Era Nowe Horyzonty na półmetku 0

Rozpoczęła się druga połowa 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego
Era Nowe Horyzonty. Festiwal otrzymał dotacje od Polskiego Instytutu
Sztuki Filmowej.

W tym roku publiczność dopisała jak zawsze. Po bilety na niektóre seanse ciagną się długie kolejki. Organizatorzy przygotowali tym razem około 600 projekcji. Największym powodzeniem cieszą się jak zawsze retrospektywy, szczególnie Terence’a Daviesa i Theo Ahgelopoulosa.

Wśród licznych pokazów są dwa cykle filmów polskich. Konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe prezentuje najlepsze krótkie obrazy z ostatniego roku. Nowe Polskie Filmy, po raz trzeci na festiwalu, to natomiast rywalizacja 14 ukończonch niedawno produkcji. Szczegolnie oczekiwany jest film 0_1_0 zmarłego niedawno Piotra Łazarkiewicza. Ale jest też okazja, żeby przypomnieć sobie nagradzane już festiwalowe hity: Rezerwat Łukasza Palkowskiego, Pora umierać Doroty Kedzierzawskiej, czy Sztuczki Andrzeja Jakimowskiego.

Era znana jest jednak przede wszystkim z pokazów znakomitegokina światowego, po raz pierwszy prezentowanego w Polsce. Mistrzowie i odkrycia to selekcja filmów nagradzanych na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych. Panorama podzielona jest na dwie części. W części mistrzowie pokazywane są filmy zrealizowane przez uznanych twórców. Z kolei w części odkrycia można odnaleźć nowe talenty. Ważnym elementem tej sekcji są pokazy specjalne – najbardziej interesujące zjawiska tego sezonu.

Era Nowe Horyzonty jest festiwalem wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem. – zaprasza Roman Gutek, dyrektor festiwalu.

Festiwal potrwa do 27 lipca. W niedzielę wieczorem poznamy zwycięzców festiwalu.

Festiwal Filmowy ERA NOWE HORYZONTY jest członkiem The European Coordination of Film Festivals.

Plakat Era NOWE HORYZONTYPlakat Era NOWE HORYZONTY

PISF.PL

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…