"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

SHORTY TRWAJĄ! 0

Właśnie trwa Toruński Festiwal Filmów Krótkometrażowych. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

W nowoczesnym wnętrzu Kina Centrum w Toruniu rozpocznie się w piątkowy wieczór 21 listopada pierwsza edycja Toruń Short Film Festival. Ta krótkometrażowa impreza ma ambicje trwale wpisać się w europejski kalendarz filmowy. Podczas trzech dni festiwalu pokazane zostanie blisko 100 krótkich metraży z 12 krajów. 21 filmów wystartuje w konkursie polskim o Grand Prix TSFF.

Do festiwalowego konkursu pierwszej edycji TSFF zaproszono 21 polskich tytułów krótkometrażowych. Najlepszy z nich wybierze publiczność, a werdykt poznamy w niedzielę. Na festiwalu obejrzymy też filmy z Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Węgier, Rumunii, Szwecji, Słowacji, Belgii, Kanady i Izraela. Prezentacje filmów odbędą się w nowoczesnym wnętrzu Kina Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu – najnowocześniejszego centrum sztuki wybudowanego w ostatnich latach w Polsce.

Prócz filmów konkursowych widzowie obejrzą specjalne prezentacje najciekawszych europejskich animacji przygotowane przez festiwal Reanimacja, pokaz krótkich metraży z południa [sekcja: Pod niebem Południa] i północy Europy [sekcja: Pod niebem Północy]. Odbędzie się też retrospektywa najciekawszych shortów wyprodukowanych przez niezależnych filmowców naszych zachodnich sąsiadów German Shorts . Osobnym pasmem będzie prezentacja filmów nagrodzonych w Konkursie Krótkometrażowym o Złotego Anioła festiwalu TOFIFEST.

TSFF poszukuje różnorodności prezentowanych tematów. W sekcji filmów nagrodzonych i wyróżnionych na TOFIFEST’2008 pojawi się zdobywca krótkometrażowego Grand Prix tej imprezy – AUF DER STRECKE/ON THE LINE [Niemcy-Szwajcaria] w reżyserii Reto Caffi’ego. To poruszająca historia młodego ochroniarza, który obserwuje całymi dniami innych w swoim systemie wizyjnym. Najchętniej podgląda jednak młodą sprzedawczynię z sąsiedniej księgarni, w której jest zakochany po uszy. Patrzy na nią poprzez system kamer przemysłowych i szuka metody na nawiązanie kontaktu z dziewczyną. Ale pewnego dnia widzi ją na ekranach z innym chłopakiem.

Na relacjach międzyludzkich skupiają się też autorzy filmów z przegląd Niemieckich Shortów. Na człowieka patrzą z bardzo różnych stron. Markus Sehr w swoim kameralnym ABSOLUTION opowiada historię Thomasa, który dzwoni na telefon zaufania i wyznaje, że zabił swoją cierpiąca na raka żonę. Słuchając jego relacji Susanne, która okazuje się znajomą rzekomej ofiary, nie wie czy Thomas chce uzyskać rozgrzeszenie, czy przyznaje sie do winy w nadziei, że poniesie za swój czyn zasłużona karę.

Z kolei Uisenma Borchu w kobiecym, nieco feministycznym DONNE-MOI PLUS opowiada o zbliżeniu dwóch młodych kobiet, które spotykają się w mieszkaniu, aby poznać wzajemnie swoje ciała i ich reakcję na intymne zbliżenie, a także wyzbyć się wstydu i nauczyć wyrażać i odbierać emocje.

Osobnym pasmem są znakomite animacje z festiwalu Reanimacja. Wśród nich Grand Proix tej imprezy – francuski JOUR DE GLOIRE w reżyserii M. Collet Bruno. Mroczna opowieść o żołnierzu, który dzień przed ofensywą ukrywa się w podziemiach metra. Gdy na zewnątrz wojna wstrząsa ziemią. Bohater przygotowuje się na nieuchronne…, ale los przyniesie mu zaskoczenie.

Toruń Shorts przyzna też nominacje do Nagrody Kina Niezależnego OFFSKAR . Ukonstytuowana w 2005 roku nagroda przyzwana najlepszym polskim filmom niezależnym danego roku. Od 2005 partnerem nagrody był Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest, od roku 2008 jego rolę przejmuje TORUŃ SHORT FILM FESTIVAL.

Filmy – Kandydatów do nagrody nominuje 8 polskich festiwali filmowych. Nagroda główna przyznawana jest co roku w kwietniu w Warszawie, gdzie odbywają się pokazy wszystkich filmów nominowanych. Spośród nich specjalna Niezależna Akademia Filmowa wybiera laureatów w 8 kategoriach.

Toruński festiwal jest też elementem strategii walki miasta o miano Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016.

Festiwal zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Producentem festiwalu jest Fundacja Biuro Kultury [produkująca także letni Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST].

Program festiwalu:

22 listopada 2008, sobota

15.00 – 16.00 PRZEGLĄD NAJLEPSZYCH ANIMACJI Festiwalu REANIMACJA

16.00 – 18:30 II BLOK KONKURSOWY

18:30 – 20:00 Pokazy Specjalne Shortów – KATOWICKIE ETIUDY [filmy z Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego]

20:30 – 21:50 EUROPA na KRÓTKO – POD NIEBEM POŁUDNIA

Festiwalowa noc w Klubie Enerde [ul. Browarna 6] – start 22.00

23 listopada 2008, niedziela

16.00 – 18:30 III BLOK KONKURSOWY

18:30 – 20:30 GERMANS SHORTS – krótkie metraże z Niemiec

20:30 – 22:00 ZŁOTE ANIOŁY na KRÓTKO – najlepsze filmy festiwalu TOFIFEST 2008

Bilety: 5 / 6 zł

Karnety: 15 / 18 zł

Toruński Festiwal Filmów KrótkometrażowychToruński Festiwal Filmów Krótkometrażowych

(Informacja prasowa)

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…