widoczny tu i tam. hasam.

Lato filmów w Warszawie 0

Po 10 latach w Kazimierzu Dolnym i 3 latach w Toruniu kultowy festiwal
Lato Filmów na stałe przeniósł się do Warszawy. Przez ostatnie kilka
lat twórczo przeobrażał się z imprezy wakacyjnej w poważny festiwal z
misją.

!http://gfx1.fdb.pl/dja7ds(Lato Filmów )!

Po 10 latach w Kazimierzu Dolnym i 3 latach w Toruniu kultowy festiwal Lato Filmów na stałe przeniósł się do Warszawy. Przez ostatnie kilka lat twórczo przeobrażał się z imprezy wakacyjnej w poważny festiwal z misją. Ta misja to podkreślenie roli scenariusza i scenarzysty w powstaniu dzieła filmowego. Dlatego podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy odbędzie się Script Festival, a w nim debaty, wykłady, spotkania informacyjne, Forum Scenarzystów pod auspicjami Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz szkolenia. Konkurs na Film z Najlepszym Scenariuszem będzie miał już swoją czwartą odsłonę, po raz kolejny nagrodzimy również wybitnych scenarzystów za całokształt twórczości i zaprezentujemy ich dorobek. W tym roku laureatami Pióra Mistrza są Andrzej Mularczyk i Jerzy Janicki.

Widzowie w ciągu 6 dni będą mieli okazję obejrzeć za darmo ponad 100 filmów. Zaprezentowana zostanie retrospektywa twórczości Luciana Pintilie, ojca niezwykle ciekawie rozwijającego się w ostatnich latach kina rumuńskiego, w tym film Dąb? z Mają Morgenstern w roli głównej, oraz „Niezapomniane lato” z uwielbianym w Rumunii Razvanem Vasilescu. Tych dwoje rumuńskich aktorów będziemy gościć na Lecie Filmów.

W cyklu Focus on – Korea Północna w soczewce pokazane zostaną „Pamiętniki uczennicy” – film współcześnie wyprodukowany w Korei Północnej – a także filmy o tym kraju powstałe poza jego granicami, między innymi „Seoul Train”.

Miłośnicy Nowej Fali będą mogli zobaczyć najbardziej znane filmy Jean – Luca Godarda, Francois Truffauta, Alaina Resnaisa, Alaina Robbe-Grilleta, a także przypomnieć sobie „Atalantę” oraz „Pałę ze sprawowania” Jeana Vigo.

Życie codzienne na wyspie zdominowanej przez reżim braci Castro pokażą w swoich filmach niezależni twórcy kubańscy w ramach cyklu Opowiedz mi o Kubie. Uczestnicy festiwalu poza filmami będą mieli możliwość przyjrzenia się obrzędom Santerii – popularnej na Kubie religii afrokubańskiej, a także wziąć udział w koncertach i wystawach młodych polskich artystów prezentowanych w Planie B, na Chłodnej 25 oraz w Obiekcie Znalezionym. W ramach imprez towarzyszących Lata Filmów zagrają także między innymi Mitch&Mitch, Polpo Motel i Kristen. Niezmiennie, jak co roku zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy sezonu oraz filmy dla dzieci. Festiwal potrwa od 8 do 13 lipca, a seanse będą odbywały się w Kinie Luna, Rejs oraz na Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast Script Festival zaprasza do sal dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej, przy Krakowskim Przedmieściu.

więcej info na: www.latofilmow.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…