Szalona domatorka, fanka amerykańskiego kina grozy i science-fiction

Zdobywca Oscara Hayao Miyazaki wraca z nowym filmem anime.'' Chłopiec i czapla'' w kinach od 19 stycznia 0

Zdobywca Oscara, mistrz anime i współzałożyciel słynnego japońskiego studia Ghibli – Hayao Miyazaki, po 10 latach wraca z nową produkcją. Chłopiec i czapla to wizjonerska animacja opowiadająca o osobliwych losach nastolatka, który za sprawą czapli, zaczyna odkrywać enigmatyczny świat, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością.

Hayao Miyazaki to jeden z najważniejszych twórców anime w historii kinematografii. Nazywany jest japońskim Waltem Disneyem. Wyreżyserował takie hity, jak Nausicaä z Doliny Wiatru, Mój sąsiad Totoro czy Spirited Away: W krainie bogów. Za ten ostatni film otrzymał m.in. Oscara oraz Złotego Niedźwiedzia. Na swoim koncie ma również Złotego Lwa za całokształt twórczości.

Światowa premiera Chłopca i czapli odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Od tego czasu produkcja odniosła już wiele sukcesów. W Japonii została okrzyknięta arcydziełem zaraz po premierze. Film budzi zachwyt krytyków na całym świecie. We Francji rozbija boxoffice – ponad 700 tysięcy widzów w pierwszym tygodniu w kinach. To także jeden z najbardziej oczekiwanych tytułów tej jesieni w USA. W Polsce film miał premierę jesienią tego roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty. Do kin w całym kraju trafi już 19 stycznia 2024 roku. Rodzima widownia będzie mieć szansę obejrzeć go w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Chłopiec i czapla to opowieść nie tylko o stracie i przemijaniu, ale także popis niczym nieograniczonej wyobraźni. Po utracie matki Mahito wraz z ojcem opuszczają Tokio i przeprowadzają się na wieś. Chłopak zdystansowany do nowej, otaczającej go rzeczywistości zaczyna odkrywać niezbadaną okolicę i dom. Pewnego dnia przypadkowo spotyka zagadkową, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą, która nieoczekiwanie staje się jego przewodnikiem. Ptak stopniowo pomaga mu rozwikłać tajemnicę życia, zabierając go do magicznego świata, które dzielą żywi i umarli. Tam, gdzie śmierć dobiega końca, a życie znajduje nowy początek.

Źrodło: Młode Horyzonty

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…