Zmarł Jerzy Kawalerowicz twórca Faraona i Quo Vadis 0

Zmarł słynny polski reżyser. Twórca klasycznego Faraona, czy ostatnio Quo Vadis.

W Warszawie zmarł dzisiaj Jerzy Kawalerowicz, wybitny reżyser i scenarzysta, doktor honoris causa, twórca 17 filmów fabularnych. Był współtwórcą słynnej polskiej szkoły filmowej, oraz honorowym Prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Jerzy KawalerowiczJerzy Kawalerowicz

Twórca niezapomnianego Faraona w styczniu obchodził swoje 85. urodziny. W tym roku na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni został nagrodzony Platynowymi Lwami za całokształt twórczości.

Jerzy Kawalerowicz urodził się w 1922 roku, w Gwoźdźcu, na Ukrainie. W latach 1946-49 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także w Instytucie Filmowym. Od 1956 roku kierował Studiem (dawniej Zespołem) filmowym KADR. Był współzałożycielem i pierwszym prezesem (1968-78) Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Od 1951 roku zrealizował 17 filmów fabularnych. Był laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym tych najważniejszych, przyznawanych przez jury festiwali w Cannes, Wenecji i Berlinie. Jego Faraon, zrealizowany w 1965 roku otrzymał nominację do Oscara.

W 1997 roku paryski Uniwersytet Sorbona przyznał mu tytuł doktora honoris causa. W 2001 roku, Jerzy Kawalerowicz ponownie otrzymał ten tytuł, nadany tym razem przez kapitułę PWSTiF w Łodzi, gdzie wykładał od 1980 roku.

PISF.PL

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Tomassh

[*] a tak właśnie jakiś czas temu zastanawiałem się dlaczego tak jakoś cicho z tym reżyserem, że tyle lat miał to nie wiedziałem…

Trikster

szok, ale wiek tez wlasciwy

Proszę czekać…