widoczny tu i tam. hasam.

„Młodzi i Film” 2006 o tolerancji i tożsamości 0

Już 20 czerwca wystartuje 25. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Festiwal będzie trwał 5 dni, 15 filmów z 7 krajów świata będzie walczyło o główną nagrodę – Wielkiego Jantara 2006, a ogólnie zobaczymy około 120 filmów! Hasłem i przesłaniem tegorocznej edycji jest „Tolerancja i tożsamość”, a Koszalin zamieni się w polską stolicę filmu.

W sekcji konkursowej zostaną pokazane najlepsze według jury filmy 2006 roku wśród nich znalazł się m.in. Hi Way, Czeka na nas świat. Wszystkie filmy prezentowane będą w dwóch konkursach: międzynarodowym debiutów filmowych i krajowym etiud studenckich.

Plakat FestiwaluPlakat Festiwalu

Odbędą się także pokazy tematyczne m.in. retrospektywy filmów Agnieszki Holland, przegląd izraelskich filmów fabularnych i dokumentalnych, przegląd filmów chińskich, przegląd pozakonkursowych debiutów fabularnych, a także przegląd filmów z zaprzyjaźnionego festiwalu DokmentArt w Neubrandenburu.

O Małego Jantara walczyć będą etiudy studenckie, których jury zakwalifikowało aż 37. Wszystkie etiudy pochodzą z 5 szkół na terenie polski (Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie, Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Uniwersytet Śląski – Wydział Radia i Telewizji, Warszawska Szkoła Filmowa). Poza konkursem będą pokazywane etiudy studentów z Wiednia, Kijowa, Goeteborga.

Nie zabraknie także imprez innych niż tylko oglądanie filmów. Zaplanowanych jest aż 20 imprez towarzyszących! Np. koncert muzyki filmowej Henri'ego Seroki w wykonaniu orkiestry Filharmonii Koszalińskiej i Chóru Politechniki Szczecińskiej, który odbędzie w czasie trwania ceremonii kończącej festiwal.

Wojtek Kałużyński, krytyk filmowy, poprowadzi najbardziej lubiane części koszalińskiego festiwalu, czyli dyskusje po filmach. Jest to dialog Szczerość za szczerość między twórcami filmów, a widzami organizowany po pokazie danego filmu. Widownia zawsze chętnie się udziela, twórcy z uśmiechem przyjmują krytykę i jest bardzo ciepła atmosfera.

W tym roku festiwal obchodzi swój okrągły jubileusz. Ilość i różnorodność filmów tegorocznego festiwalu przebiła wszystkie swoje dotychczasowe edycje. Wszystkich z miłą chęcią chciałbym zaprosić na dany festiwal, a jeśli się nie uda to będzie jeszcze wiele, wiele innych, gdyż ta impreza otwiera kulturalne lato na Wybrzeżu.

Oto lista filmów walczących o Wielkiego Jantara:

• „Oda do radości” – reż. Anna Kazejak-Dawid, Maciej Migas, Jan Komasa, (Polska)
• „Teraz ja” – reż. Anna Jadowska (Polska)
• „Czeka na nas świat” – reż. Robert Krzempek (Polska)

• „Wieża” – reż. Agnieszka Trzos (Polska)
• „Hi-Way” – reż. Jacek Borusiński (Polska)
• „Nie ma takiego numeru” – reż. Bartosz Brzeskot (Polska)
• „Towar” – reż. Abelard Giza (Polska)

• „Gigant” – reż. Adam Sikora (Polska)
• „U-Carmen e-Khayelistha” – reż. Mark Dornford-May (Republika Południowej Afryki)
• „Un jour d’ete”/“A Summer Day” – reż. Franck Guerin (Francja)
• „Alex” – reż. Jose Alcala (Francja)
• „Sunless City” – reż. Sergei Potyomkin (Rosja)
• „Dalecalrians” – reż. Maria Blom (Szwecja)

• „Paths of Light” – reż. Atilla Mispal (Węgry)
• „Lost and Found” – międzynarodowe grono reżyserów: Nadejda Koseva, Cristian Mungiu, Jasmila Zbanic, Kornel Mundruzco, Stefan Arsenijevic, Mait Laas (Niemcy)

Oficjalna strona festiwalu: http://www.mlodziifilm.pl/


Kadr z filmu Hi WayKadr z filmu Hi Way Kadr z filmu Czeka na nas światKadr z filmu Czeka na nas świat

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

leprechan

ja przede wszystkim chcialbym zobaczyc wreszcie te 'nie ma takiego numeru'

wielka szkoda ze tak daleko mam do Koszalina bo zapowiada sie naprawde fajnie ;)

Proszę czekać…