Od 11 maja XI Festiwal Filmów Kultowych 0

Festiwal Filmów Kultowych to największa filmowa impreza w Katowicach, organizowana od 1998 roku, za 2 dni odbędzie się jego kolejna edycja.

Festiwal zaczyna się 11 i trwać będzie do 25 maja. W ciągu tego czasu zobaczymy ponad 80 seansów, koncertów i spotkań. Otwarcie jak i zamknięcie planowane jest na plenerze gdzie pokazane będą polskie produkcje kultowe : 11 maja Seksmisja i Miś, 25 maja – Rejs i Nie lubię poniedziałku. Projekcje odbędą się na na terenie Placu Sejmu Śląskiego.

Jest to jeden z nielicznych festiwali, który nie ma charakteru konkursowego.

W majowych projekcjach prezentowane są filmy szeroko rozumiane jako kultowe – dzieła twórców, którzy wypracowali swój specyficzny i charakterystyczny sposób wyrazu, cieszące się popularnością wśród widzów. Na festiwalu zobaczyć można również kino artystyczne i filmy podejmujące trudne tematy.

Największym przebojem festiwalu ma być – podobnie jak w ubiegłym roku – blok pt. Najgorsze Filmy Świata.

Wprowadziliśmy go do repertuaru w zeszłym roku. Zainteresowanie było tak ogromne, że musieliśmy przenosić projekcję z Teatru Korez na Plac Sejmu Śląskiego. Liczę, że z kinem Bollywoodu będzie podobnie. Tym bardziej że też potrafi wywoływać spazmatyczny śmiech i histeryczny płacz równocześnie powiedział na temat cyklu Najgorsze Filmy Światadyrektor festiwalu Tomasz Szabelski .

Równie ciekawie zapowiada się blok Moja scena kultowa, gdzie będzie można zobaczyć ulubione filmy m.in. lidera zespołu Myslovitz Artura Rojka , Jacka Borusińskiego z Kabaretu Mumio oraz aktora i reżysera Teatru Korez Mirosława Neinerta . To będzie ekscytująca podróż w nieznane. Staramy się do samego końca nie zdradzać tytułów wybranych przez naszych gości – powiedział Szabelski.

Planowana jest również projekcja pięciu filmów z Harrym Potterem oraz pięćiu poranków z Panem Kleksem, celem tego jest przyciągnięcie najmłodszej publiczności. Natomiast dla starszych miłośników kina planowany jest cykl Miłość w czasach przedwojennych, prezentujący klasykę polskiego kina.

Także planowane są projekcje takich filmów jak : Cash, Intymność, Nieodwracalne, oraz cykle prezentujące filmy Alfreda Hitchcocka, Terry'ego Gilliama i Marka Koterskiego.

Na festiwalu będzie można również usłyszeć koncerty muzyczne które towarzyszyć będą temu wydarzeniu. Oficjalne otwarcie imprezy uświetni 12 maja koncert Waglewskiego, Fisza i Emade.

Plakaty z filmów Rejs, Miś i SeksmisjaPlakaty z filmów Rejs, Miś i Seksmisja

Pomysł Festiwalu Filmów Kultowych narodził się przed jedenastoma laty. Zapotrzebowanie ze strony mieszkańców Katowic na własną imprezę filmową i jej brak w mieście były głównymi czynnikami, które wpłynęły na podjęcie przez nas decyzji o organizacji festiwalu. Wprawdzie jego idea krystalizowała się przez następne edycje, lecz od momentu swojego powstania festiwal spełniał dwa zadania. Pierwszym było przybliżenie widzom filmów mniej znanych, lecz zasługujących na uwagę. Drugim, przypomnienie produkcji, które pomimo wielokrotnego kontaktu nadal wzbudzają silne emocje. Tak o festiwalu mówią jego twórcy.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…