widoczny tu i tam. hasam.

Dużo śmiechu w polskim Hollywood 0

10 sierpnia rozpoczyna się Konkurs Śmiesznego Kina Niezależnego „Zawleczka 2006”. Filmy komediowe zawitają do Lubomierza, gdzie prawie 40 lat temu nakręcono słynnych „Samych Swoich”. Impreza potrwa do 13 sierpnia.

Wszystko zaczęło się od przyjazdu ekipy filmowej Sylwestra Chęcińskiego do tego małego miasteczka. Po ”Samych Swoich” miasto zaczęło się rozwijać. Na 25 lecie powstania tej kultowej komedii wydano lokalna gazetę, o takiej samej nazwie. 4 lata później powstało tutaj muzeum Kargula i Pawlaka, następnie na emisji programów telewizyjnych pod gołym niebem i wzruszającym pokazie „Samych Swoich”, gdzie widownia razem z aktorami recytowała niektóre kwestie, padł pomysł zrobienia czegoś większego, na większą skalę i udało się. Mamy dzięki temu dzisiejszy festiwal komedii.

I Festiwal Filmów Komediowych /sami-swoi.com.plI Festiwal Filmów Komediowych /sami-swoi.com.pl

Każdy film zgłoszony przechodził skrupulatną selekcję. Nie mógł trwać dłużej niż 30 minut i oczywiście musiał być komedią. Festiwal skierowany jest do twórców amatorskich, gdyż nie były przyjmowane filmy profesjonalistów i studentów szkół filmowych, którzy ukończyli 2 rok studiów.

Lubomierz nazywany jest także polskim Hollywood. Gdyż nie ma jeszcze takiego miasteczka, gdzie nakręcono, aż tyle filmów. Tutaj nakręcono 8 filmów, w tym m.in. debiut reżyserski Kazimierza KutzaKrzyż Walecznych”, „Nie ma mocnych”, i „Maratończyk”.

Tegoroczny, jubileuszowy Festiwal Filmów Komediowych będzie podsumowaniem i uhonorowaniem poprzednich 9 edycji. Zwycięskie obrazy otrzymają „Granaty”, a wygra ten, który najbardziej rozbawi jury i publiczność. Specjalną nagrodą mają być „Zawleczki”, dla tych, którym film nie jest okazją do napchania portfela, ale widać, że tworzą to z pasji. Pojawią się także zawodowi twórcy filmowi i niezależnie. Będzie to okazja do wspólnej dyskusji i zastanowieniem się nad tym, czy dzisiejsze filmy muszą być dla szerokiego widza i tworzone jako maszynka do robienia pieniędzy.

Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału Konkursie Śmiesznego Kina Niezależnego „Zawleczka 2006”.

Miedzą mają być niezależni filmowcy, którzy potrafią bawić się własnym poczuciem humoru i częstować nim innych miłośników kina.

Tegoroczny festiwal filmowy w Lubomierzu będzie wyjątkową okazją spotkania w jednym miejscu i czasie dwóch kinowych światów. Na festiwalowej scenie w rynku rozdawane będą cenne, lubomierskie „Granaty” dla najlepszych i najśmieszniejszych w ostatnim sezonie kinowych zawodowców. W klimatycznej scenerii Galerii Za Miedza wręczane będą zaś równie wartościowe „Zawleczki” tym, dla których filmowa twórczość jest ważną część życia, nie koniecznie zaś portfela. Najważniejsze by wszyscy mieli, z tego śmiertelnie poważnego wydarzenia, jak najwięcej przyjemnego śmiechu.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…