Konkurs zakończony: Elegia dla ambitniaków 0

Z małym opóźnieniem prezentujemy wszystkim wyniki konkursu do filmu Elegia. Film zbiera niezłe recenzje i od tygodnia do obejrzenia w naszych kinach!

Kadr z filmu Elegia 2008Kadr z filmu Elegia 2008

Pytanie okazałao się nie być tak łatwe jak nam się wydwało, ale znalazło się kilkadziesiąt osób, które dobrze odpowiedziały. Kontrowersyjny powieściopisarz to: Philip Roth. Poniżej lista wylosowanych osób. Dziękujemy wszystkim za udział.

Nagrody otrzymują: agusia32, brzezinskad, kinga16a, nathalie, bojan21, Czudi . Nagrody zostaną wysłane pocztą.

- tak wyglądał konkurs -

Od dzisiaj w kinach propozycja dla miłośników kina ambitnego. Na ekrany w doborowej obsadzie wchodzi Elegia. U nas konkurs!

„Jestem wyjątkowo wrażliwy na urodę kobiecą. Każdy ma swój słaby punkt, a kobiety to na pewno moja pięta achillesowa. Na ich widok reszta świata przestaje dla mnie istnieć.
-David Kepesh

Film Elegia, wyreżyserowany przez mistrzynię obrazu filmowego i wnikliwej obserwacji człowieka Isabel Coixet, ukazuje namiętny związek słynnego profesora oraz młodej studentki, który z pełnej erotyzmu fascynacji przeradza się w miłość. Nowe dzieło autorki „Życia ukrytego w słowach jest opowieścią o pięknie, które potrafi zaślepić, ale też zmienić dusze i otworzyć nasze oczy na świat.

Obdarzony wielkim autorytetem i charyzmą profesor David Kepesh (Ben Kingsley) szczyci się kolejnymi miłosnymi podbojami wśród swoich studentek, ale żadnej z nich nie pozwala zdobyć swojego serca. Gdy na jego zajęciach pojawi się Consuela Castillo (Penelope Cruz), wykładowca utraci chłodny dystans i wkrótce zakocha się w pięknej dziewczynie.

Dla Kepesha Consuela jest przede wszystkim ucieleśnieniem fizycznego ideału. Przy bliższym poznaniu okazuje się kobietą doskonale wiadomą swoich pragnień. Nieraz zaskakuje profesora swoją dojrzałością emocjonalną. Jego pożądanie wkrótce przerodzi się w obsesję, ale zazdrosne urojenia mężczyzny zniechęcą Consuelę do kontynuowania romansu.

Zdruzgotany Kepesh zagłębia się w pracy i zmaga się z odejściem starych przyjaciół.

Kadr z filmu Elegia 2008Kadr z filmu Elegia 2008

Po dwóch latach Consuela ponownie pojawi się w jego życiu, a jej zaskakująca prośba na zawsze zmieni jego pogląd na świat.

Za sprawą ELEGII reżyserka Isabel Coixet („Moje życie beze mnie”, „Życie ukryte w słowach”) stała się pierwszą kobietą, która nakręciła adaptację utworu kontrowersyjnego powieściopisarza – Philipa Rotha. Jej wkładem w ekranizację „Konającego zwierza” jest dogłębne skupienie na psychice bohaterów – Consueli granej przez Penelope Cruz oraz błyskotliwego profesora Kepesha w interpretacji Bena Kingsleya – i to bez opowiadania się po którejkolwiek ze stron. Historia, która mogła eksponować męski punkt widzenia na temat uwiedzenia, stała się przenikliwym studium potęgi miłości i jej wpływu na nasz odbiór piękna.

„Znalazłam się w takim momencie mojego życia, w którym staram się rozumieć ludzi, a zwłaszcza mężczyzn”, wyznaje Coixet. „W ELEGII David Kepesh koncentruje się na seksie i dopiero za jego sprawą odnajduje miłość. To mnie w pewien sposób wzruszyło”. W kluczowych fragmentach filmu bohaterka grana przez Cruz okazuje się silniejszą osobowością: „Wie, czego chce i w ogóle się tego nie wstydzi”, zapewnia Coixet.

Pewny siebie profesor Kepesh zdaje się wiedzieć wszystko o życiu, ale w obliczu silnego uczucia musi się jeszcze wiele nauczyć. W otwierającej film scenie reklamuje w programie telewizyjnym swoją książkę o źródłach amerykańskiego hedonizmu. Głosząc pochwałę „uszczęśliwiającego seksu” autor odwołuje się do zapomnianej kolonii „Merrymount”, którą w okolicach Plymouth Rock założył zbuntowany Thomas Morton. Schronienie znaleźli w niej różnoracy odszczepieńcy i wolnomyśliciele, ale, jak zaznacza Kepesh, osada została szybko zamknięta przez purytan. Dopiero w latach 60. XX wieku przesłanie o seksualnym wyzwoleniu trafiło w Ameryce na podatny grunt. Kepesh dumnie i figlarnie mieni się spadkobiercą tamtego ducha buntu. Gdy przyjdzie mu jednak zetrzeć się z bardziej namacalnymi stronami „ludzkiej komedii”, przekona się, że nawet buntownicy muszą podporządkować się pewnym regułom.

Consuela Castillio, która niejako rzuca wyzwanie Kepeshowi, jest córką kubańskich imigrantów i w przedziwny sposób łączy w sobie pierwiastki sacrum (wrodzony wdzięk) i profanum (pokusa, kruczoczarna fryzura). Nigdy jednak nie pozwoli uczynić z siebie ofiary. Penelope Cruz komentuje: „On wcale nie jest agresorem, a ona też nie pozostaje uległa. Doskonale wie, dlaczego chce być z tym mężczyzną”.

Kadr z filmu Elegia 2008Kadr z filmu Elegia 2008

Pytanie konkursowe:

Film Elegia jest adaptacją utworu kontrowersyjnego powieściopisarza amerykańskiego. Podaj jego imię i nazwisko?

Nagrody w konkursie:

6 x film na DVD

Regulamin konkursu.

1. Odpowiedzi należy wysyłać na adres e-mailowy: konkurs@fdb.pl.

2. W zgłoszeniu należy wysłać:

- prawidłową odpowiedź, w temacie e-maila wpisać: Elegia,

- login na fdb.pl (konkurs dla zarejestrowanych użytkowników),

- imię i nazwisko, adres potrzebny do wysłania nagrody.

3. Każdy użytkownik może wysłać tylko jedno zgłoszenie do udziału w konkursie.

4. Na zgłoszenia czekamy do 10.09.2008 do godz. 23.59.

5. Wyniki podamy 11.09.2008 na stronie głównej fdb.pl.

6. Nagrody zostaną rozlosowanych wśród prawidłowych odpowiedzi spełniających wszystkie punkty regulaminu.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 6

brzezinskad

a ja do tej pory nie dostałam nagrody.. pisałam i dalej nic… dostałyscie nagrody z tego konkursu?

nathalie

Jejejejeje :))
Dziękuję i gratuluję pozostałym x]

Hsi_Nao

Gratulacje ;-)

Trophy

Ale ta Nathalie to szczęściara :D
Gratulacja dla zwycięzców!

Hsi_Nao

"Wyniki podamy 11.09.2008 na stronie głównej fdb.pl."

[patrz data owego posta]

Proszę czekać…