"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Prawna bitwa o Strażników 0

To nie koniec sporu o prawa do ekranizacji Watchmen: Strażnicy. Szykuje się kolejne starcie, tym razem o prawa do ekranizacji kolejnych części filmu.

Jak donosi LA Times jeszcze nim zakończył się spór o prawa do ekranizacji obecnie nakręconego filmu Watchmen: Strażnicy pomiędzy Fox a Warner Bros szykuje się drugie starcie. Tym razem będzie ono dotyczyło ewentualnych planów nakręcenia sequela. Otóż dziennikarze tego pisma przypadkowo dowiedzieli się, że prawnicy obu stron rozpoczną walkę o to, aby móc posiadać prawa nie tylko do tego, co już nakręcono, ale również do przyszłych ewentualnych części.

Każdy, kto czytał Strażników zdaje sobie sprawę, iż kontynuacja byłaby ogromną zmianą w komiks, ale z drugiej strony, jeśli prognozy o wielkich wpływach nie tylko z biletów kinowych, ale gadżetów i płyt DVD okażą się prawdą wszystko jest możliwe. Niezaangażowany w spór prawnik powiedział, iż wszystko będzie zależało od tego, kto obecny spór wygra. Jako, iż w Amerykańskim systemie prawnym istnieje precedens, więc istnieje wielkie prawdopodobieństwo, iż ten, kto wygra pierwszą bitwę zwycięży i w kolejnych sporach.

Dla tych, którzy nie wiedza, o co właściwie chodzi pragnę przypomnieć, iż spór toczy się wokół praw do ekranizacji komiksu Marvela. 20th Century Fox twierdzi, iż nadal posiada prawa do ekranizacji filmu, bowiem zakupiły je pod koniec lat 80tych. Przypomina przy tym, iż jeszcze przed rozpoczęciem produkcji informowało studio Warner Bros i producenta filmu Lawrence Gordon'a, iż nie mają praw do ekranizacji. Druga zaś strona (czyli Warner Bros) twierdzi z kolei, iż nabyła prawa po reorganizacji tej pierwszej filmy na początku lat 90tych. Warner Bros całą sprawę z prawami uważa za bezpodstawne roszczenia zmierzające do zagarnięcia ogromnych pieniędzy.
Początkowo wydawało się, iż sprawę uda się szybko załatwić, ale ostatnimi czasy nachodzą złe wieści o zaostrzeniu sporu. To zaś powoduje, iż fani produkcji coraz bardziej obawiają się, iż sąd zawiesi datę premiery do czasu zakończenia procesu. Termin rozprawy ustalono na 6.01.2009 roku a więc na trzy miesiące przed oficjalną premierą.

Kadr z filmu Strażnicy 2009Kadr z filmu Strażnicy 2009

Miejmy nadzieje, iż do tego czasu uda się spór zakończyć.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…