Jantary 2006 przyznane! 0

Podczas wieczornej uroczystości zakończenia 25. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i film” ogłoszone zostały werdykty obu festiwalowych jury. Uroczystość uświetnił koncert muzyki filmowej Henri’ego Seroki Credo” w wykonaniu orkiestry Filharmonii Koszalińskiej oraz chórów Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie i Okręgowej Izby Lekarskiej Remedium w Szczecinie, z udziałem solistek – Izabeli Kopeć i Ewy Nyakas a pod batutą Warcisława Kunca. Koncert przygotowany został przez Ryszarda Handke.

W konkursach zaprezentowanych zostało 15 debiutów fabularnych, w konkurencji międzynarodowej oraz 37 etiud filmowych.

Plakat FestiwaluPlakat Festiwalu

Jury Konkursu Debiutów Fabularnych obradowało pod przewodnictwem Katarzyny Maciejko-Kowalczyk. W skład jury ponadto wchodzili: Eleonore Faucher, Emilia Mira Haviarova, Arek Detmer oraz Henri Seroka.

GRAND PRIX Wielki Jantar 2006 przyznany został filmowi Masjavlar (Dalecarlians) w reżyserii Marii Blom, za ukazanie w sposób profesjonalny ważnego aktualnego problemu jakim jest brak komunikacji w społeczeństwie.

Pozostałe nagrody:

  • Jantar 2006 za najlepszą rolę kobiecą w filmie Masjavlar („Dalecarlians) dla Kajsy Ernst za wspaniałą i poruszającą kreację aktorską.
  • Jantar 2006 za najlepszą rolę męską w filmie Oda do radości dla Piotra Głowackiego za brawurowe poprowadzenie postaci o zmiennych nastrojach.
  • Jantar 2006 za montaż filmu Oda do radości dla Rafała Listopada, Bartosza Pietrasa i Macieja Pawlińskiego za profesjonalność, delikatność i dobrą energię.
  • Jantar 2006 za muzykę do filmu Gorod bez solntsa (Sunless City) dla Sergeia Schurakova za doskonałą symbiozę z obrazem i treścią filmu.
Publiczność przyznała również swoją nagrodę dla Mateusza Dymka za film W krainie jaskrawych zabawek prezentowanego w ramach Programu 30 minut premier – przeglądów nowel fabularnych powstałych w ramach programu wspierania debiutantów.

W konkursie Polskich Etiud Filmowych jury w składzie: Magdalena Łazarkiewicz (przewodnicząca), Konrad J. Zarębski, Anna Makochonik, Dominik Matwiejczyk, Andrzej Golc przyznało następujące nagrody:

  • Nagrodę Małego Jantara 2006 – filmowi X2 w reżyserii Bartosza Paducha za prawdę i siłę artystycznego wyrazu, z podkreśleniem niezwykłej zgodności tego filmu z hasłem tegorocznego festiwalu Tolerancja i Tożsamość,
oraz równorzędne nagrody w trzech kategoriach:
  • filmowi Pętla w reżyserii i ze zdjęciami Macieja Majchrzaka za warstwę wizualną
  • filmowi Janek w reżyserii Renaty Gabryjelskiej w kategorii dokumentu
  • filmowi Wszystko według planu w reżyserii Tadeusza Śliwy w kategorii fabuły.
Informacja prasowa – www.mlodziifilm.pl
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…