koronie czy Wojownik.

megafon.pl

Jacek Bławut / filmpolski.plJacek Bławut / filmpolski.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…