Tonight is the night.

Tatrzański rozbójnik powraca 0

Aż siedem lat upłynęło od pierwszych pomysłów do sfinalizowania prac nad najnowszą, pełnometrażową wersją opowieści o Janosiku. I oto jest: wspólne reżyserskie dzieło Agnieszki Holland i Kasi Adamik czeka już tylko na premierę. Prawdziwa historia Janosika we wrześniu wejdzie do polskich i czeskich kin.

Václav Jiráček jako Janosik

O tatrzańskim rozbójniku powstał już jeden film fabularny (w reżyserii Jerzego Passendorfera z 1974 roku). Rok wcześniej triumfy święcił – przynosząc olbrzymią popularność odtwórcy głównej roli, Markowi Perepepczce – 13-odcinkowy serial telewizyjny. A jeszcze wcześniej, w latach 50., Janosikowi poświęcono serial animowany.

Czego nowego dowiemy się o górskim zbójniku, czego nie wiedzieliśmy dotychczas? Opowiada część reżyserskiego duetu, Agnieszka Holland:

Dotychczasowe filmy bazowały głównie na romantycznej legendzie, a nie na faktach. Scenariusz Evy Boruszoviczovej jest pierwszą próbą artystycznego potraktowania prawdziwej historii Janosika. Tekst bazuje na dokumentach historycznych, które są stosunkowo kompletne, ponieważ zachowały się wszystkie protokoły sądowe z procesu Janosika, a zarazem są bardzo poetyckie. Zginął powieszony na haku w wieku 23 lat. Zapewne śmierć w tak młodym wieku przyczyniła się do powstania legendy.

Tytułową postać zbójnika z Tatr zagrał czeski aktor, Václav Jiráček. W filmie nie zabraknie polskich gwiazd ekranu: Michał Żebrowski, Maja Ostaszewska, Katarzyna Herman, Marian Dziędziel, Danuta Szaflarska, Halinka Mlynkowa – to tylko część znakomitej, polsko-czeskiej obsady obrazu.

Źródło: Dziennik

Źrodło: Dziennik

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…