Zawód: Prymas Polski 1

Film Zawód: Prymas Polski, zaprezentowano wponiedziałek w Warszawie

Opowieść o losach kardynała Stefana Wyszyńskiego, przedstawiająca metody działań władz komunistycznych wobec Kościoła w Polsce to streszczenie fabuły filmu.Na podstawie rozmów z najbliższymi współpracownikami prymasa oraz dokumentów znajdujących się w archiwach IPN twórcy filmu przywołali realia sprzed lat – posłuchy, przesłuchania, nękanie spotkaniami, dysponowanie paszportami, aresztowania i pokazowe procesy.

Film pokazuje, że w totalitarnym systemie prymas był człowiekiem wolnym, realizującym swoje powołanie, wypełniającym swój zawód; duchownym działającym dla dobra Kościoła i narodu.

Produkcja, oprócz niezłomnych postaw, ukazuje też zachowania ludzi Kościoła m.in. z otoczenia prymasa, którzy podejmowali współpracę z systemem.

Film został zrealizowany przez telewizję Polonia przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Instytutem Prymasa Wyszyńskiego. Poniedziałkowy pokaz odbył się w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Film wyemituje TVP Polonia 22 marca w Wielką Sobotę o godz. 17.25 i 02.55 oraz w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 11.

Prymas Wyszyński był człowiekiem wolnym od jakichkolwiek małości, które mogłyby umożliwić jego złamanie. Był w pełni człowiekiem, kapłanem i biskupem – świętym – podkreślają autorzy filmu.

W ocenie scenarzystki i reżyserki filmu Anny Pietraszek, prymas był człowiekiem diamentowym, czystym, co można zobaczyć studiując akta IPN.

Jak mówiła wiceprezes IPN Maria Dmochowska, film o Wyszyńskim jest opowieścią o wolnym człowieku. Mianem człowieka niezłomnego określił prymasa Jan Żaryn z wydziału edukacji IPN.

Jak dodał, prymas Wyszyński był postacią niezwykłą, którą dały niebiosa, dały nam na trudny czas komunizmu. W ocenie członka zarządu TVP Sławomira Siwka, film pokazuje kto był prawdziwym przeciwnikiem ideologii komunistycznej.

W prezentacji filmu uczestniczyła m.in. szefowa Kancelarii Prezydenta Anna Fotyga, szef BBN Władysław Stasiak oraz przedstawiciele Kościoła.

<a href=http://wirtualnemedia.pl >wirtualnemedia.pl

Kardynał Stefan WyszyńskiKardynał Stefan Wyszyński

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

brzoza2

wielcy wspaniali ludzie .dzi….eki nim było wspaniale walczyli o dobro każdego człowieka …
dziś brakuje takich ludzi którzy by dbali o dobro człowieka bezinteresownie .pozdrawiam wszystkich odwiedzających takie strony i takich ludzi…
marek z dachnowa

Proszę czekać…