Maniak serialowy lubujący się w telewizji brytyjskiej, która moim skromnym zdaniem bije na głowę wszelkie inne jeśli chodzi o seriale, programy rozrywkowe, filmy dokumentalne i pełnometrażowe. Oprócz tego rzucam okiem na seriale azjatyckie, głównie japońskie. Oczywiście śledzę także wydarzenia na wielkim amerykańskim ekranie. Aktualnie, korespondent z Londynu :)

Powstaje dokument Zapomniane powstanie 0

Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego o powstaniu wielkopolskim, które rozegrało się na przełomie lat 1918 i 1919.

W Poznaniu i jego okolicach trwa realizacja zdjęć do filmu dokumentalnego, który jak mówi sam reżyser Krzysztof Magowski, ma wytłumaczyć reszcie kraju, co się tutaj wydarzyło zaraz po I Wojnie Światowej. Dzięki działaniom powstańczym dziś ziemie Wielkopolskie nie należą do Niemiec.

Reżyserowi szczególnie zależy na dotarciu ze swoim projektem do młodego pokolenia. Stąd narratorem nie będzie historyk, a aktor Szymon Bobrowski.

Dokument ma trwać ok. 50 minut i finansowany jest z pieniędzy miasta Poznania oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Twórcy filmu planują ukazać sekwencje walk w Gnieźnie, pod Rynarzewem, Zbąszyniem, Kargową i Osieczną, a także przedstawić zdobycie przez powstańców zdobycie pociągu pancernego.

Magowski pragnie skoncentrować się na miejscach kluczowych walk na froncie, co oznacza, że niewiele scen będzie ukazywało samą stolicę Wielkopolski. – W Polsce pokutuje przekonanie, że powstanie się powiodło, bo zostało wygrane w Poznaniu. A tymczasem zostało ono wygrane na froncie, który w końcowej fazie liczył nawet 500 km długości. Z tego rzadko zdają sobie sprawę w Warszawie – tłumaczył Magowski.

Emisja planowana jest na 30 grudnia 2008 na kanale TVP 1 w wieczornym paśmie Uwaga dokument.

11

1. Zdjęcia przed Kościołem Bożego Ciała w Poznaniu.

22

2. Wnętrze Kościoła Bożego Ciała, w którym spotykają się harcerze oraz Bractwo Kurkowe.

33

3. Młodzieńcy wstępujący w powstańcze szeregi – wnętrze Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/poznan/

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…