Konkurs zakończony: Droga do szczęścia 0

Zakończyliśmy nasz kolejny konkurs i prezentujemy zwycięzców, którzy otrzymają książki oraz soundtracki. Zapraszamy wszystkich do kin na ekranizację powieści Richarda Yates’a Droga do szczęścia!

Leonardo DiCaprio zagrał główną rolę w filmie Droga do szczęścia i pytanie oczywiście było banalnie proste i niemal wszyscy sobie z nim poradzili. Poniżej lista szczęśliwców:

soundtracki otrzymują – Ronaldinho, majak01

nagrody książkowe – Metreszen, Lucas B, Elandra, adriano15, Kapuch.

Gratulujemy!

DROGA DO SZCZĘŚCIA – O FILMIE

“Moja książka została szeroko odczytana jako powieść przeciwko życiu na amerykańskich przedmieściach, co , musze przyznać, w dużej mierze rozczarowało mnie. . . .Sądzę, że bardziej chodziło mi o wystawienie złego świadectwa szeroko rozumianej postawie konformizmu, wszechobecnej w tym kraju i to z pewnością nie tylko na przedmieściach. To spojrzenie na kurczowe trzymanie się bezpieczeństwa i stabilizacji za wszelką cenę . . . co sugerowałoby, że rewolucyjna droga podjęta przez Amerykanów w 1776 roku zabrnęła w latach 50-tych w ślepą uliczkę i osiągnęła swój martwy punkt.”

Richard Yates, w wywiadzie dla Ploughshares, 1992 rok

W roku 1961, przepełniona emocjami powieść Richarda Yatesa pt. Revolutionary Road wstrząsnęła amerykańskimi kręgami literackimi. Dwie główne postacie powieści, para młodych kochanków z wielkimi marzeniami, Frank i April Wheeler stali się w oczach czytelników niezwykle realnymi przedstawicielami swojego pokolenia. Od czasu wydania książki Frank i April przyczynili się do burzliwych dyskusji na temat charakteru małżeństwa, roli mężczyzny i kobiety we współczesnym społeczeństwie, jak również możliwości pogodzenia ze sobą realiów życia rodzinnego, pracy i odpowiedzialności z idealistycznymi pragnieniami i marzeniami z młodości. Kiedy Frank i April wpadają na pomysł wprowadzenia świeżego powiewu do swojego małżeństwa za sprawą przeprowadzki do uosabiającego w ich mniemaniu wolność i ekscytację Paryża, decyzja ta wzbudza w obydwojgu odmienne uczucia i doprowadza do konfliktu pomiędzy marzeniami kobiety i obawami mężczyzny o niemożność spełnienia tych marzeń.

Kadr z filmu Droga do szczęścia 2008Kadr z filmu Droga do szczęścia 2008

Powieść Yatesa z czasem stała się jedną z najbardziej znaczących książek ubiegłego stulecia docenianą zarówno przez czytelników, jak i krytykę oraz twórców literackich. Otwierała ona oczy na wiele zjawisk i wnikliwie prezentowała przełomowy moment w życiu Ameryki, kiedy to po doświadczeniu II Wojny Światowej klasa średnia rozpoczynała całkowicie nowe życie, skupiając się na bezpiecznym i dostatnim funkcjonowaniu rodziny, przepełnionym z drugiej strony samozadowoleniem i konformizmem. Książka nie tylko znakomicie oddawała klimat lat ’50-tych w Ameryce, ale również dotykała istotnych kwestii ponadczasowych – walki pomiędzy radosną pasją ideałów młodości a kompromisami relacji międzyludzkich. Powieść Yatesa z jej psychologiczna wnikliwością dała początek undergroundowym prądom, które miały ogromny wpływ na wielu znaczących twórców amerykańskich XX wieku.

Jeśli chodzi o filmową adaptację “Drogi do szczęścia” to przeniesienie książki na ekran trwało wyjątkowo długo. Od czasu wydania powieści wielu twórców filmowych przymierzało się do jej sfilmowania, w tym m.in. John Frankenheimer. Jednak nie było scenariusza na tyle dobrego, żeby mógł zyskać sobie przychylność producentów. Richard Yates sprzedał swego czasu prawa do adaptacji filmowej książki Albertowi Ruddy’emu, który z kolei odsprzedał je Patrickowi O’Neal. Yates bezskutecznie próbował odkupić od O’Neila prawa do sfilmowania książki, co dawałoby mu możliwość napisania scenariusza samemu. Nie dożył jednak realizacji tego projektu. Zmarł w 1992 roku.
Obecnie, po długich latach oczekiwania “Droga do szczęścia” /REVOLUTIONARY ROAD/ trafia w końcu na ekran jako wnikliwa obserwacja amerykańskiego społeczeństwa widziana oczami reżysera Sama Mendesa. W filmie, w którym w role Franka i April wcielili się Leonardo DiCaprio i Kate Winslet widzowie będą mieli okazję zobaczyć niezwykle szczery i uczciwy obraz małżeństwa Wheelerów, ich miłości i zmagania się z codzienną rzeczywistością.

Kadr z filmu Droga do szczęścia 2008Kadr z filmu Droga do szczęścia 2008

ZADANIE konkursowe:

1. Odpowiedz na pytanie: Kto zagrał Franka Wheeler’a w filmie Droga do szczęścia ?

2. Zapoznaj się z naszym PORADNIKIEM DODAWANIA TREŚCI i dodaj przynajmniej jedną treść do naszej filmowej bazy. W zgłoszeniu podaj nr ID treści.

Jeśli wśród dodwanych treści będą recenzję, to najlepsza z nich może spodziewać się nagrody bez losowania.

Podpowiedź znajdziesz na stronie filmu.

Nagrody w konkursie:

5 książek z powieścią Richarda Yates’a oraz dwa soundtracki z filmu Droga do szczęścia.

Regulamin konkursu.

1. Odpowiedzi należy wysyłać na adres e-mailowy: konkurs@fdb.pl.

2. W zgłoszeniu należy wysłać:

- prawidłową odpowiedź, w temacie e-maila wpisać: Droga do szczęścia,

- login na fdb.pl (konkurs dla zarejestrowanych użytkowników),

- imię i nazwisko, adres potrzebny do wysłania nagrody.

3. Każdy użytkownik może wysłać tylko jedno zgłoszenie do udziału w konkursie.

4. Na zgłoszenia czekamy do 8.02.2009 do godz. 23.59.

5. Wyniki podamy 9.02.2009 najwcześniej po godz. 12.00 na stronie głównej fdb.pl.

6. Nagrody trafią do osób, które prześlą zgłoszenie spełniające wszystkie punkty regulaminu.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 8

Lucas_B

Dzisiaj dotarła do mnie książka ;) Spory poślizg, ale mimo wszystko wielkie dzięki ;)

przeciez napisane jest ze beda 9 lutego :) i jest tez dodane o ktorej mozna najwczesniej sie spodziewac wynikow ;)

Trophy

przydałoby się rozwiązanie :D

recenzje sprawdzam ja i wybieram :) ja nie biore udzialu w konkursie tylko je organizuje :)

Poca12

Denerwujące jest to że recenzje sprawdzaja osoby które takze biorą udział w konkursie. I właśnie te osoby non stop wygrywaja!!! Coś tu jest nie tak.
Kiedys lubiałam tą stronke, jej "normalne" konkursy…..

Proszę czekać…