"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Kotkowski o budowie Gdyńskiego portu 0

Foremniak. Łukaszewicz, Domagała w najnowszym filmie Andrzeja Kotkowskiego opowiadającym o budowie Gdyńskiego portu.

Miasto z morza powstaje na podstawie powieściowej trylogii Stanisławy Fleszarowej Muskat pt. Tak Trzymać.

Reżyserii filmu podejmie się Andrzej Kotkowski, autor m.in. Obywatela Piszczyka. Role bohaterów powierzono Jakubowi Strzeleckiemu (Krzysztof Grabień) oraz Julii Pietrusze (Łucka Konka). Na ekranie zobaczymy również Małgorzatę Foremniak (Pani Helena), Olgierda Łukaszewicza (w roli inżyniera Wendy) czy Pawła Domagałę (Wołodia Jazowiecki).

Miasto z morza oparte jest na motywach pierwszego tomu powieści Stanisławy Fleszarowej Muskat pod tytułem Tak trzymać. Zamysłem reżysera jest stworzenie filmu poświęconego początkowemu okresowi budowy portu gdyńskiego, inwestycji bardzo ważnej dla Polski w okresie międzywojennym. W filmie przedstawiona zostanie historia rodzącego się miasta obejmująca okres około trzech lat, od wiosny 1923 roku do uzyskania przez Gdynię praw miejskich (10 luty 1926 rok).

Film jest również opowieścią o ludziach, ich życiu, przyjaźni i miłości. Główny bohater Krzysztof Grabień przyjeżdża ze wsi pod Przeworskiem, aby – razem ze swoim przyjacielem Wołodią Jazowieckim – uczestniczyć w budowie gdyńskiego portu. Na miejscu poznaje Kaszubkę, Łuckę Konkę. Młodzi zakochują się w sobie. Zakochani spotykają na swojej drodze Panią Helenę, wdowę po oficerze Legionów, która po przyjeździe z Warszawy próbuje prowadzić nad morzem restaurację i rozpocząć swoje życie na nowo.

Premiera kinowa filmu zaplanowana jest na wrzesień 2009 roku. Zdjęcia do filmu, pod kierownictwem operatora obrazu Adama Bajerskiego, rozpoczęły się 19 sierpnia i potrwają do końca września. Ekipa planuje również pięć dni zdjęciowych w połowie grudnia, w zimowej scenerii. Prace na planie zakończą się 20 grudnia 2008 roku.

Miasto z morza powstawać będzie głównie na Helu, gdzie zostaną odtworzone dziewicze plenery powstającego gdyńskiego portu. Obraz kręcony będzie również w Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Wejherowie, Łebie oraz w skansenie w Klukach.

Producentem filmu Miasto z morza jest studio Profilm, spółka należąca do ATM Grupy. Współproducentem Miasta z morza jest Telewizja Polska SA, a wsparcia finansowego udziela Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producent, oprócz filmu fabularnego dystrybuowanego w kinach, planuje również jego serialową wersję, która składać się będzie z trzech 45-minutowych odcinków.

Miasto z morza 2009Miasto z morza 2009

(Informacja prasowa)

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…