Fala 2008

Die Welle

Mając do wykonania tygodniowy projekt, nauczyciel Rainer Wenger (Jürgen Vogel) proponuje swoim uczniom przeprowadzenie eksperymentu mającego uzmysłowić im istotę totalitaryzmu. Dzieląc uczniów na grupy i przyporządkowując im konkretne role, mężczyzna nie zdaje sobie sprawy, że wprowadzona dyscyplina i poczucie więzi przerodzą… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 31 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jürgen Vogel
jako Rainer Wenger
Frederick Lau
jako Tim
Max Riemelt
jako Marco
Jennifer Ulrich
jako Karo
Christiane Paul
jako Anke Wenger
Elyas M'Barek
jako Sinan
Jacob Matschenz
jako Dennis
Max Mauff
jako Kevin
Amelie Kiefer
jako Mona

Fabuła

Mając do wykonania tygodniowy projekt, nauczyciel Rainer Wenger (Jürgen Vogel) proponuje swoim uczniom przeprowadzenie eksperymentu mającego uzmysłowić im istotę totalitaryzmu. Dzieląc uczniów na grupy i przyporządkowując im konkretne role, mężczyzna nie zdaje sobie sprawy, że wprowadzona dyscyplina i poczucie więzi przerodzą się w prawdziwą Falę. Zaczyna się niebezpieczna gra, której nie sposób już przerwać. Fala wymyka się bowiem spod kontroli... opis dystrybutora

Gatunek
Dramat

Szczegóły

Premiera
2008-09-26 (kino), 2008-01-18 (świat), 2009-02-19 (dvd)
Dystrybutor
SPI International Polska
Kraj produkcji
Niemcy
Inne tytuły
The Wave
Czas trwania
110 minut

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Pressbook

O produkcji — Temat chodził za mną od dawna. Wiele razy się zastanawiałem, czy coś takiego może się powtórzyć? We współczesnych Niemczech, tak liberalnych i oświeconych, w których tak wiele mówi się o Nazizmie i Trzeciej Rzeszy? Czy mogłoby się to powtórzyć? To pytanie było dla mnie tak fascynujące, że chciałem je zgłębić Dennis Gansel Pomysł przeniesienia FALI na kinowy ekran... zobacz więcej

Komentarze 3

Avatar square 200x200

kuba_wajda 2008-10-07 5

Niemcy rozliczają historię… niestety. – I w tym wypadku, dość marnie. "Fala"jest kolejnym przykładem pustego pukania się w pierś niemieckich reżyserów z dość błahym morałem, gdzie niewinny szlachetny eksperyment, w rezultacie obraca się przeciwko jego twórcom. Fabuła rozczarowuje – i mimo, że oparta na pseudofaktach – jest wystarczająco przewidywalna i w ogólnej wymowie, nader przypominająca germański "Eksperyment" i "Edukatorów" zarazem.
Naprawdę trudno tu doszukać się elementów – spodziewanej ze strony autorów – refleksji na temat wizji współczesnego totalitaryzmu. W zamian dostajemy, mało prawdopodobną dawkę hipisowskiej propagandy, która w przeciągu 7 dni urasta do rozmiarów, co najmniej kampanii "Heyah". ;) Przeraza naiwność, uproszczenie i wiara reżysera, że do odrodzenia faszyzmu wystarczy kilka dni, charyzmatyczny przywódca i sekciarska socjotechnika… na całe szczęście nie.

Średniawa, 5/10

Michal_Dajer kuba_wajda 2008-11-02 8

Mi się osobiście wydaje, że to nie jest pukanie się w pierś niemieckich reżyserów ale próba sprawdzenia czy jest możliwe nastanie ponownego totalitaryzmu w Niemczech?

Są tam pewne uproszczenia jak choćby te zalewanie znakami całego miasta ale z drugiej strony całość zaczyna się dość niewinnie. Pamiętaj że to jest odrodzenie się takiego swoistego faszyzmu nie w całym kraju ale w niewielkiej społeczności szkolnej. Pamiętaj też jak istotne jest powiedzenie "w jedności siła", dzięki którym młody człowiek nagle uświadamia sobie co może zrobić dzięki grupie.

Ciężko ocenić na ile pomysł byłby realny gdyby autentycznie go wprowadzono w życie. Choć uważam, iż w skali niewielkiej społeczności pewnie wyniki byłyby takie same jak w filmie. Dlatego bardzo pozytywnie oceniam całą historię.

Moja ocena filmu to 8/10

Beznickowy kuba_wajda 2008-11-10 8

> Michal Dajer o 2008-11-02 10:51 napisał:
> Ciężko ocenić na ile pomysł byłby realny gdyby autentycznie go wprowadzono w
> życie. Choć uważam, iż w skali niewielkiej społeczności pewnie wyniki byłyby
> takie same jak w filmie. Dlatego bardzo pozytywnie oceniam całą historię.

Ale film jest oparty na faktach.

Współtworzą