Zmarł aktor i reżyser Krzysztof Zaleski 0

W swojej karierze zagrał ponad 60 ról. Był jedną z twarzy tak zwanego
kina moralnego niepokoju. Najdłużej był związany ze stołecznym Teatrem
Współczesnym i Teatrem Ateneum. Ostatnio pełnił funkcję Głównego
Reżysera Teatru Polskiego Radia oraz dyrektora i redaktora naczelnego
Programu 2 Polskiego Radia.

Krzysztof Zaleski na dużym ekranie zadebiutował w roku 1974 epizodem w filmie Pozwólcie nam do woli fruwać nad ogrodem w reżyserii Stanisława Latałły. Pamiętamy go z występów w Matce Królów, Kochankach mojej mamy i serialu Zmiennicy. Role w Indeksie, Głosach, Gorączce i Dziecinnych pytaniach uczyniły Zaleskiego jednym z najważniejszych aktorów tak zwanego kina moralnego niepokoju. Został za nie nagrodzony na festiwalu w Gdańsku w roku 1981. Często współtworzył dialogi w filmach, w których grał.

Krzysztof ZaleskiKrzysztof Zaleski

Urodził się 3 września 1948 roku w Świętochłowicach. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Był także absolwentem Wydziału Reżyserii stołecznej PWST. Był przed wszystkim człowiekiem teatru. Rozumiał go w sposób tradycyjny. Żyjemy w czasach, kiedy teatr zagubił się. Coraz częściej bywa manifestacją poglądów na seksualność albo aktem neurotycznej histerii, co jest mi całkowicie obce – powiedział w jednym z wywiadów.

Po ukończeniu studiów Zalewski współpracował z warszawskim Teatrem Współczesnym, gdzie reżyserował Świecznik Musseta (1979), Smoka Szwarca (1983), Mahagonny Brechta/Weilla (1982), Ślub Gombrowicza (1983), Niech no tylko zakwitną jabłonie (1984).

W roku 1983 dokonał adaptacji i wyreżyserował sztukę Księdza Marka Juliusza Słowackiego. Współpracując od 1988 roku z Teatrem Ateneum wyreżyserował Skąpca Moliera, Dwie sceny miłosne wg Oscara Wilde’a i Antoniego Czechowa, Rewizora Mikołaja Gogola oraz Pan Inspektor przyszedł J. B. Priestleya.

Dla Teatru Muzycznego Roma zrealizował spektakl Cohen. We współpracy z Teatrem Telewizji wyreżyserował Sprawę Stawrogina wg Fiodora Dostojewskiego, Cyrano de Bergeraca Edmonda Rostanda, Chińską kokainę Michaiła Bułhakowa, Już tylko sen Eustachego Rylskiego, Rysę Pawła Mossakowskiego i Parady Jana Potockiego. Reżyserował także recitale i koncerty Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Krzysztof Zaleski był wykładowcą na warszawskiej PWST, a w latach 1987-1990 prodziekanem Wydziału Reżyserii. Da lata temu przyjął stanowisko Głównego Reżysera Teatru Polskiego Radia. Od roku pełnił funkcję dyrektora i redaktora naczelnego programu 2 Polskiego Radia. Był mężem aktorki Marii Pakulnis.

dziennik.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…