Ostatni klaps na planie Tataraka

Zakończyły prace na planie najnowszego filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy z Krystyną Jandą w roli głównej

Film powstał na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pt. Tatarak, a integralną część jego scenariusza stanowi także opowiadanie pt. Nagłe wezwanie z tomu Magia autorstwa węgierskiego pisarza Sandora Maraiego.

fot. Piotr Bujnowiczfot. Piotr Bujnowicz

W roli głównej w Tataraku wystąpili Krystyna Janda (Marta) oraz Paweł Szajda (Boguś) – amerykański aktor polskiego pochodzenia debiutujący w polskim kinie. Na planie partnerowali im: Jadwiga Jankowska Cieślak (przyjaciółka), Jan Englert (Doktor), Julia Pietrucha (Halinka) oraz Roma Gąsiorowska (gosposia).

Zdjęcia rozpoczęły się 12 sierpnia w Grudziądzu, następnie były realizowane w Zalesiu, Warce, nad Jeziorem Białym koło Płocka oraz w Warszawie. Ostatni klaps na planie filmu padł 15 września w Warszawie.

Autorem zdjęć był Paweł Edelman, scenografię przygotowała Magdalena Dipont, dekorację wnętrz Wiesława Chojkowska, kostiumy Magdalena Biedrzycka, stylizację postaci Marty Waldemar Pokromski, a charakteryzację Marcin Rodak. Realizatorem dźwięku był Jacek Hamela. Kierownictwem produkcji i obsadą zajęła się Ewa Brodzka, a montażem Milenia Fiedler.

Producentem filmu jest Michał Kwieciński i jego Akson Studio – firma, która wyprodukowała nominowany do Oscara w 2008 roku, film Andrzeja Wajdy Katyń. Koproducentem filmu jest Agencja Media Plus.

Premiera zapowiedziana na drugą połowę lutego 2009 roku.

fot. Piotr Bujnowiczfot. Piotr Bujnowicz