Reżyser Stanisław Różewicz nie żyje 0

Wczoraj w Warszawie zmarł Stanisław Różewicz, jeden ze współtwórców
polskiej szkoły filmowej, młodszy brat poety Tadeusza Różewicza.
Wyreżyserował takie filmy, jak Wolne miasto, Westerplatte,
Świadectwo urodzenia, Piekło i niebo.

Stanisław Różewicz zaczynał jako dokumentalista. Debiutował Ulicą Brzozową, opowieścią o życiu w zrujnowanej warszawie, zrealizowaną wspólnie z Wojciechem Hasem, a samodzielnie – socrealistycznym melodramatem Trudna Miłość z 1953 roku. Był założycielem i kierownikiem Zespołu Filmowego Tor.

Nakręcił ponad 30 filmów fabularnych, m.in.: Trzy kobiety, Wolne miasto, Miejsce na ziemi, Świadectwo urodzenia, Głos z tamtego świata, Echo, Piekło i niebo, Samotność we dwoje, Romantyczni, Szklana kula, Drzwi w murze, Opadły liście z drzew, Pasja, Ryś, Pensja pani Latter i Kobieta w kapeluszu. Ostatnim dziełem w jego dorobku jest zrealizowana w ubiegłym roku telewizyjna miniatura Gdzie zabawki tamtych lat z 2007 roku, a najbardziej znanym – Westerplatte.

Jako twórca jest zwykle kojarzony z tematyką wojenno-okupacyjną, scenariusze pisali dla niego brat Tadeusz i Kornel Filipowicz. Najstarszy z braci Różewiczów – Janusz – został zabity przez Niemców w 1944 roku. Stanisław nakręcił o nim film dokumentalny. Dla Teatru Telewizji Stanisław Różewicz wyreżyserował takie spektakle, jak: Pułapka, Wyszedł z domu, Mateczka, Śmieszny staruszek, Dragon i Puszka Pandory. Współpracował też z Teatrem Wybrzeże, Teatrem Studio i warszawskim Teatrem Powszechnym. Wykładał w szkole filmowej w Łodzi. Wprowadzał w tajniki zawodu Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego i Wojciecha Marczewskiego. Był laureatem wielu nagród państwowych, jego filmy były wyróżniane na międzynarodowych festiwalach, między innymi w Cannes, Wenecji i San Sebastian. Podczas tegorocznego festiwalu w Gdyni został uhonorowany Platynowymi Lwami za całokształt twórczości.

Stanisław RóżewiczStanisław Różewicz

dziennik.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…